MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa zachodniej obwodnicy Łodzi. Zdjęcia lotnicze i z poziomu ziemi z powstawania drogi ekspresowej S14

Arkadiusz Krystek
Budowa drogi ekspresowej S14 - zachodniej obwodnicy Łodzi. Odcinek II. Zdjęcie z marca 2020 roku
Budowa drogi ekspresowej S14 - zachodniej obwodnicy Łodzi. Odcinek II. Zdjęcie z marca 2020 roku Źródło: GDDKiA
Droga ekspresowa S14 (zachodnia obwodnica Łodzi) będzie miała 28,5 km. Inwestycję podzielono na dwie części: Łódź Lublinek - Łódź Teofilów (12,2 km) i od tego miejsca do miejscowości Słowik (16,3 km). Pierwszym odcinkiem drogi ekspresowej powinniśmy móc pojechać w połowie 2022 roku. Cała droga ma być otwarta w 2023 roku.

Istniejący odcinek ekspresowej czternastki (S14) ma swój początek na węźle Róża, gdzie łączy się z drogą ekspresową S8 (Wrocław - Warszawa) i dalej biegnie w kierunku północnym. Na tym odcinku są węzły Dobroń i Pabianice Północ. Za tym drugim S14 odbija w kierunku Łodzi (Ikei). Po wybudowaniu zachodniej obwodnicy Łodzi od okolic Pabianic można też będzie pojechać na północ. W ten sposób ekspresowa ósemka (S8) na południu połączy się z autostradą A2 na północy.

Na grudniowej (2019) konferencji prasowej przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi mówili, że jest szansa na to, by pierwszy odcinek budowanej S14 był gotowy za dwa lata. Można byłoby wtedy przejechać od węzła Łódź Lublinek do ulicy Szczecińskiej w rejonie Niesięcina.

Odcinek ten buduje firma Budimex. W październiku 2018 roku podpisano umowę z wykonawcą, którym jest konsorcjum Budimex (lider) i Strabag. Wartość kontraktu to 561,8 mln zł.

Na tej części inwestycji mają powstać trzy węzły - pierwszy w miejscu, gdzie budowana droga połączy się z już istniejącym odcinkiem S14 (wspomniane okolice węzła Pabianice Północ), drugi na przecięciu z ulicą Maratońską w Łodzi i trzeci w pobliżu Konstantynowa Łódzkiego, z którego będzie można zjechać na ulicę Szczecińską.

Drugi fragment drogi od Teofilowa do miejscowości Słowik wybuduje chińska firma Stecol Corporation za 724,1 mln zł. Umowę podpisano w sierpniu 2019 roku.

Po wybudowaniu drogi S14 Łódź będzie pierwszym miastem w Polsce z pełnym pierścieniem dróg szybkiego ruchu wokół siebie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki