Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą wpisać do rejestru zabytków mroczny park Reytana w Łodzi z unikatowymi bluszczami i "gotyckimi" klimatami. Dawniej był tam cmentarz

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Park Reytana to m.in. lapidarium, drzewa porośnięte bluszczem oraz okazała, neogotycka brama główna.
Park Reytana to m.in. lapidarium, drzewa porośnięte bluszczem oraz okazała, neogotycka brama główna. Krzysztof Szymczak
Park Reytana jest jednym z najciekawszych w Łodzi. Powstał na terenie byłego cmentarza ewangelickiego i słynie z tego, że panuje w nim mroczna, prawdziwie „gotycka” atmosfera rodem z filmów z dreszczykiem. Dzieje się tak dlatego, gdyż liczne, porośnięte bluszczem drzewa o gęstych koronach nie przepuszczają promieni słonecznych, tak że nawet w środku lata panuje tam półmrok.

Walory historyczne i przyrodnicze sprawiły, że – jak nas poinformowała Daria Błaszczyńska, rzecznik prasowy wojewódzkiego konserwatora zabytków w Łodzi – ruszyły prace zmierzające do wpisania parku do rejestru zabytków.

Sławny patron uwieczniony przez Matejkę

Park jest dobrze znany łodzianom, bowiem znajduje się przy ruchliwej al. Politechniki w centrum miasta. Ponadto otoczony jest ulicami Piękną, Reytana i Felsztyńskiego. Patronem parku jest słynny Tadeusz Reytan, znany z podręczników historycznych poseł województwa nowogródzkiego na sejm w Warszawie w 1773 roku, na którym robił wszystko, aby nie dopuścić do I rozbioru Rzeczypospolitej. Położył się nawet w poprzek drzwi do sali poselskiej, co na słynnym obrazie utrwalił mistrz Matejko.

Na początku był cmentarz

Park to teren dawnej nekropolii, na której dokonywano pochowków od końca XIX wieku do lat 50. XX stulecia. Pozostałością po tamtym okresie jest stylowa, neogotycka brama główna od strony ul. Felsztyńskiego oraz stojący w pobliżu dom ogrodnika cmentarnego, który już wcześniej został wpisany do rejestru zabytków.

Park z boiskiem i górką saneczkową

Przełom nastąpił w 1983 roku, kiedy cmentarz został zlikwidowany, zaś szczątki zmarłych ekshumowano i przeniesiono – razem z najcenniejszymi nagrobkami - na cmentarz ewangelicki przy ul. Sopockiej w Rudzie Pabianickiej. Potem zaczęto tworzyć park. Uporządkowano stare i wytyczono nowe alejki oraz zbudowano plac zabaw, boisko sportowe i górkę dla saneczkarzy. Podczas prac odkrywano fragmenty nagrobków i płyt nagrobnych, które zgromadzono w lapidarium utworzonym przy bramie głównej.

Największą ozdobą parku są liczne bluszcze. Niektóre są tak okazałe, że uznano je za pomniki przyrody. Ponadto rosną tam dorodne lipy, dęby, wiązy, klony i jesiony.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki