Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja w Łodzi. Centrum Fuzja w dawnym kompleksie Scheiblera. Jest pomysł na aranżację odkrytych tam cennych polichromii

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Gruntowny remont dawnej drukarni i wykańczalni, w których będą lofty, na terenie centrum biurowo - mieszkaniowego Fuzja potrwa do 2025 roku.
Gruntowny remont dawnej drukarni i wykańczalni, w których będą lofty, na terenie centrum biurowo - mieszkaniowego Fuzja potrwa do 2025 roku. Wiesław Pierzchała
Cenne polichromie odkryto podczas budowy potężnego centrum biurowo – mieszkaniowego Fuzja na terenie dawnego imperium przemysłowego Karola Scheiblera w Łodzi. Ścienne malowidła, przedstawiające secesyjne motywy roślinne, były pokryte farbami i nikt o nich nie wiedział. Wiemy już jak zostaną zagospodarowane.

Fuzja w Łodzi: sensacyjne odkrycie

Do sensacyjnego odkrycia doszło w zabytkowym budynku pofabrycznym, w którym pierwotnie były drukarnia, draparnia i skład towarów do druku. Malowidła wykonano w technice olejnej, którą dzięki swojej trwałości wykorzystywano dawniej w pomieszczeniach technicznych. Polichromie zostaną odnowione i wkomponowane w wystrój wnętrz przyszłych loftów. Wykonano już wizualizacje wnętrz z malowidłami, które jako pierwsi przedstawiamy.

- Formy stylistyczne polichromii wskazują na ich secesyjny charakter. Z czasem malowidła przykryte zostały kolejną warstwą malarską, która przez lata je zasłaniała. Podczas prac na terenie Fuzji secesyjne malowidła odkrywały się niemalże samoistnie, chociażby przy demontażu instalacji czy skrzynek rozdzielczych. Niezbędne jednak było przeprowadzenie badań specjalistycznych, które w bezpieczny sposób pozwoliły na odsłonięcie całości zachowanych polichromii – wyjaśnia Daria Błaszczyńska, rzecznik prasowy wojewódzkiego konserwatora zabytków w Łodzi.

Fuzja w Łodzi: lofty w drukarni i wykańczalnia

Obecnie prace remontowe toczą się w dwóch budynkach pofabrycznych: drukarni i wykańczalni. Oba obiekty zbudowano z czerwonej cegły, tak typowej dla neogotyku i Łodzi przemysłowej. Plan jest taki, że drukarnia zostanie wyremontowana i nadbudowana. Będzie miała cztery kondygnacje. Powstanie w niej 170 loftów. Inaczej będzie z wykańczalnią, po której zostaną jedynie mury obwodowe. Za nimi powstanie od podstaw 6-kondygnacyjny budynek, który z oryginalną, historyczną ścianą zostanie połączony tarasami i balkonami. W tym obiekcie będzie 160 loftów. Oba budynki mają być gotowe w 2025 roku.

Fuzja w Łodzi: miasto w mieście

Fuzja to prawdziwe miasto w mieście powstające na terenie 8 ha dawnego kompleksu fabrycznego Scheiblerów między ul. Milionową a ul. Tymienieckiego. Znajduje się tam 15 zabytkowych budynków pofabrycznych. Kilka z nich – tych mniejszych oraz słynna elektrownia secesyjna – już odnowiono, zaś pozostałe stopniowo odzyskują dawną świetność. W obiektach pofabrycznych będą lofty oraz lokale gastronomiczne i handlowo-usługowe.

Wcześniej wybudowano dwa biurowce dla firmy Fujitsu, jednego z największych na świecie dostawców infrastruktur i wsparcia informatycznego, a także cztery budynki mieszkalne, które zostały już osiedlone. Inwestorem jest Echo Investment.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki