Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bibliofilska mapa Łodzi

Łukasz Kaczyński
Czy może być jakiś pożytek z nieaktualnego przewodnika? To zależy po czym miałby nas oprowadzić. Jeśli jakiś kataklizm zetrze zabytki na proch, wówczas zmienia się funkcja przewodnika. Utrwala on obraz świata z danej chwili. Po części, bo nie jest ona zwykłym przewodnikiem, taka igraszka losu spotkała "Bibliofilską mapę Łodzi", wydaną w 2007 r. przez Fundację Correspondance des Arts i Muzeum Książki Artystycznej.

Choć niewielka, zawiera niebagatelny zasób zwięźle podanej wiedzy o rozwoju na naszym gruncie kultury książki. Dzieli się na dwie części: "Czas przeszły dokonany" i "Czas teraźniejszy ciągły".

Pierwsza, prócz listy łódzkich bibliofilów z Wł. Strzemińskim na czele, zawiera chronologiczny wykaz wszystkich bibliotek, czytelni, wypożyczalni, wydawnictw i drukarni istniejących od 1848 r. począwszy. Dowiadujemy, że np. powstała w 1885 r. Biblioteka Tow. Akcyjnego K. Scheiblera była jedyną przeznaczoną dla personelu technicznego w mieście, a wyjątkową także w Królestwie Polskim, z 4 tys. egz. była na przełomie wieków największym w Łodzi katalogiem. Natomiast w 1887 r. we własnym mieszkaniu czytelnię otworzył młody prawnik. E. Holz, który zmarł śmiercią samobójczą.
W l. 1899-1900 w znanym wydawnictwie L. Fischera wchodziło pierwsze łódzkie czasopismo kulturalne "Ognisko Rodzinne". Pierwsze wydanie "Ziemi obiecanej" W.St. Reymonta wyszło z agencji "Kuriera Codziennego" w 1897 r.

Strach natomiast pomyśleć gdzie bylibyśmy, gdyby nie "kultura niemiecka, ze swoją narodową specjalnością - drukarstwem i zamiłowaniem do ksiąg". Powstały po II wojnie światowej "Czytelnik" skrzydła rozwijał również w Łodzi i prócz literatury pięknej w wydawniczym repertuarze miał "Odrę", "Twórczość" i "Szpilki". Parę słów znajdziemy tu o legendarnym Antykwariacie "Słowo" Henryka Maszewskiego czy Księgarni "Niezależnej".

Część druga oprowadza nas po nowoczesnych łódzkich bibliotekach, wspomina też o osławionej wypożyczalni książek, ulubionej przez Tuwima, która dogorywa w wilgotnym podwórku na Pietrynie.

"Bibliofilską mapę Łodzi" można kupić w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Cena ok. 25 zł.
Łukasz Kaczyński

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki