Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa fabryki w Wieluniu. Amerykański koncern Neapco ma konkurencję

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Czy amerykański koncern Neapco zbuduje fabrykę podzespołów motoryzacyjnych w Wieluniu? Władze miasta mówią, że mają poważną konkurencyjną ofertę.

O firmie Neapco w Wieluniu mówi się od prawie dwóch lat. Holding miał mieć pierwszeństwo dla wybranego przez siebie terenu w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jednak Neapco zwleka z podjęciem decyzji odnośnie budowy nowej fabryki podzespołów motoryzacyjnych. Zniecierpliwione władze Wielunia podjęły rozmowy z innym inwestorem, który jest gotów kupić teren wstępnie zarezerwowany dla firmy Neapco. Chodzi o ponad 10 ha. Co to za konkurent, ratusz nie zdradza.

- Ponieważ Neapco, ze względu na negocjacje ze swoimi kontrahentami, poprosiło o wydłużenie terminu na podjęcie decyzji do końca wakacji, rozpoczęliśmy rozmowy z innym inwestorem. Jesteśmy w trakcie intensywnych negocjacji i w odpowiednim czasie wydamy oficjalny komunikat w tej sprawie - mówi Joanna Skotnicka-Fiuk, kierownik biura obsługi burmistrza Wielunia.

Fabryka firmy Neapco w Praszce to jeden z największych zakładów pracy na Opolszczyźnie. Holding musi tam płacić duże pieniądze za dzierżawę hal i chce się rozbudowywać. Jednak samorząd Praszki nie dysponuje wolnymi terenami inwestycyjnymi. Stąd plany przeniesienia produkcji do innego miasta. Wynajęta przez holding Neapco firma konsultingowa KPMG wytypowała Wieluń i Olesno.

Zobacz też:Kiedy amerykański koncern przeniesie się do Wielunia? Sprawa strefy ekonomicznej utknęła w resorcie

Żeby ściągnąć amerykański koncern do Wielunia, władze zdecydowały się kupić dawną cukrownię za 12 mln zł. Miało to miejsce jesienią 2015 r. Burmistrz Paweł Okrasa sprawę postawił jasno: albo gmina kupi dawną cukrownię, albo wypada z gry o inwestycję firmy Neapco. Radni zgodzili się, żeby nie zaprzepaścić szansy na rozwój gospodarczy miasta. Na zakup kompleksu o wielkości 32 ha wraz z bocznicą kolejową miasto zaciągnęło kredyt inwestycyjny. Pod koniec 2016 r. większa część dawnej cukrowni (21,5 ha) została włączona do ŁSSE.

Kilka tygodni temu burmistrz Wielunia Paweł Okrasa ogłosił publicznie, że miasto postawiło amerykańskiej firmie swego rodzaju ultimatum. Ratusz wystąpił do holdingu o potwierdzenie na piśmie, że wyraża chęć zakupu terenów w Wieluniu w terminie do 22 czerwca. - Mamy na stole konkurencyjną, bardzo poważną ofertę na zakup tych terenów - mówił Okrasa.

Wcześniej zarząd amerykańskiego holdingu zapowiadał, że decyzja o lokalizacji fabryki zapadnie do końca maja. Olesno spokojnie czeka na rozwój wypadków, choć tam terenami dla firmy Neapco też zaczęli interesować się inni przedsiębiorcy.Neapco produkuje głównie półosie napędowe do czołowych marek świata, najwięcej do fordów, bmw i mercedesów. Ma także własną odlewnię i narzędziownię. W Praszce pracuje aktualnie 1035 osób, a zatrudnienie regularnie rośnie. Dodatkowe 200-300 osób zatrudniają firmy kooperujące.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki