Chrońmy dzieci przed nadmiernym nasłonecznieniem!

Materiał informacyjny - SALVE MEDICA Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Sp. k.
Zbliżają się wiosna i lato, a tym samym nasze dzieci naturalnie zaczną spędzać więcej czasu na zewnątrz. W ferworze zabawy i przyjemnych chwil nie możemy zapomnieć o ochronie przeciwsłonecznej. Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne jest szkodliwa i może mieć poważne skutki zdrowotne! Dowiedz się, jak chronić skórę dziecka przed słońcem.

Jest wiele argumentów przemawiających za tym, aby bezwzględnie chronić skórę dzieci przed nadmiernym nasłonecznieniem. Wraz ze światłem słonecznym do powierzchni ziemi dociera promieniowanie ultrafioletowe – UVA i UVB. Odpowiada ono m.in. za oparzenia słoneczne, podrażnienia skóry, uszkodzenie włókien kolagenowych, przebarwienia, zmianę grubości naskórka. Ponadto UVB sprzyja mutacjom w DNA, czego konsekwencją są nowotwory skóry.

Warto zaznaczyć, że skóra dziecka znacząco różni się od skóry osoby dorosłej. Jest ona jeszcze niedojrzała, a tym samym mniej odporna i szczególnie narażona na działanie czynników zewnętrznych. Ponadto skóra dziecka jest cieńsza i ma mniej melaniny. Niemowląt nie należy w ogóle wystawiać na działanie promieni słonecznych, a wielu ekspertów jest zgodnych, że dziecko nie powinno opalać się do 3. roku życia!

Szacuje się, że nawet około 80% życiowej ekspozycji na promieniowanie słoneczne ma miejsce do 18. roku życia. Skutki nadmiernego nasłonecznienia mogą pojawić się dopiero po kilku, a nawet kilkudziesięciu latach. Dlatego bardzo ważne jest, aby ochrona przeciwsłoneczna została wdrożona już od najmłodszych lat. Jak chronić dzieci przed nadmiernym nasłonecznieniem?

Unikanie przebywania na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia

To podstawa ochrony przeciwsłonecznej. Światło słoneczne nie jest jednakowe przez cały dzień. Najbardziej intensywne jest między godziną 11:00 a 16:00. W tym czasie promieniowanie najsilniej przenika w skórę, dlatego istnieje największe ryzyko uszkodzeń. W słoneczne dni należy zaplanować aktywność na zewnątrz z samego rana lub późnym popołudniem.

Należy przy tym pamiętać, że przebywanie na zewnątrz poza godzinami największego nasłonecznienia nie zwalnia z obowiązku stosowania ochrony przeciwsłonecznej.

Obowiązkowy krem z filtrem przeciwsłonecznym

Krem ochronny z filtrem przeciwsłonecznym należy aplikować przed każdym wyjściem z domu, a nie tylko podczas pobytu na plaży. Zaleca się, aby w przypadku dzieci stosować preparaty z SPF 50. Kosmetyk powinien posiadać zarówno filtr UVA, jak i UVB. Nie można zapomnieć o posmarowaniu również nosa, grzbietu stóp, uszu i skóry za uszami.

Dla zachowania pełnej ochrony aplikację kremu z filtrem przeciwsłonecznym należy powtarzać co 2–3 godziny. Dotyczy to również kosmetyków wodoodpornych. Preparat schodzi ze skóry pod wpływem wielu czynników – m.in. potu, piasku, pocierania ręcznikiem, kontaktu z ubraniem.

Strój kąpielowy z rękawkiem i filtrem przeciwsłonecznym

W przypadku dzieci sam krem z filtrem przeciwsłonecznym nie wystarczy. Warto również zadbać o zasłanianie ciała. Doskonałym wyborem na plażę są stroje kąpielowe z rękawkami i nogawkami wykonane z tkaniny z filtrem przeciwsłonecznym. Dotyczy to nie tylko maluszków, ale również przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym.

Nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne

Czapka lub kapelusz chroni nie tylko wrażliwą skórę głowy, ale także rzuca cień na twarz, uszy, szyję i kark – miejsca szczególnie narażone na nasłonecznienie. Dlatego nakrycie głowy to obowiązkowy element garderoby dziecka w słoneczne dni.

Nie możemy zapomnieć, że promieniowanie UV jest szkodliwe nie tylko dla skóry, ale również dla narządu wzroku. UVA przyczynia się do powstania zaćmy. Dlatego dziecko powinno nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem!

Częste chowanie się do cienia

Zastosowanie powyższych elementów ochrony przeciwsłonecznej nie oznacza, że dziecko może przebywać na słońcu przez wiele godzin. Ekspozycja powinna być krótka i przeplatana z pobytem w zacienionym miejscu. Na plaży nie może zabraknąć parasola lub specjalnego namiotu.

Stosowanie się do zasad profilaktyki zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór skóry. Osoby w wieku 18-64 lata zainteresowane udziałem w programie profilaktycznym mogą zgłosić się do Salve Medica Dermatologic w Łodzi przy ul. Szparagowej 10.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki