Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski dla Łodzi 2016. SM im. Chrobrego zerwała z bloków "nielegalne" ulotki

Matylda Witkowska
Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Chrobrego zerwała ulotki nawołujące do głosowania na projekty budżetu obywatelskiego
Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Chrobrego zerwała ulotki nawołujące do głosowania na projekty budżetu obywatelskiego Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego
Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Chrobrego zerwała z bloków ulotki projektów budżetu obywatelskiego. Mogą być tylko te, które popiera

Zaostrza się walka o głosy w trwającym głosowaniu na projekty budżetu obywatelskiego na rok 2016. Radni i urzędnicy przypominają, by dbać o swoje głosy i nie dać ich sobie odebrać.

Oburzony sposobem prowadzenia kampanii budżetowej jest autor projektu budowy kortów tenisowych na Widzewie.

Tydzień przed głosowaniem popierający projekt rozwiesili ulotki na drzwiach klatek wszystkich bloków, należących do Spółdzielni Mieszkaniowej im. Chrobrego. Jednak trzy dni później prawie 90 procent ulotek zostało zerwanych. W ich miejsce pojawiły się ulotki, wychwalające inne projekty.

Łodzianin podejrzewał magistrat, bo ulotki opatrzone były logo Łodzi. Jednak okazało się, że jego ulotki zerwała i zastąpiła swoimi... Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Chrobrego.

- Bloki należą do spółdzielni i tylko my możemy wywieszać na nich ulotki - informuje Josef Hladik, zastępca prezesa spółdzielni. - Popieramy te projekty, które są korzystne dla naszej spółdzielni - tłumaczy.

O tym, że walka o głosy jest zawzięta wiedzą też urzędnicy.

- Szczególnie szkoły i spółdzielnie ostro walczą o poparcie dla swoich projektów - przyznaje Grzegorz Justyński, dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej, które koordynuje głosowanie. Jak zapewnia Justyński, biuro przyjrzy się, czy logo Łodzi na ulotkach wykorzystywane jest zgodnie z przepisami.

Dodatkowo urzędnicy na konferencji prasowej przypomnieli, by dbać o swoje głosy. Jak podkreśla Justyński w poprzednich budżetach obywatelskich zdarzały się przypadki podtykania kart do głosowania z zaznaczonym tylko jednym projektem. Wówczas pozostałe głosy ( można oddać po pięć na dwie kategorie) ginęły.

- Wątpliwości w takich sytuacjach budzi też kwestia przechowywania danych osobowych - mówi Justyński.

O przemyślenie decyzji i wyborze własnego głosu apeluje też radna Urszula Niziołek-Janiak z doraźnej komisji ds. budżetu obywatelskiego.

- Nie głosujmy tak, jak chce nasz sąsiad czy spółdzielnia. Wybierzmy te projekty, które nam odpowiadają - podkreśla.

Głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego 2016 trwa do niedzieli do godz. 18. Do wyboru jest 531 projektów a do rozdysponowania 40 mln zł.

Głosować można w inter-necie na stronie budzetobywatelski.uml.lodz.pllub w jednym z 70 punktów do głosowania, umieszczonych m.in. w bibliotekach, domach kultury i w magistracie. Głosować mogą osoby powyżej 16. roku życia.

Zobacz też:

B. Komorowski w Łodzi pochwalił budżety obywatelskie. Źródło: TVN24/X-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki