reklama

Burza w Łodzi. Nawałnica nad Łodzią. Powalone drzewa, gałęzie na drogach, zalane ulice [ZDJĘCIA]

rk, emd, luk, kos, mek
Joanna Woźniak
Joanna Woźniak
Gwałtowna burza z ulewnym deszczem przeszła w czwartek rano nad Łodzią i województwem. Mimo, że nawałnica trwała niecałą godzinę, połamała setki drzew i pozbawiła prądu tysiące osób. Strażacy w całym województwie mają ręce pełne roboty.

Gwałtowna burza z ulewnym deszczem przeszła w czwartek rano nad województwem łódzkim. Silny wiatr przewracał drzewa, łamał gałęzie, zrywał dachy. Ze wstępnych informacji wynika, że poszkodowana została jedna osoba.

- Konar drzewa uderzył mężczyznę przy ulicy Okólnej 5 w Łodzi. Poszkodowany został przewieziony do szpitala w Zgierzu - informuje Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

Połamane drzewa pozbawiły prądu tysiące mieszkańców województwa łódzkiego. Prądu nie ma 136 tysięcy odbiorców.

W samej Łodzi nawałnica zerwała 14 linii energetycznych i doprowadziła do awarii 220 stacji abonenckich.
Jak informuje PGE Dystrybucja S.A., w niektórych częściach Łodzi awaria zostanie usunięta o godz. 16. Lokalnie występują także podtopienia.

Strażacy w całym województwie mają ręce pełne roboty. Straż pożarna interweniowała ponad 1400 razy, głównie w Łodzi, Pabianicach, Zgierzu, Łowiczu i Piotrkowie Trybunalskim. W samej Łodzi straż wzywano 770 razy.

Wichura zerwała dach z budynku należącego do miasta przy ulicy Pogonowskiego 67 w Łodzi.

- Dach na budynku został uszkodzony przez spadający dach z sąsiedniego budynku. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zdecydował o wykwaterowaniu mieszkających tam 4 rodzin. Mieszkańcy zdecydowali się na przeprowadzkę do bursy. Budynek zaś przez całą dobę będzie pilnowany przez Straż Miejską. Jutro sprzęty lokatorów będą przewożone do magazynu Zarządu Lokali Miejskich. W budynku jest już odcięty prąd - poinformowała inspektor Jolanta Baranowska z Biura Rzecznika Prasowego i Nowych Mediów UMŁ. - Natomiast wczoraj w trakcie prac remontowych zdjęty został dach z nieruchomości przy ulicy Żeligowskiego 13. Dach został zabezpieczony folią, jednak tak nie wytrzymała i doszło do zalania mieszkań. Straty są szacowane.

Wichura zerwała też dach z nieruchomości przy ul. Zgierskiej 157.

- Nie ma tu wprawdzie decyzji o wyłączeniu budynku z użytkowania, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego będzie w nieruchomości jutro, ale Zarząd Lokali Miejskich - ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców - zdecydował o zakwaterowaniu 5 rodzin w hotelu lub bursie - dodaje inspektor Jolanta Baranowska.

Na ulicach tworzyły się rozlewiska. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi przyjął około 30 zgłoszeń.

- Najwięcej zgłoszeń dotyczyło terenu Śródmieścia m.in ulic Nawrot, Sienkiewicza oraz Bałut, Teofilowa, Retkini. Najmniej ucierpiały Chojny i Widzew - mówi Jolanta Baranowska.

Strażacy pracują przede wszystkim przy usuwaniu wiatrołomów. W samej Łodzi wiatr wiał najsilniej na Teofilowie, Retkini i w centrum. Łódzcy strażacy pracowali m.in. na ulicach Bratysławskiej, Traktorowej, Rojnej, Lutomierskiej, Wólczańskiej i al. Unii.

Z powodu nawałnicy zamknięty dla zwiedzających będzie w czwartek Miejski Ogród Zoologiczny i Ogród Botaniczny.

- Po burzy ZOO jest pozbawione prądu. Trwa usuwanie awarii i sprzątanie powalonych drzew. Zwierzęta są bezpieczne - poinformował Grzegorz Gawlik z Biura Rzecznika Prasowego i Nowych Mediów UMŁ.

W Łodzi nie kursują też tramwaje MPK Łódź. Drzewa zerwały sieć trakcyjną w kilku miejscach miasta, m.in na pętli Zdrowie, w okolicy dworca Łódź Kaliska w kierunku Retkini, na Zgierskiej przy Liściastej, na Aleksandrowskiej, Limanowskiego przy Mokrej, na Zielonej przy Żeromskiego, na Zgierskiej przy Nowomiejskiej, Jesionowej i Przedwiośniu. Wszystkie linie tramwajowe jadą innymi trasami.

Jak udało nam się ustalić, nie kursują także pociągi na trasie Łódź Kaliska - Zgierz. ŁKA uruchomiła tam komunikację zastępczą. Z powodu braku napięcia w sieci na stacji Łódź Kaliska pociągi w kierunku Sieradza są kierowane na Łódź Chojny (z pominięciem Łodzi Kaliskiej). Po godzinie 10 wznowiono ruch pociągów na odcinku Zgierz- Łódź Żabieniec, natomiast na odcinku Łódź Żabieniec- Łódź Kaliska kursuje komunikacja zastępcza.

Jak informuje PKP PLK odwołany został pociąg relacji Skierniewice - Łódź Kaliska. Natomiast pociąg relacji Łowicz Główny - Łódź Widzew ma prawie 6 godziny opóźnienia (stan na godz.13).

- Drzewo przewróciło się na sieć trakcyjną pomiędzy stacjami Łódź Kaliska - Łódź Żabieniec. Ruch pociągów na tej trasie będzie wstrzymany do godz. 18. Za pociąg ŁKA wprowadzono zastępczą komunikację autobusową na odcinku Zgierz -Łódź Chojny.
Pociągi PKP Intercity kierowane są drogą okrężną przez Łowicz Główny, Koluszki z pominięciem stacji Łęczyca, Zgierz, Łódź Kaliska, Łódź Widzew - czytamy na portalu pasażera PKP PLK.

Z dwugodzinnym opóźnieniem kursowały pociągi relacji Łódź Kaliska - Kutno, Kutno - Łódź Widzew, Łódź Kaliska - Sieradz, Łowicz Główny - Łódź Widzew.

Jak informowali nas czytelnicy, pociąg "Łodzianin", który odjechał o godz. 6.37 z dworca Fabrycznego, zatrzymał się na kilkadziesiąt minut w Koluszkach. Podobne opóźnienia miały pociągi "Wokulski" i "Łęcka".

Mamy także ważną wiadomość dla kierowców. Las Łagiewnicki do odwołania jest nieprzejezdny i niebezpieczny.

- W chwili obecnej w Lesie Łagiewnickim porządkowane są drogi publiczne, a następnie będą porządkowane wewnętrzne - mówi Baranowska.

Burza w Łódzkiem

Gwałtowna burza dała się we znaki mieszkańcom całego województwa. Jak informują Łowcy Burz z województwa łódzkiego, burza dawała bardzo dużo wylądowań. W Zduńskiej Woli i Konstantynowie doszło do zerwania dachów.

Również w Zgierzu silny wiatr zerwał dach m.in. na ulicy Mielczarskiego. Zalane są ulice m.in. Piłsudskiego, Łódzka, 3-go Maja. W samym Zgierzu straży interweniowali około 200 razy. Gwałtowna burza przeszła także przez Łask.

Nawałnica wyrządziła wiele szkód w powiecie piotrkowskim. - Najgorzej jest w gminie Grabica, gdzie tuż po godz. 5 wichura zerwała dachy z 15 domów mieszkalnych i gospodarskich - mówi Wojciech Pawlikowski, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie. Obecnie strażacy zabezpieczają budynki, w godzinach wieczornych przewidywane są tam kolejne burze. Na terenie gminy powołano sztab kryzysowy. Wiatr zerwał także dachy dwóch domów w Podolinie w gm. Moszczenica.

W gminie Czarnocin natomiast strażacy mają dużo pracy z usuwaniem złamanych konarów, które tarasują drogę oraz zabezpieczaniem zerwanych linii energetycznych.

W powiecie bełchatowskim straży interweniowali 24 razy, najwięcej zdarzeń odnotowano w gminach Szczerców, Rusiec i Bełchatów. Strażacy pracowali głównie przy zerwanych dachach, powalonych drzewach. Wiatr uszkodził także budynki gospodarcze i zerwał linie energetyczne.

W powiecie kutnowskim burza uszkodziła kilka dachów.

– Zanotowaliśmy kilka interwencji na terenie powiatu – mówi st. kpt. Zdzisław Pęgowski, oficer prasowy KP PSP w Kutnie. – Najwięcej na terenie gminy Żychlin, w okolicach Śleszyna wichura uszkodziła trzy dachy. Na miejscu pracują strażacy z OSP w Żychlinie i Śleszynie oraz nasza drabina. Jest też połamanych trochę drzew. Cały czas napływają zgłoszenia.

W powiecie łęczyckim skutki nawałnicy strażacy odczuli na własnej skórze - jak poinformowała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy, w budynek strażnicy uderzył piorun. Uszkodzona została część sprzętu na powiatowym stanowisku kierowania, są problemy z działaniem numeru 998. Mimo to strażacy po burzy również wyjechali do akcji.

– Zanotowaliśmy dziesięć wyjazdów – informuje kpt. Wiesław Granosik z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy. – Uszkodzone były trzy dachy, dwa na budynkach mieszkalnych w Daszynie i Borucicach i na budynku gospodarczym w Żelaznej Starej. Oprócz tego uszkodzona jest jedna linia energetyczna. W Łęczycy wypompowywaliśmy wodę zalewającą DK 91 na wysokości sklepu Netto.

W powiecie łowickim strażacy wyjeżdżali ponad 100 razy. - Najpoważniejsze zdarzenie mamy w Wejscach, gdzie w jednym z gospodarstw wiatr zerwał dach ze wszystkich budynków mieszkalnych i gospodarczych - informuje Jacek Szeligowski, komendant powiatowy PSP w Łowiczu. - Najgroźniej było natomiast w Kolonii Łyszkowice, gdzie powalone drzewo spadło na linię energetyczną. Ta zerwała się i wywołała pożar rżyskoa, a niedaleko znajdowała się znaczna ilość butli gazowych z propan-butanem. Na szczęście udało nam się szybko opanować pożar.

Czytaj:Ratownicy PSP w Łowiczu wyjeżdżali już ponad 100 razy do skutków porannej wichury

Jak informuje, Komenda Wojewódzka PSP w Łodzi, najmniej zgłoszeń związanych z burzą było w powiatach opoczyńskim, radomszczańskim i rawskim.

GDZIE JEST BURZA? Sprawdź na interaktywnej mapie:

**

**

Mapa burzowa Polski

Zrobiliście zdjęcia burzy i powalonych drzew w Waszej okolicy? Wysyłajcie je do nas: donetu@dzienniklodzki.pl

Aktualne trasy tramwajów:

1 - WŁAŚCIWA TRASA.
2 - Dw. Ł. Żabieniec - Dw. Ł. Dąbrowa.
3 - WŁAŚCIWA TRASA.
5 - WŁAŚCIWA TRASA.
6 - WŁAŚCIWA TRASA.
8 - cm. Zarzew - Dw. Ł. Żabieniec.
9 - trasa skrócona do pętli Towarowa.
10 - WŁAŚCIWA TRASA
11 - IKEA - pl. Wolności.
12 - WŁAŚCIWA TRASA.
13 - Dw. Ł. Żabieniec - Śląska/Niższa.
14 - WŁAŚCIWA TRASA.
15 - WŁAŚCIWA TRASA.
16 - Kurczaki - Dw. Ł. Żabieniec.
43 - WŁAŚCIWA TRASA.
45 - Dw. Ł. Dąbrowa - Warszawska.
46 - Towarowa - Warszawska.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 40

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

R
RZ

Nieruchomość przy ul. Żeligowskiego 13 została zalana, ponieważ wykonawca remontu nie zabezpieczył dachu, a nie dlatego, że była wichura i folia "nie wytrzymała". Publikujecie głupoty, niesprawdzone informacje.

T
Trollo

:) działa nie tylko tu.

j
jj

Dach na ZGIERSKIEJ 157 został zerwany, ponieważ administracja olewała apele mieszkańców
żeby wyremontować dach , który od kilku lat był w fatalnym stanie, a teraz płacz administratora ,że dostanie zawału, dodatkowo spadający dach uszkodził budynek nowo wybudowanej stacji diagnostycznej.

u
ufo

Kiedy wreszcie nastąpi wysiedlenie ludzi z okolic porośniętych drzewami ? Dość już w końcu ograniczania przestrzeni życiowej drzew liniami tramwajowymi i asfaltem dróg !

g
gość

zwolnijcie jeszcze 65 pracowników z ztis to naprawy będą trwały 2 lub 3 dni,gratuluje decyzji.

E
Ech

To nieudacznicy i złodzieje

B
Burza

O!

C
Cyprian

Czy ktoś wie, gdzie zostało zrobione zdjęcie z tablicami rejestracyjnymi - potrzebuję odebrać swoją.

A
Ania

Zbieraja drzewa po lasach a na Zdrowiu w Lodzi czekamy na prad bo drzewo przewalilo sie na dom sasiadow a przy tym zerwalo linie energetyczne. Gdzie jestescie? Ja rozumiem duzo zgloszen i tez sie nie wyrabiacie ale zostawcie park na Zdrowiu i najpierw pomozcie mieszkancom. Jest tu duzo firm, ludzie nie moga pracowac bez pradu a nie kazdego stac na agregator!

J
Jung

... do ssania cyca z miodem i konfiturami. Do roboty to oni są stworzeni jak Platforma do służby Polsce.

K
Kkdu

.

T
Ty debilu

Nic

B
Bojem się buszzz!!!

I bojem się że mi drzewo położom na drogie

G
Gość

Nie łukiem tego a jag to siem robi ?ale za to papierosy umiem robić hahaha

G
Gość

Kiedy remont Rokicińskiej?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3