Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk na konferencji o dyplomacji samorządowej w Łodzi. Spotkanie w sali teatralnej Grand Hotelu

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Politycy, przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych dyskutowali w środę o roli dyplomacji samorządowej. Gościem honorowym była wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Opowiadała o czasach, gdy była burmistrzem.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w Łodzi na konferencji o samorządzie

W konferencji „Rola dyplomacji samorządowej we współpracy międzynarodowej” wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym władze Łodzi, posłowie, urzędnicy. W odnowionej sali teatralnej łódzkiego Grand Hotelu rozmawiali o roli samorządów w polityce zagranicznej, zwłaszcza w kontekście obecnej wojny i przyszłej odbudowy Ukrainy.

Gościem honorowym konferencji była wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Miała razem z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską powitać gości spotkania, ale jej wystąpienie się przesunęło. Nawet będąc z Łodzi musiała przeprowadzić zdalną telekonferencję z równie zajętym prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Ostatecznie Iryna Wereszczuk wygłosiła wprowadzenie do dyskusji o roli samorządów i przedsiębiorców w przyszłej powojennej odbudowie Ukrainy. Dzisiejsza wicepremier nawiązała przy tym do początków swojej kariery politycznej, gdy była burmistrzem liczącego niecałe 9 tys. mieszkańców miasteczka Rawa Ruska tuż przy granicy z Polską. Opowiadała, że gdy rządziła Rawą nie mogła rządzić samodzielnie bo o funduszach decydowały władze centralne. Zwróciła też uwagę, że w przeciwieństwie np. do Łodzi na Ukrainie kobiet, które kierują miastami dziś nie ma.

- Na Ukrainie żaden prezydent miasta ani szef administracji obwodowej nie jest kobietą - mówiła.

Ale Iryna Wereszczuk przypomniała też o partnerstwach miast polskich i ukraińskich.

- Jestem wdzięczna Polsce, że mamy podpisane ponad 600 umów między samorządami i gminami, na przykład Łódź ma podpisane porozumienia ze Lwowem i Odessą. Ta współpraca pomaga nam się rozwijać i iść do przodu – mówiła w Łodzi.

Na konferencji nie zabrakło też polityków, głos zabierał m. in. Paweł Kowal, przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych. Ale byli też przedstawiciele biznesu, m. in. łodzianin Jacek Szwajcowski, prezes firmy Pelion i lider projektu Health4Ukraine oraz Rafał Brzoska prezes zarządu InPost, którzy dyskutowali o zaangażowaniu przedsiębiorców w przyszłą odbudowę Ukrainy. Byli też przedstawiciele innych samorządów zaangażowanych w pomoc dla Ukrainy, m. in. Białegostoku i Lublina.

Po panelu uczestnicy wzięli udział w naradzie roboczej.

- Zaczynamy dziś pracę nad tym, żeby zbudować kanon współpracy międzynarodowej samorządów – wyjaśniał cel spotkania Paweł Kowal.

Konferencja w Łodzi i wizyta wicepremier Wereszczuk odbyła się w przeddzień zaplanowanych na czwartek konsultacji rządowych polsko-ukraińskich w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki