Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bełchatów, Szczerców i Złoczew wspólnie powalczą o pieniądze z Unii Europejskiej

Grzegorz Maliszewski
Motorem napędowym dla rozwoju tego regionu województwa ma być energetyka konwencjonalna
Motorem napędowym dla rozwoju tego regionu województwa ma być energetyka konwencjonalna Dariusz Śmigielski
Aż 25 samorządów podpisało porozumienie o utworzeniu obszaru funkcjonalnego zagłębia paliwowo-energetycznego Bełchatów-Szczerców-Złoczew

Liderem porozumienia jest Bełchatów, bo w tym mieście ma siedzibę koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, wokół którego ma być budowana strategia dla powstałego obszaru, skupiającego aż 25 samorządów. Powstanie obszaru ma zwiększyć szanse gmin i powiatów z tego regionu w staraniach o pieniądze unijne z nowego budżetu w latach 2014 - 2020. Unia Europejska będzie bowiem dotować przede wszystkim projekty ponadregionalne.

- Dziś o rozwijaniu obszarów funkcjonalnych mówi się w całej Unii Europejskiej - mówi Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. - Ważne jest wykorzystanie potencjału gmin, wchodzących w skład powstałego obszaru. Kluczowa przy pozyskiwaniu funduszy unijnych będzie strategia obszaru funkcjonalnego, pokazywanie kierunków rozwoju, co należy wzmacniać przez interwencję unijną.

Jak zaznaczają pomysłodawcy porozumienia, motorem napędowym dla rozwoju tego regionu województwa ma być energetyka konwencjonalna. Jednym z pierwszych, a zarazem kluczowym projektów, ma być budowa linii kolejowej pomiędzy Bełchatowem i Wieluniem, którą będzie dowożony węgiel z odkrywki Złoczew do Elektrowni Bełchatów. Jednocześnie wyremontowana miałaby zostać linia kolejowa pomiędzy Bełchatowem i Piotrkowem. Tą linią kolejową podróżować mogliby też mieszkańcy, np. górnicy z Bełchatowa do pracy w odkrywce Złoczew.

Jednym z pomysłów jest budowa dworca kolejowego w Bełchatowie. Niewykluczone, że o unijne fundusze powalczy projekt budowy niewielkiego lotniska z pasem startowym w gminie Kleszczów dla samolotów cargo, które obsługiwałyby działające tam strefy przemysłowe. Kolejnym pomysłem jest budowa innowacyjnego centrum badań, poświęconych energetyce.

- Mamy wspólne cele ponadlokalne, które chcemy realizować, tworząc warunki dla inwestycji i rozwoju - mówi Marek Chrzanowski, prezydent Bełchatowa.

Obszar funkcjonalny skupiony wokół Bełchatowa nie jest pierwszym, który powstał w woj. łódzkim. Istnieją już m.in. obszar metropolitalny, na który składa się Łódź z 30 otoczającymi gminami i miastami oraz obszar intensywnego rolnictwa na północny województwa z Łęczycą i Łowiczem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki