Blisko 55 tys. seniorów z województwa łódzkiego dorabia do emerytury. Gdzie pracują i ile mogą zyskać miesięcznie?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska

Wideo

Udostępnij:
Przybywa starszych osób, które mają emerytury, a mimo to ciągle pracują. część pracodawców z Łodzi i województwa woli zatrudniać pracowników w tym wieku, gdyż są bardziej sumienni i zależy im na pracy.

Pracującym emerytom przyjrzeli się specjaliści z firmy Personnel Service, która działa na rynku pracy. Okazuje się, że na blisko 6 milionów emerytów w Polsce, aż 754 tys. ciągle pracuje.

Ilu pracuje w Łódzkiem?

W województwie łódzkim mieszka blisko 637 tys. emerytów i rencistów.

- Blisko 55 tys. mieszkańców województwa łódzkiego dorabia do emerytury - wylicza Monika Kiełczyńska, rzecznik regionalny ZUS województwa łódzkiego.

Emeryci musza pracować

Okazuje się, że emeryci są wręcz niezbędni na rynku pracy.

- Tylko w trzecim kwartale 2021 roku powstało ponad 132 tys. nowych miejsc pracy, a liczba wakatów w skali roku zwiększyła się o 68,5 proc. - wylicza Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy z Personnel Service. - W przemyśle brakuje ponad 34 tys. pracowników, a w budownictwie 22,5 tys. I to wszystko dzieje się w warunkach szybkiego starzenia się naszego społeczeństwa. Według prognozy GUS, liczba ludności w wieku 60 lat i więcej w Polsce ma w 2030 roku wzrosnąć do poziomu 10,8 mln, a w 2050 roku wyniesie 13,7 mln. To oznacza, że osoby te będą stanowiły ok. 40 proc. ogółu ludności Polski. Dlatego tak istotne jest zachęcanie osób powyżej 50 r.ż. do aktywności zawodowej.

Kto z emerytów ma szansę na pracy w Łodzi?

W województwie łódzkim seniorzy są często poszukiwani na stanowiska ochroniarzy, portierów, stróżów, a także kasjerów, sprzedawców. Mogą się także zatrudnić do pakowania glukometrów i zainkasować za to od 3,4 do 3,7 tys. zł brutto miesięcznie (pod warunkiem, że podołają pracy na pełen etat).

Stróżowie i ochroniarze przeważnie mogą liczyć na pensje w wysokości minimalnego wynagrodzenia, które od tego roku wynosi 3010 zł brutto miesięcznie lub 19,7 zł brutto za godzinę pracy. Na rękę, czyli netto jest to niecałe 2364 zł miesięcznie oraz 13,91 zł za godzinę.

Ile dorabiają emeryci?

Zarobki są zróżnicowane i zależą m.in. od stanowiska. Seniorzy często dorabiają jako tzw. złote rączki i mogą zarobić od 20 do 35 zł netto za godzinę pracy. Opiekun lub opiekunka do dzieci może liczyć na zarobek od 19 do 30 zł za godzinę netto, przy czym górne widełki dotyczą osób posługujących się językiem obcym.

Pracownik w branży gastronomicznej (np. pomocnik kuchenny) może z kolei zarobić od 13,5 do 18,5 zł netto za godzinę. Praca w magazynie gwarantuje zarobki od 13,5 do 17 zł „na rękę”, a praca w ochronie od 13,5 do 15,5 zł. Starsze osoby mogą też spróbować swoich sił jako kasjerzy. Tutaj zarobki wahają się od 14,7 do 17 zł netto za godzinę. Natomiast w cukierni można zarobić od 13,5 do 17,5 zł netto za godzinę.

HOROSKOP NA NOWY ROK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie