Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chińczycy zaprosili łódzkie firmy na targi

Marcin Bereszczyński
Yang Yang i He Zuoxian zaprosili łódzkie firmy na targi do Chin
Yang Yang i He Zuoxian zaprosili łódzkie firmy na targi do Chin Artur Kostkowski
Przedstawiciele firm i instytucji gospodarczych oraz biznesowych z chińskiej prowincji Guangdong przyjechali w piątek do Łodzi. Spędzą tu czas do poniedziałku. Celem wizyty jest nawiązanie długofalowej współpracy regionu łódzkiego z prowincją Guangdong, która liczy ponad 300 milionów mieszkańców.

Przyjazd gości z Chin jest efektem kwietniowej misji gospodarczej przedstawicieli samorządu i biznesu województwa łódzkiego w Guangdong. Wizyta Chińczyków w Łodzi zaowocowała zaproszeniem naszych firm na IX Chińskie Międzynarodowe Targi Małych i Średnich Przedsiębiorstw CISMEF, które odbędą się w Kantonie 22-25 września.

Jest to gigantyczna impreza targowa. Przestrzeń wystawiennicza to ponad 100 tys. mkw. Swoje produkty i usługi prezentuje tam ok. 4 tys. wystawców z ponad 20 krajów. Co roku targi CISMEF odwiedza ponad 200 tys. osób. Strona chińska zdecydowała się udostępnić za darmo 200 mkw. przedsiębiorcom z województwa łódzkiego.

W piątek delegacja z Chin spotkała się w Witoldem Stępniem, marszałkiem województwa łódzkiego. W rozmowach brali udział między innymi He Zuoxian, wicedyrektor Biura Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Yang Yang, dyrektor generalny Biura Chińskich Międzynarodowych Targów Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

- Prowicja Guangdong ma duże tradycje tekstylne, podobnie jak region łódzki - powiedział He Zuoxian. - Nasza misja w Polsce ma ułatwić nawiązanie kontaktów między małymi i średnimi przedsiębiorstwami obydwu krajów. Liczymy też na współpracę firm w dziedzinie elektroniki, biotechnologii i informatyki.

Guangdong jest najbogatszą prowincją Chin. PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi tam 7 tys. dolarów i plasuje się przed Anglią i tuż za Francją. W ubiegłym roku gospodarka prowincji zakontraktowała inwestycje zagraniczne za kwotę 37 miliardów złotych.

- To ogromny rynek i wielka szansa dla naszych firm spożywczych, przetwórczych, czy chemicznych - mówi Przemysław Andrzejak, prezes Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego. - Rozmawiałem z gośćmi z Chin, w jaki sposób promować towary i usługi oferowane przez firmy z naszego regionu na ich rynku i jak je tam przetransferować.

W piątek po południu delegacja z Azji wzięła udział w seminarium "Polska - Chiny: Perspektywy wymiany gospodarczej. Transfer towarów i usług". Dyskusja odbyła się w Instytucie Europejskim.

Zapisz się do newslettera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki