Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja osiedla Księży Młyn w Łodzi. Zakończono remont famuł i budynków gospodarczych. Pojawiły się nowe atrakcje. jakie?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Unikatowe osiedle Księzy Młyn w wyniku rewitalizacji cieszy się coraz większym powodzeniem wśród turystów i łodzian chcących się osiedlić w odnowionych budynkach.
Unikatowe osiedle Księzy Młyn w wyniku rewitalizacji cieszy się coraz większym powodzeniem wśród turystów i łodzian chcących się osiedlić w odnowionych budynkach. UMŁ
Zakończyła się rewitalizacja unikatowego, magicznego coraz bardziej popularnego osiedla Księży Młyn w Łodzi. Do tej pory cieszyło się zainteresowaniem głównie ze strony turystów, którzy nie mogli nadziwić się, że w tak dobrym stanie przetrwała perła architektury przemysłowo – mieszkaniowej. Teraz coraz więcej jest chętnych do zamieszkania w stylowych, odnowionych famułach z czerwonej cegły, czyli dawnych domach pracowniczych.

Podczas rewitalizacji zabytkowego osiedla zbudowanego przez króla bawełny Karola Scheiblera w drugiej połowie XIX wieku gruntownie odnowiono 25 famuł i 15 budynków gospodarczych, dzięki czemu powstało 294 nowych mieszkań i 30 lokali użytkowych, w tym pracowni twórczych. Ponadto cały czas powstają nowe restauracje i punkty usługowe.

Zobacz więcej zdjęć

Księży Młyn: lofty i biura klasy A

Zaczęło się w 2009 roku, kiedy w miejscu dawnego magazynu bawełny powstał kompleks Textorial Park, pierwszy budynek biurowy klasy A w Łodzi. Zaraz potem na terenie dawnej, największej w Łodzi przędzalni zbudowano kompleks mieszkaniowy zwany „loftami u Scheiblera”, natomiast po kilku latach Akademia Sztuk Pięknych zmodernizowała, stojącą pośrodku osiedla, dawną szkołę zamieniając ją w Akademickie Centrum Designu.

Księży Młyn: Koci Szlak jak nowy

W międzyczasie w 2012 roku ruszył oczekiwany miejski program rewitalizacji. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W rejonie dawnej bocznicy powstał teren rekreacyjny ze sceną, zaś w budynkach gospodarczych urządzono lokale gastronomiczne. Zostały odnowione aleja główna i Koci Szlak. I oczywiście famuły - przy ul. Księży Młyn, ul. Fabrycznej i ul. Przędzalnianej oraz budynki gospodarcze, które zmieniły funkcje na pracownie i lokale użytkowe.

Przeczytaj i zobacz jak wygląda po remoncie park Staromiejski zwany potocznie "parkiem śledzia" w Łodzi

Powstały też nowe lokale i placówki, jak na przykład Muzeum Księżego Młyna przy ul. Księży Młyn 2, kawiarnia przy ul. Tymienieckiego 32 - na zapleczu posesji przy ul. Księży Młyn 2, restauracja przy ul. Księży Młyn 11a oraz zaplecze dla estrady przy Przędzalnianej 51.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki