Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi proponuje sztukę, której można dotknąć

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk „Poczuj”, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk „Poczuj”, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi M. Płoszczyca
Na wystawie „Metamorfizm” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi można teraz nie tylko dotknąć obiektu, ale także zostać jego współautorem. Za tę niecodzienną sytuację odpowiedzialna jest artystka Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk.

W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi do 9 września prezentowana jest wystawa „Metamorfizm II”, na którą składają się dojrzałe prace Magdaleny Abakanowicz z dziedziny tkaniny artystycznej.

- Aby umożliwić odbiorcom pogłębione doświadczenie obcowania z dziełami, Muzeum poprosiło artystkę Katarzynę Mądrzycką-Adamczyk o przygotowanie obiektu, który wolno będzie bezkarnie dotykać- wyjaśnia Aleksandra Dudek, specjalista ds. promocji i marketingu CMWŁ. - W efekcie powstała praca pod tytułem „Poczuj” pozwalająca na wielozmysłowe obcowanie z materią tkaniny.

Wykonany z niebarwionych, naturalnych surowców (lnu, bawełny, konopi, sizalu, juty, rafii) obiekt stanowi twórczą reinterpretację prac Abakanowicz. Jak podkreśla autorka, „Poczuj” jest w założeniu otwartym procesem. Obiekt może być przez każdego nie tylko dotykany, ale także dalej tkany czy dziany.

Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk ukończyła z wyróżnieniem Wydział Tkaniny i Ubioru na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od lat zajmuje się eksploracją możliwości medium tkaniny i szeroko pojętej sztuki włókna. Nie po raz pierwszy pozwala odbiorcy wejść w dialog ze swoją pracą. Podejmowała już takie próby w ramach projektu „Ja, Kosmos”, w którym zestaw okrągłych dzierganych tkanin o średnicy odpowiadającej wzrostowi artystki wzbogacony został o guziki czy koraliki przekazane przez uczestników. Ponadto Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk inicjowała działania action crocheting, polegające na kolektywnym dzierganiu w przestrzeni publicznej.

Praca „Poczuj” znajduje się w przestrzeni wystawy „Metamorfizm” i jest dostępna dla zwiedzających. Po zamknięciu ekspozycji trafi do pracowni edukacyjnej i będzie wykorzystywana w działaniach warsztatowych przez zespół Działu Edukacji CMWŁ.

Na wystawie „Metamorfizm II” można podziwiać prace, które Magdalena Abakanowicz wykonała m.in. dla swoich lozańskich przyjaciół, Pierre’a i Alice Pauli oraz Pierre’a i Marguerite Magnenat. Widzowie mogą też zobaczyć „Kompozycję monumentalna” ze zbiorów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Ta ogromna instalacja przestrzenna powstała jako element wystroju wnętrza i nigdy dotychczas nie była prezentowana jako samodzielne dzieło sztuki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki