MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fikcyjne faktury na blisko 96 milionów złotych! Wykryli je funkcjonariusze łódzkiej Krajowej Administracji Skarbowej

Magdalena Jach
Magdalena Jach
W styczniu i lutym br. pracownicy oraz funkcjonariusze Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego w Łodzi wykryli kolejnych kilkanaście firm, których działania zmierzały do przestępstwa z wykorzystaniem sektora bankowego do wyłudzeń skarbowych. System STIR i przeprowadzone analizy przez łódzką KAS pozwoliły przerwać łańcuch nieuczciwych transakcji i wykluczyć z obrotu gospodarczego firmy, oszukujące uczciwych przedsiębiorców.
W styczniu i lutym br. pracownicy oraz funkcjonariusze Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego w Łodzi wykryli kolejnych kilkanaście firm, których działania zmierzały do przestępstwa z wykorzystaniem sektora bankowego do wyłudzeń skarbowych. System STIR i przeprowadzone analizy przez łódzką KAS pozwoliły przerwać łańcuch nieuczciwych transakcji i wykluczyć z obrotu gospodarczego firmy, oszukujące uczciwych przedsiębiorców. zdjęcie ilustracyjne
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła wyłudzenia skarbowe na ponad 14 mln zł za pomocą Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej (STIR). 5,5 mln złotych łódzka KAS zablokowała na kontach bankowych oszustów podatkowych. Przykrywką dla popełniania oszustw podatkowych są na przykład agencja pośrednictwa pracy, sprzedaż towarów przez internet, usługi budowlane, czy też produkcja mebli.

Fikcyjne faktury na blisko 96 milionów złotych zostały wykryte przez łódzką KAS

W styczniu i lutym br. pracownicy oraz funkcjonariusze Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego w Łodzi wykryli kolejnych kilkanaście firm, których działania zmierzały do przestępstwa z wykorzystaniem sektora bankowego do wyłudzeń skarbowych. System STIR i przeprowadzone analizy przez łódzką KAS pozwoliły przerwać łańcuch nieuczciwych transakcji i wykluczyć z obrotu gospodarczego firmy, oszukujące uczciwych przedsiębiorców.

Na podstawie analiz, jakie przeprowadziła KAS okazało się, że podejrzane spółki oficjalnie miały prowadzić działalność gospodarczą w ramach: agencji pośrednictwa pracy, sprzedaży towarów przez internet, pozostałego doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, działalności związanej z oprogramowaniem, produkcji mebli biurowych i sklepowych, realizacji projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, czy też sprzedaży hurtowej. Branże te jednak były jedynie przykrywką dla nielegalnych procederów, ukierunkowanych na wyłudzenia podatku od towarów i usług. Okazało się, że działanie oszustów wystawiających fikcyjne faktury VAT o wartości blisko 96 mln zł i podających nieprawdę w składanych deklaracjach podatkowych naraziłoby budżet państwa na stratę ponad 14 mln zł.

Zablokowano środki na kontach nieuczciwych firm
KAS zablokowała z wykorzystaniem STIR ponad 5,5 mln zł na kontach bankowych nieuczciwych firm oraz zabezpieczyła znalezione w toku przeszukań ponad 140 tysięcy zł. Funkcjonariusze zabezpieczyli również dokumentację księgową, sprzęt komputerowy i cyfrowe nośniki danych.

Zatrzymano cztery osoby
Na terenie województwa łódzkiego, mazowieckiego oraz małopolskiego funkcjonariusze łódzkiej KAS zatrzymali łącznie 4 osoby będące prezesami zarządów i przedstawicielami spółek zaangażowanych w proceder wyłudzeń skarbowych wykorzystujących sektor bankowy.

Postępowanie w toku
Dalsze postępowanie prowadzą: Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga, Prokuratura Rejonowa Kraków Nowa Huta, Prokuratura Rejonowa Poznań-Grunwald oraz Prokuratura Rejonowa w Opocznie, która wobec podejrzanych zastosowała dozór Policji, poręczenia majątkowe oraz zakaz opuszczania terytorium RP. Jeden z podejrzanych przyznał się do winy i złożył obszerne wyjaśnienia w sprawie.

Krajowa Administracja Skarbowa wykorzystując system STIR wyklucza z obrotu gospodarczego firmy oszukujące uczciwych przedsiębiorców. Przestępcy nie płacąc podatków stają się nieuczciwą konkurencją dla osób wywiązujących się z obowiązków podatkowych wobec fiskusa. Podejmując walkę z oszustami wykorzystującymi system sektora bankowego łódzka KAS tylko w dwóch pierwszych miesiącach tego roku nie dopuściła do strat w budżecie państwa na ponad 14 mln zł.
Podatki stanowią główne źródło dochodów państwa, to źródło finansowania rozwoju, budowy szkół, szpitali czy infrastruktury drogowej.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fikcyjne faktury na blisko 96 milionów złotych! Wykryli je funkcjonariusze łódzkiej Krajowej Administracji Skarbowej - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki