MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bloomberg: Jest szansa na obniżkę stóp procentowych jeszcze w tym roku. Szef Fed stawia jednak warunek

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Rynki finansowe oczekują decyzji w sprawie cięcia stóp procentowych w USA. Ta może już zapaść w czerwcu
Rynki finansowe oczekują decyzji w sprawie cięcia stóp procentowych w USA. Ta może już zapaść w czerwcu 123rf.com/profile_kacaroff
Amerykańska dyskusja o potrzebie wsparcia gospodarki weszła w decydującą fazę. Relacja z forum Stanforda potwierdza, że presja na obniżkę stóp procentowych przez Rezerwę Federalną (Fed) jest coraz silniejsza. Co na to szef amerykańskiego banku centralnego?

Spis treści

Cały świat czeka na sygnał z USA do większego ożywienia gospodarczego. Taką szansę dałaby obniżka stóp procentowych przygotowująca grunt do obniżenia kosztów pożyczek. Czy jest na to szansa w najbliższych tygodniach?

Szef Fed sugeruje rozpoczęcie cyklu podwyżek jeszcze w 2024 roku

Jak donosi serwis Bloomberg, przewodniczący Fed Jerome Powell przyznał właśnie, że jeszcze w tym roku właściwą decyzją może okazać rozpoczęcie obniżek stóp procentowych. Nie wskazał jednak ani wspomnianego właściwego momentu ani skali obniżek. Wypowiedź szefa Fed sugeruje jednak, że będziemy mieć do czynienia bardziej z procesem niż jednostkowym działaniem. A co do tego czasu?

Amerykańscy eksperci analizują dane inflacyjne. Cel Fed to 2 proc.

W środę 3 kwietnia, podczas Forum Ekonomicznego Stanforda Rząd i Społeczeństwo szef Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że obniżka stóp procentowych w tym roku jest wysoce prawdopodobna. Przewodniczący Fed zaznaczył jednak, że nie może wskazać precyzyjnie kiedy bank centralny zdecyduje się na rozpoczęcie cyklu obniżek. Eksperci banku muszą najpierw zyskać pewność, że inflacja zmierza do ustanowionego na poziomie 2 proc. celu inflacyjnego. Teraz jest czas na analizę danych – sugerował Powell.

Bank centralny USA może zacząć ciąć stopy procentowe już w czerwcu?

Jak z kolei przypomina CNBC, rynki finansowe oczekują, że Fed rozpocznie obniżki stóp procentowych w czerwcu tego roku lub w lipcu. Według prognoz ekspertów, do końca 2024 roku Rezerwa Federalna miałaby nawet trzykrotnie ciąć stopy procentowe.

Nie wszyscy członkowie banku centralnego USA są jednak optymistami. Zdaniem wypowiadającej się dla Bloomberga Adriany Kugler z Fed inflacja bazowa nadal będzie przekraczać cel wyznaczony przez Fed. Uważa ona jednak, że presja cenowa będzie słabnąć i stanie się to bez wielkich kosztów dla rynku pracy czy wzrostu gospodarczego. Kruger uważa, że uda się w ten sposób przygotować grunt do obniżenia kosztów pożyczek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bloomberg: Jest szansa na obniżkę stóp procentowych jeszcze w tym roku. Szef Fed stawia jednak warunek - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki