MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa droga przetnie Ogrody Geyera oraz połączy ulice Piotrkowską i Wólczańską. Kiedy ruszy budowa?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Nowa droga przebije  zabytkowy budynek pofabryczny (na zdjęciu), przetnie Ogrody Geyera i połączy ulice Piotrkowską i Przybyszewskiego w centrum Łodzi.
Nowa droga przebije zabytkowy budynek pofabryczny (na zdjęciu), przetnie Ogrody Geyera i połączy ulice Piotrkowską i Przybyszewskiego w centrum Łodzi. Grzegorz Gałasiński
Centrum Łodzi wzbogaci się o nową drogę. Przetnie ona kompleks Ogrody Geyera i połączy dwie popularne, ruchliwe ulice: Piotrkowską i Wólczańską. Co ciekawe, droga pobiegnie przez zabytkowy budynek pofabryczny. Inwestorem jest firma developerska Atal ze Śląska, która stawia tam apartamentowce.

Nowa droga przedłuży ul. Przybyszewskiego

Nowa droga będzie przedłużeniem ul. Przybyszewskiego. Aby biegła na wprost musi przebić się przez okazały budynek pofabryczny z czerwonej cegły. Plan jest taki, że częściowo zostanie wyburzony parter obiektu, co zapewni swobodny przejazd samochodów. Podobne rozwiązanie zastosowano z przejazdem przez odnowioną fabrykę Henryka Wagnera przy ul. Tuwima 10, na wysokości placu Komuny Paryskiej.

Zobacz więcej zdjęć

- Firma Atal, w związku z inwestycją mieszkaniową Ogrody Geyera, zamierza zbudować drogę stanowiącą połączenie ulic Piotrkowskiej i Wólczańskiej. Inwestycja ta powinna rozpocząć się na początku przyszłego roku. Jesteśmy już w posiadaniu pozwolenia na budowę, jednak aby powstały skrzyżowania nowej drogi z ul. Piotrkowską i ul. Wólczańską uzgadniamy z zarządcą drogi przebudowę fragmentów tych ulic. Po zakończeniu tych uzgodnień złożymy wnioski o wydanie decyzji – wyjaśnia Marek Thorz z firmy Atal.

Apartamenty w Ogrodach Geyera

Przypomnijmy, że połowę Ogrodów Geyera firma Monnari sprzedała spółce Atal za 85 mln zł, która przystąpiła do stawiania apartamentowców. W ramach I etapu tej inwestycji, który potrwa do II kwartału 2026 roku, od strony ul. Wólczańskiej zostaną zbudowane – pod nazwą Ogrody Geyera Apartamenty - trzy segmenty mające od czterech do siedmiu naziemnych kondygnacji. Plan jest taki, że na parterze będą lokale usługowe, a wyżej mieszkania – w sumie prawie 400 – mające od 28 do 110 metrów kwadratowych powierzchni. Zaczęła się już sprzedaż mieszkań i lokali usługowych.

Co istotne – jak zapewniają inwestorzy – segmenty będą nawiązywały wyglądem do pobliskich budynków pofabrycznych. Oznacza to, że ich elewacje zostaną pokryte płytkami klinkierowymi w kolorze ceglanym.

Były zakłady Eskimo, są Ogrody Geyera

Ogrody Geyera powstały na terenie dawnego imperium przemysłowego Ludwika Geyera i jego następców, które wczasach PRL przekształcono w zakłady bawełniane Eskimo. Chodzi o 10-hektarową parcelę między ulicami Piotrkowską, Wólczańską, Czerwoną i Sieradzką. Jej ozdobą jest 18 zabytkowych obiektów – głównie z czerwonej cegły tak typowej dla neogotyku i dawnej Łodzi przemysłowej. Dlatego tę cześć imperium Geyerów nazywano Czerwoną Fabryką, zaś część po drugiej stronie ul. Piotrkowskiej – Białą Fabryką.

Po efektownej renowacji pod nadzorem służb konserwatorskich czerwone budynki pofabryczne odzyskały dawną świetność i zostały przeznaczone na lokale gastronomiczne oraz handlowo-usługowe. Pod tym względem Ogrody Geyera można porównać do dwóch innych łódzkich kompleksów powstałych lub powstających na terenie dawnych fabryk należących do znanych potentatów bawełnianych: Izraela Poznańskiego – Manufaktura oraz Karola Scheiblera – Fuzja.

Transakcja między Urbaniką a Monnari

Inwestycja firmy Atala oznacza, że zabytkowe budynki pofabryczne, będące razem z rynkiem sercem Ogrodów Geyera, zostaną otoczone mieszkaniami. A to dlatego, że po sąsiedzku, od strony skrzyżowania ul. Sieradzkiej i ul. Wólczańskiej, swoje apartamentowce stawia firma developerska Ezbud z Tomaszowa Mazowieckiego. Docelowo powstaną tam cztery budynki mające w sumie 220 mieszkań.

Przełomem w dziejach dawnych zakładów Eskimo, które upadły w 2002 roku, była transakcja, w wyniku której znana firma odzieżowa Monnari kupiła ten teren pofabryczny od spółki-córki Urbaniki (kapitał polsko-hiszpański) i przystąpiła do kompleksowej rewitalizacji, której efekty możemy dziś oglądać.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki