Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz, żeby wrzosy pięknie kwitły jesienią? To musisz zrobić już wiosną. Sprawdź, kiedy i jak przycinać wrzosy

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Regularne cięcie wrzosów sprawia, że rośliny mają ładny, gęsty pokrój i dobrze kwitną.
Regularne cięcie wrzosów sprawia, że rośliny mają ładny, gęsty pokrój i dobrze kwitną. Katarzyna Laszczak
Cięcie wrzosów to ważny zabieg pielęgnacyjny. Dzięki temu dobrze wyglądają i ładnie kwitną przez lata. Jednak wrzosów nie można przycinać w dowolnym terminie. Sprawdź, kiedy i jak ciąć wrzosy – poznaj termin i zasady.

Spis treści

Pamiętaj o cięciu wrzosów

Wrzosy to popularne rośliny ogrodowe. Niestety, często zaczynamy zwracać na nie uwagę pod koniec lata, gdy zwykle kwitną, a to błąd. Bo już wiosną musimy zadbać o to, by dobrze rosły i ładnie kwitły. Wrzosy trzeba przycinać regularnie, najlepiej co roku.

Sprawdź też: Kiedy i jak przycinać wrzosiec krwisty? Dzięki temu będzie miał mnóstwo kwiatów co roku

Dlaczego trzeba przycinać wrzosy?

Cięcie wrzosów jest potrzebne z kilku względów. Dzięki temu:

  • wrzosy ładnie i obficie kwitną,
  • mają rozkrzewiony, gęsty pokrój.

Jeśli zaniedbamy regularnego cięcia, doczekamy się wybujałych krzaków, które będą miały gołe pędy, z niewielkimi kwiatostanami tylko na szczytach. Natomiast regularnie cięte stworzą gęsty kobierzec kwiatów. Tniemy zarówno rośliny w ogrodzie, jak i uprawiane w doniczkach.

Kiedy ciąć wrzosy kwitnące jesienią?

Jesienne wrzosy przycina się wiosną – pod koniec marca i w kwietniu. Znakiem, że nadszedł czas cięcia, są zielone listki, które zaczynają się pojawiać na szczytach pędów. Pamiętajmy, by nie ciąć wrzosów jesienią. Tak potraktowane, łatwiej przemarzną!
Wrzosy najlepiej ciąć w suchy, słoneczny dzień. Jeśli po przycięciu lub gdy zaczną wypuszczać pędy, wróci zima z mrozami, osłońmy je, przykrywając agrowłókniną zimową.

Jak przycinać wrzosy?

Wrzosy tnie się dość mocno. Łodygi tnie się nieco pod miejscem, z którego wyrastają kwiaty. Trzeba usunąć te części, które miały kwiaty. Rośliny wypuszczą nowe pędy i na nich zakwitną.

O co jeszcze zadbać, by wrzosy dobrze kwitły?

Pamiętamy, że wrzosy lubią ciepłe, słoneczne miejsca. Bardzo ważna jest ziemia, która powinna być przepuszczalna i zdecydowanie kwaśna (pH 3,5-5,5). Sprawdzi się kwaśny torf lub ziemia dla roślin wrzosowatych, którą kupimy w każdym sklepie ogrodniczym. Warto je nawozić, ale stosując nawozy przeznaczone właśnie dla wrzosów lub kwitnących roślin kwasolubnych. Korzystne jest stosowanie mikoryzy, czyli szczepionki specjalnej grzybni, przeznaczonej dla tej grupy roślin. Docenią też ściółkowanie korą sosnową.

Ważne jest również zadbanie o wilgotność podłoża – ziemia nie powinna być mokra, ale nie może też przesychać. Dlatego, jeśli nie pada, musimy pamiętać o ich podlewaniu. Dowiedz się więcej, jak zadbać o wrzosy, żeby pięknie kwitły.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcesz, żeby wrzosy pięknie kwitły jesienią? To musisz zrobić już wiosną. Sprawdź, kiedy i jak przycinać wrzosy - RegioDom.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki