Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne leki dla osób w wieku 65 plus oraz dzieci i młodzieży do 18 lat. Zasady przyznawania bezpłatnych leków

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Bezpłatne preparaty lecznicze dla seniorów już od 65. roku życia to szansa dla wielu osób na leczenie i oszczędności
Bezpłatne preparaty lecznicze dla seniorów już od 65. roku życia to szansa dla wielu osób na leczenie i oszczędności Łukasz Kasprzak
Od dziś prawo do wybranych bezpłatnych leków zyskują dzieci i osoby po 65. roku życia. To duża oszczędność, ale trzeba pamiętać, że wiele preparatów nadal będzie odpłatnych.

Bezpłatne leki dla osób w wieku 65 plus oraz dzieci i młodzieży do lat 18

1 września wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące refundacji leków. Bezpłatne preparaty z oznaczonej listy będą dostępne już nie tylko dla osób w wieku powyżej 75. lat. Teraz darmowe leki będą dostępne też dla dzieci i młodzieży do lat 18 oraz dla seniorów już od ukończenia 65 roku życia. Tak jak dotychczas niektóre leki dostaną za darmo kobiety w ciąży.

Dla każdej z grup przygotowane zostały listy bezpłatnych preparatów. Wykaz dla dzieci obejmuje ponad 2,8 tys. leków, dla seniorów - ponad 3,8 tys. dla seniorów. Na listach są m. in. przepisywane na częste wśród seniorów schorzenia, m.in. leki obniżające ciśnienie, cholesterol czy poziom cukru we krwi, przeciwreumatyczne, urologiczne, a także zwalczające zakażenia wirusowe, bakteryjne, grzybiczne czy na alergię.

Czytaj również:

Bezpłatne leki dla osób 65 plus i dzieci. Ile zaoszczędzą seniorzy i rodzice?

Wśród preparatów z listy jest m. in. stosowany w cukrzycy lek Ozempic, za który seniorzy płacili wcześniej 126 zł, czy Prolia na osteoporozę, za którą płacili186 zł. Od 1 września leki te będą dla seniorów za darmo. Jednak pacjenci będą musieli spełnić kilka warunków. Przede wszystkim na preparat lekarz lub pielęgniarka będą musieli wystawić receptę z symbolem „S”
uprawniającym do bezpłatnego wydania preparatu. Po drugie bezpłatne leki będą obowiązywać w konkretnych wskazaniach. To oznacza, że nie dla każdej choroby lek z listy będzie bezpłatny.

W regionie łódzkim z nowych darmowych leków skorzysta około 400 tys. osób niepełnoletnich oraz około 320 tys. seniorów w wieku 65-75 lat. To znacznie większa grupa niż dotychczasowe 200 tys. pacjentów w wieku 75 plus.

Anna Leder z łódzkiego oddziału NFZ podkreśla, że grupa osób z Łódzkiego, którym przysługiwać będą bezpłatne leki znacznie się powiększy, a pacjenci nie tylko oszczędzą pieniądze, ale będą też sumienniej wykupywać przepisane leki.

Cieszymy się z tego, bo skutki nieleczenia się i niewykupywania leków i nieleczenia się są groźne dla zdrowia pacjentów, są też dużo większym obciążeniem dla systemu ochrony zdrowia – wyjaśnia.

Niektórym seniorom brakuje pieniędzy na leki

O tym, że w Łodzi i regionie nie wszyscy seniorzy mają pieniądze na wykup leków, mówią osoby związane z pomocą społeczną. Z ocen urzędników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi wynika, że to właśnie zakup leków jest najczęstszym powodem, dla którego łodzianie zgłaszają się po zasiłki celowe. Główną grupą, która wstępuje o takie pieniądze są seniorzy, każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie.

Według pracowników Caritas Archidiecezji Łódzkiej najwięcej kłopotów seniorzy mają z wykupem leków na choroby przewlekłe. Dlatego organizacja ma program pomocy w wykupie leków.

Zgłaszają się do nas osoby, którym po wykonaniu wszystkich opłatach nie starcza pieniędzy na leki. W najgorszej sytuacji są wdowy i wdowcy, gdy seniorzy są we dwójkę, jakoś dają sobie radę – przyznaje Tomasz Kopytowski, dyrektor Caritas.

Bezpłatne leki dla seniorów i młodzieży. Warto znać przepisy

Jednak bezpłatne wybrane leki nie są remedium na wszystkie problemy pacjentów. Łukasz Konka, kierownik apteki Rosa przy ul. Brzechwy w Łodzi zwraca uwagę, że listy nie obejmują wielu popularnych leków, a dla części z nich i tak są tanie zamienniki. Podejrzewa też, że - tak jak przy innych zmianach - na początku może być trochę zamieszania. - W pierwszych dniach część lekarzy może nie wiedzieć o możliwości wypisania bezpłatnych leków. Także pacjenci mogą być zdziwieni, że są w danej grupie, a nie wszystkie preparaty otrzymają w aptece bezpłatnie – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki