MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczniej na drogach w Łódzkiem. Mniej wypadków i kolizji. Mniej zabitych i rannych

Wiesław Pierzchała
Do groźnych wypadków doszło w tym roku w Łodzi m.in. przy ul. Broniewskiego, al, Piłsudskiego, ul. Tymienieckiego, ul. Wólczańskiej i al. Włókniarzy
Do groźnych wypadków doszło w tym roku w Łodzi m.in. przy ul. Broniewskiego, al, Piłsudskiego, ul. Tymienieckiego, ul. Wólczańskiej i al. Włókniarzy Grzegorz Gałasiński, Krzysztof Szymczak
Na drogach woj. łódzkiego niezwykle znacząco w tym roku spadła liczba wypadków. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną tej pożądanej tendencji jest... pandemia koronawirusa, kiedy to z powodu wprowadzonych obostrzeń kierowcy rzadziej siadali za kierownicą.

Spośród miast w Łódzkiem najwięcej samochodów jeździło oczywiście po Łodzi. W tym roku – do 27 grudnia – doszło w niej do 910 wypadków (w 2019 roku do 1375), w których zginęły 24 osoby (rok wcześniej 23), zaś 1031 (przed rokiem 1591) zostało rannych. Także kolizji było zdecydowanie mniej: 8448 w tym roku, zaś przed rokiem 10.593. Czy tak duży spadek liczby wypadków i kolizji to efekt dającej się we znaki pandemii?

Kierowcy zostawali w domu i pracowali zdalnie

Wszystko na to wskazuje. Liczba zdarzeń drogowych spadła, ponieważ w wyniku wprowadzonych wiosną obostrzeń ruch na drogach był znacznie mniejszy. A to dlatego, że kierowcy rzadziej siadali za kierownicą – np. zostawali w domu i pracowali zdalnie, nie dowozili dzieci do szkoły itp. Ponadto można było zauważyć, że kierowcy jeździli ostrożniej – mówi sierżant sztabowy Jadwiga Czyż, rzecznik prasowy z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Łodzi.

W dwóch wypadkach były po dwie ofiary śmiertelne.

Jedyne co niepokoi, to wysoka liczba wypadków śmiertelnych. Pani rzecznik tłumaczy to m.in. tym, że w dwóch wypadkach były po dwie ofiary śmiertelne. Przypomnijmy te tragedie. Do zderzenia audi i ciężarówki iveco Poczty Polskiej doszło 10 listopada na skrzyżowaniu ul. Obywatelskiej i ul. Jana Pawła II. Na miejscu zginęli jadący audi 25-letni kierowca i 19-letnia pasażerka. Natomiast 23 lutego na ul. Broniewskiego 33-letni kierowca bmw stracił panowanie nad kierownicą, zjechał na pobocze i wpadł na drzewo. Sprawca uciekł, zaś jadący z nim dwaj koledzy w wieku 26 i 30 lat zginęli na miejscu.

Na jakich ulicach i skrzyżowaniach w Łodzi najgroźniej?

Jeśli chodzi o wypadki śmiertelne, to w Łodzi najczęściej dochodzi do nich na głównych szlakach komunikacyjnych, na których jest największy ruch samochodowy. Chodzi m.in. o ul. Gdańską, ul. Kopcińskiego, ul. Kilińskiego, ul. Limanowskiego, ul. Rokicińską, al. Włókniarzy czy al. Jana Pawła II. A na jakich łódzkich skrzyżowaniach najczęściej dochodzi do wypadków i kolizji?

Są to zbiegi ulic i alei Włókniarzy i Bandurskiego, Obywatelskiej i Jana Pawła II, Mickiewicza i Żeromskiego oraz Strykowskiej i Wojska Polskiego – wylicza Jadwiga Czyż.

Podobnie zdecydowanie zniżkowa tendencja utrzymała się w całym woj. łódzkim, w którym w tym roku – do 28 grudnia – doszło do 2412 wypadków, czyli znacznie mniej niż przed rokiem – 3339. W zdarzeniach tych zginęło 217 osób (przed rokiem 238), zaś 2734 (rok temu 4037) doznało obrażeń. Ponadto policjanci z drogówki odnotowali 25.969 (rok temu 30.109) kolizji.

Najwięcej wypadków w Łodzi, najmniej w powiatach wieruszowskim i wieluńskim

Jeśli chodzi o duże miasta i powiaty, to w tym roku najwięcej wypadków miało miejsce w Łodzi – 910, a także w Piotrkowie Trybunalskim – 190, powiecie kutnowskim – 175, powiecie tomaszowskim – 170 i powiecie zgierskim – 134. Dla odmiany najrzadziej do wypadków dochodziło w powiecie wieruszowskim – 17, powiecie wieluńskim – 30, powiecie brzezińskim – 32, powiecie łaskim – 33 i powiecie łowickim – 34.

od 7 lat
Wideo

23. rocznica zamachu na World Trade Center

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki