Cezary Tomczyk: nie chodziło mi o przykrycie sprawy ministra...

  Cezary Tomczyk: nie chodziło mi o przykrycie sprawy ministra Nowaka

  Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  To rzeczywiście nie jest przypadek, ale ze strony PiS. Pierwszym odcinkiem tego serialu jest artykuł pt. "Kasa i Sprawiedliwość". Dziwnym trafem dzień lub dwa później, gdy ja przygotowuję tekst zawiadomienia, poseł PiS składa doniesienie w sprawie ministra Nowaka. Moim zdaniem tylko po to, by odwrócić uwagę od tego artykułu. Zresztą byłoby naiwnością sądzić, że mógłbym przygotować zawiadomienie w ciągu dwóch godzin, bo to zajmuje kilka dni. Z Cezarym Tomczykiem, sieradzkim posłem PO, rozmawia Marcin Darda.
  Cezary Tomczyk, sieradzkim posłem PO.

  Cezary Tomczyk, sieradzkim posłem PO. ©archiwum

  O co chodzi z tym Pańskim doniesieniem do prokuratury na Jarosława Kaczyńskiego?

  Całą wiedzę wziąłem z artykułu "Newsweeka" o dźwięcznym tytule "Kasa i Sprawiedliwość". Ten artykuł mówi o tym, że Jarosław Kaczyński albo z klubu, albo z partii lub ze składek przyjął korzyść w postaci doradztwa prawnego, wartą prawie pół miliona złotych. Mamy zatem dwa aspekty sprawy: etyczny i prawny. Jeśli chodzi o ten etyczny, to może nie mnie oceniać, czy te pieniądze były właściwie wydane czy nie. Nie ulega jednak wątpliwości, że informacja o tym powinna się znaleźć w oświadczeniu majątkowym albo przynajmniej w rejestrze korzyści. Zastanawiam się też, czy jest moralne by, w tym przypadku nie jako prezes partii, a osoba prywatna, czerpał korzyści na kwotę pół miliona złotych, dokładając jeszcze do tego ochronę osobistą, która dziennie kosztuje 3 tys. zł. A przecież są ludzie, którzy za takie pieniądze muszą przeżyć trzy miesiące.

  CBA takie artykuły konfrontuje z rzeczywistością. Może sami wszczęliby śledztwo?

  Nie wiem, jak działają służby i nie chcę wiedzieć. Natomiast w komisji etyki poinformowano nas, że służby, które sprawdzają oświadczenia majątkowe, robią to na zasadzie audytu. Po prostu sprawdzają tylko ich pewną liczbę. Nie ma więc pewności, że kontrola objęłaby akurat oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego.

  A nie chodzi czasem w Pańskim zawiadomieniu o to, że w tym samym czasie poseł PiS doniósł do prokuratury w sprawie oświadczenia majątkowego ministra Sławomira Nowaka, pańskiego kolegi z PO? Może chciał Pan przykryć sprawę Nowaka?

  To rzeczywiście nie jest przypadek, ale ze strony PiS. Pierwszym odcinkiem tego serialu jest artykuł pt. "Kasa i Sprawiedliwość". Dziwnym trafem dzień lub dwa później, gdy ja przygotowuję tekst zawiadomienia, poseł PiS składa doniesienie w sprawie ministra Nowaka. Moim zdaniem tylko po to, by odwrócić uwagę od tego artykułu. Zresztą byłoby naiwnością sądzić, że mógłbym przygotować zawiadomienie w ciągu dwóch godzin, bo to zajmuje kilka dni. Mnie zajęło dwa dni.

  W takim razie, jak w sensie moralnym ocenia Pan czyn ministra Nowaka? Zapomniał wpisać zegarek i leasing samochodu, wartego ponad milion złotych.

  Ale minister Nowak jeszcze przed tym, nim zawiadomiono prokuraturę, złożył korektę do swojego oświadczenia majątkowego i zawarł tę informację. Tego samego oczekiwałbym od Jarosława Kaczyńskiego. Można zapomnieć o zegarku, który kosztuje kilka tysięcy złotych, ale zapomnieć o blisko pół milionie złotych? Minister Nowak popełnił błąd i się do tego przyznał. Zachował się jak należy.

  Może trzeba było dać szansę Kaczyńskiemu na tę korektę? Chodzi o pół miliona złotych, a Nowak zapomniał o leasingu, wartym ponad milion.

  To jest kwestia sporna, bo ktoś, kto leasinguje auto, nie jest jego właścicielem. Co prawda Biuro Analiz Sejmowych uznało, że leasing jednak trzeba wpisać do oświadczenia, ale rozdzielmy kwestię pomyłki od świadomego zaniechania. To jest różnica, tym bardziej że minister Nowak w porę się zreflektował.
  Rozmawiał [i]Marcin Darda[/i]

  fot. archiwum

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dobrze wyglada

  mustard (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 13

  Posel morde ma taka wypasiona ale nie ma sie co dziwic bo przy korycie sie trzyma ,moze nie w pierwszym rzedzie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wygląda na młodego

  Jacek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 4

  Ciekawe, kto wychowuje taką młodzież? Marny los czeka starych z taką przyszłością narodu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  CO TO ZA LEMING !?

  CIEKAWY (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 7

  NA TYM ZDJĘCIU,CZY ON MA JAKIŚ MÓZG POD KOPUŁĄ CZY TAM HULA TYLKO WIATR GŁUPOTY???

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nikt nie słyszał o pośle Tomczyku

  jwz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 12

  a teraz jest już celebrytą. Do "Tańca z gwiazdami" z nim

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Złodzieje krzyczą najgłosniej łap złodzieja

  alaa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 8

  PO partia przekretasów, mafi wszelkiej maści, pracy do śmieri i holokaustu na polakach składa doniesienie. Chyba o zegarkach TIk TAKA i dozorcy niemca. tego nawet nawalony od szczawiu by nie wymyslił

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dupku,

  kacperek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 13

  zapamiętaj jedno,każde dementi jest przyznaniem się do winy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo