Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brak leków w aptekach. Jest drobna poprawa, ale nadal nie wszędzie każdy lek jest dostępny

Wojciech Grzegorczyk
Leki „zagrożone brakiem dostępności” są, ale nie w każdej aptece, nie wszystkie i nie w każdej dawce. Farmaceuci z Łodzi i regionu widzą nieznaczną poprawę sytuacji, choć do stabilizacji jeszcze daleko. Mimo to uspokajają i zapewniają, że pacjenci nie zostaną bez swoich leków. CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
Leki „zagrożone brakiem dostępności” są, ale nie w każdej aptece, nie wszystkie i nie w każdej dawce. Farmaceuci z Łodzi i regionu widzą nieznaczną poprawę sytuacji, choć do stabilizacji jeszcze daleko. Mimo to uspokajają i zapewniają, że pacjenci nie zostaną bez swoich leków. CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE Marzena Bugała / archiwum Polska Press
Leki „zagrożone brakiem dostępności” są, ale nie w każdej aptece, nie wszystkie i nie w każdej dawce. Farmaceuci z Łodzi i regionu widzą nieznaczną poprawę sytuacji, choć do stabilizacji jeszcze daleko. Mimo to uspokajają i zapewniają, że pacjenci nie zostaną bez swoich leków.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnił w ubiegłym tygodniu, że leki, których brak był szczególnie odczuwany na rynku, są już na terenie Polski i niebawem będą dostępne. Zamieszanie dotyczy m.in. takich preparatów jak: Euthyrox N (hormon stosowany przy problemach z tarczycą) i Glucophage XR (lek przeciwcukrzycowy).

W aptece Melissa (ul. Narutowicza 42 w Łodzi) brakuje obu wymienionych medykamentów. Sytuację ratuje możliwość zastosowania zamienników. Ale w przypadku niestandardowych dawek leków (np. 88 i 112 mcg Euthyroksu) takich zamienników nie ma.

Powszechny lek na tarczycę pojawia się falami i nie we wszystkich dawkach. Tak jest np. w jednej z aptek sieci Magiczna (ul. 11 Listopada 20).

W aptece Alfa (ul. Zielona 24/26) brakuje Euthyroksu w dawkach 112, 137, 150 i 175 mcg, a Glucophage XR wciąż nie jest dostępny. Podobnie jest w aptece Zielone Wzgórze (ul. Łagiewnicka 49), gdzie pracownicy nie widzą poprawy w dostępie do potrzebnych medykamentów. Pojedyncze opakowania obu leków trafiają także do apteki Pod Białym Orłem (ul. Piotrkowska 46).

Apteka Paracelsus (ul. Sienkiewicza 100) dysponuje starymi zapasami Euthyroksu, ale z dostawą nowych opakowań ma kłopot. Przy Glucophage XR również nie są to ciągłe dostawy.

W aptece przy ul. Limanow-skiego 37 i aptece Bliska przy ul. Czernika 25A farmaceuci dostrzegają zmianę na lepsze w przypadku leków na tarczycę i cukrzycę. Minimalną poprawę obserwuje także farmaceutka z apteki przy ul. Okoniowej 4.

- Co kilka dni otrzymujemy pojedyncze opakowania Euthyroksu, choć wciąż są problemy z niektórymi dawkami tego leku.

Apteka Olmed na łódzkim Olechowie dysponuje lekami na tarczycę i cukrzycę, a pracująca tam farmaceutka uważa, że sytuacja stopniowo będzie wracać do normy.

Według pracownika apteki Dbam o Zdrowie przy ul. Broniewskiego 65, problem braku dostępności leków powoli wygasa. Euthyrox i Glucophage XR, które jeszcze niedawno były praktycznie niedostępne, obecnie są już w sprzedaży.

Brak leków na tarczycę i cukrzycę to niejedyny problem. Wciąż zdarzają się niedobory leków na nadciśnienie, problemy urologiczne i gastryczne. I tak np. we wspomnianej placówce Olmed nadal brakuje Dexilantu (na dolegliwości żołądkowe). W aptece przy ul. Piotrkowskiej 100, oprócz braku jednej z dawek Glucophage XR, od dawna nie jest dostępny lek moczopędny Hygroton. Brak Lokrenu, na obniżenie ciśnienia tętniczego, notują pracownicy apteki Zdrowit przy ul. Armii Krajowej 35.

W regionie również trwa lekowa loteria

W woj. łódzkim także może być problem z zakupem konkretnego leku, jego dawki i wielkości opakowania.

Pracownik apteki Słoneczna w Skierniewicach (ul. Rawska 15) zwraca uwagę na ciągły brak Vanateksu (leku na obniżenie ciśnienia), małe zapasy Euthyroksu i brak kilku dawek tego leku. Nieco lepiej jest z lekami cukrzycowymi.

W sieradzkiej aptece Centrum (ul. Jana Pawła 41) brakujące dotychczas leki pojawiają się, ale stopniowo. Wciąż nie wszystkie dawki Euthyroksu są dostępne. Pacjenci nie kupią tu także leku Cardura XL, stosowanego w leczeniu nadciśnienia tętniczego i objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. To szczególnie kłopot w przypadku dawki 8 mg, która nie ma żadnego zamiennika.

W aptece Dr. Max w Piotrkowie (al. Sikorskiego 13/17) sytuacja powoli wraca do normy, ale - według pracownika - jest to na razie nikła poprawa. Pojedyncze opakowania leków w różnych dawkach sprowadzane nieregularnie nie są wystarczającym rozwiązaniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki