- W pierwszym kwartale tego roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było niższe niż przed rokiem - czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego. - W urzędach pracy zarejestrowało się więcej bezrobotnych niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, ale również więcej bezrobotnych skreślono z ewidencji. Pod koniec marca liczba bezrobotnych i stopa bezrobocia nieco zmniejszyły się w skali miesiąca, ale nadal były znacznie wyższe niż przed rokiem.
Pod koniec marca bez pracy w całym kraju było 14,3 procent osób w wieku produkcyjnym. W województwie łódzkim bezrobocie osiągnęło poziom 14,9 procent.
Najwięcej osób bez pracy mieszka w województwie warmińsko-mazurskim, bezrobocie wynosi już 22,3 procent. Najmniejsze jest z kolei w województwie wielkopolskim z wskaźnikiem 10,7 procent. W województwie łódzkim bezrobocie zwiększyło się o 0,9 punktu procentowego.
Mniej pracowników było potrzebnych m.in. w budownictwie (o 7,3 procent), obsłudze rynku nieruchomości (o 3,6 procent) oraz przetwórstwie przemysłowym (o 0,9 procent).
Są jednak i dobre wieści, w pierwszym kwartale można też było znaleźć pracę: zwiększyło się zatrudnienie m.in. w administrowaniu i działalności wspierającej oraz dostawie wody, gospodarowaniu ściekami i odpadami, rekultywacji (po 2,5 procent), a także informacji i komunikacji (o 2,4 procent).
W pierwszym kwartale wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w skali roku był nieco niższy niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Był także wolniejszy niż przed rokiem.
Średnia miesięczna pensja brutto w sektorze przedsiębiorstw w okresie styczeń - marzec tego roku osiągnęła poziom 3.740,79 zł i była o 2,1 procent wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Pensje najbardziej wzrosły w górnictwie - o 6,4 procent, produkcji wyrobów z drewna, wikliny, korka i słomy - o 4 procent, a także produkcji odzieży - o 3,2 procent. Wzrostu płac jednak nie odczuliśmy, gdyż w ciągu roku koszty życia wzrosły jeszcze więcej.
Nie wszyscy jednak mieli powody do zadowolenia. W niektórych branżach przeciętne wynagrodzenie spadło. O 5,2 proc. spadły pensje osób pracujących przy budowie budynków, o 3,2 procent natomiast osób, które pracują przy produkcji wyrobów z metalu.
W samym marcu przeciętne wynagrodzenie nieco wzrosło - do poziomu 3.832,81 zł i było o 1,6 procent wyższe niż przed rokiem. Pensje wzrosły w większości sekcji, najwięcej w wytwarzaniu energii.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?