Biblioteki w regionie łódzkim na miarę nowych czasów

Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa unowocześnił biblioteki w regionie, ale przede wszystkim wyposażył je w nowe książki.

Modernizacje, nowoczesne systemy informatyczne, zakupy nowych książek, projekty dla dzieci i dorosłych promujące czytelnictwo.
To tylko kilka z szerokiej gamy działań, jakie biblioteki w województwie łódzkim mogły zrealizować dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Remonty i modernizacje dzięki wsparciu finansowemu z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa udało się przeprowadzić w trzech bibliotekach na terenie województwa łódzkiego: w Opocznie, Piotrkowie Trybunalskim i w Brzezinach. Najbardziej spektakularną metamorfozę przeszła Biblioteka Publiczna im. Stefana Janasa w Opocznie, gdzie odrestaurowana i unowocześniona została zabytkowa siedziba placówki.

Łącznik tradycji z nowoczesnością

Biblioteka Publiczna im. Stefana Janasa w Opocznie uzyskała blisko 400 tysięcy złotych dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na zadanie pn. „Biblioteka na piątkę z plusem – podniesienie standardów działania zabytkowych obiektów kultury poprzez remont i doposażenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opocznie” .

Uzyskana dotacja pozwoliła nie tylko na odrestaurowanie zabytkowego wnętrza Domu Esterki, gdzie mieści się biblioteka w Opocznie, ale także na szereg unowocześnień i stworzenie nowej przestrzeni dla czytelników.

Na pierwszym piętrze biblioteki powstała Cicha Czytelnia. Przestrzeń ta jest wydzielona z części korytarza szklaną ścianą.

– Ściana utworzona jest z elementów, na których widnieją zdjęcia książek – to cymelia opoczyńskiej biblioteki, czyli zbiory o szczególnej wartości – wyjaśnia dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie Jerzy Misiurski. – Ten sam motyw umieszczono na szklanych stolikach, które będą idealnie komponować się z Cichą Czytelnią. Dzięki temu Dom Esterki stał się łącznikiem tradycji z nowoczesnością.

Przy wejściu do biblioteki stanął multimedialny kiosk (tzw. totem), czyli Nowe Centrum Informacji, drugi mieści się wewnątrz budynku. To interaktywne punkty informacyjne o najwyższej jakości, w rozdzielczości full HD, 4K.

Wśród innych nowoczesnych rozwiązań wymienić należy stworzenie jedynego w powiecie opoczyńskim kąta dla matki z dzieckiem, wyposażonego w wygodny przewijak dla niemowląt.

Modernizacja mediateki w Piotrkowie Trybunalskim

Ponad 850 tysięcy złotych otrzymała Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim na realizację zadania „Modernizacja budynku Mediateki 800-lecia” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, „Infrastruktura bibliotek 2021- 2025”. Celem zadania, jak informowała piotrkowska biblioteka, było stworzenie nowoczesnej i funkcjonalnej przestrzeni usługowej w siedzibie biblioteki. Modernizacja biblioteki polegała na montażu folii ciekłokrystalicznej na świetlikach i szklanych przestrzeniach pionowych, w tym wewnętrznych, zasłaniając pomieszczenia wymagające stałego bądź czasowego zaciemnienia.

Nowe meble i klimatyzacja

Miejska Biblioteka Publiczna w Brzezinach unowocześniła się dzięki blisko 60 tysiącom złotych dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Dzięki tym funduszom udało się kupić 270 nowych regałów, które zastąpiły meble pamiętające jeszcze lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte ubiegłego wieku. Pojawiły się także pasujące do nich nowe biurka oraz stoliki i krzesła.

Całości dopełnia klimatyzacja, którą z placówek miejskich w Brzezinach posiada aktualnie tylko biblioteka. Latem jest ona zasilana z instalacji solarnej na dachu placówki, więc nie wzrosną tu rachunki za energię elektryczną.

Promocja czytelnictwa

Niemal każda biblioteka z terenu województwa łódzkiego skorzystała z pieniędzy pozyskanych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup nowych książek. Dzięki ministerstwu placówki wzbogaciły się o tysiące nowych tytułów.

Są też biblioteki, na przykład Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli, które dzięki rządowym pieniądzom organizują imprezy, spotkania czy warsztaty dla dorosłych i dzieci. W tej placówce tylko w tym roku realizowane są trzy projekty dofinansowane z Ministerstwa Kultury. Dzięki projektowi „Po śladach książki” dzieci spotkały się z autorem książek dla dzieci i młodzieży Przemysławem Wechterowiczem oraz tworzyły komiksy wspólnie z pisarką Joanną Jagiełło.

Wsparcie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pozyskały również liczne placówki wychowania przedszkolnego, szkoły i biblioteki pedagogiczne w Łodzi i regionie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki