Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz żydowski w Łodzi. Wolontariusze przeliczyli 65 tys. kart zmarłych. Teraz będą dostępne online

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Wolontariusze przeliczyli 65 tys. kart osób zmarłych pochowanych na cmentarzu żydowskim w Łodzi. Teraz wszystkie karty będą zdigitalizowane i udostępnione w internecie. Pozwoli to ludziom z całego świata odnaleźć swoich zmarłych.

Wielkie liczenie kart zmarłych z cmentarza żydowskiego w Łodzi

Gmina żydowska w Łodzi przeprowadziła liczenie i inwentaryzację kart osób zmarłych i pochowanych na cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej. W ciągu dwóch tygodni przeliczonych i ułożonych alfabetycznie zostało 65 158 kart zmarłych. Pracą zajmowało się 20 wolontariuszy.

Karty zgonu powstawały od roku 1908 do 1946. Zawierają informację o zmarłym, jego adresie zamieszkania, miejscu pochówku, a nawet środka transportu, którym pojechał na cmentarz. Każda karta została obejrzana, oczyszczona, ułożona w odpowiedniej kolejności i zapakowana do pudła.

Teraz posegregowane karty trafią do Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie poddane zostaną ozonowaniu. Później przewiezione zostaną do Archiwum Państwowego, które przeprowadzi digitalizację kart. Potem, w wersji cyfrowej, zostaną udostępnione w Internecie.

Józef Weininger, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, podkreśla, że dzięki bazie kart będzie można odnaleźć groby swoich przodków na łódzkim cmentarzu, a nawet żyjących jeszcze krewnych.

[cyt]- Żeby wejść do bazy danych, trzeba będzie podać swój adres mejlowy. Będzie można zobaczyć, kto jeszcze interesował się danym grobem - wyjaśnia Weininger. - Być może dzięki temu ktoś odnajdzie swoją rodzinę lub znajomych -zauważa.

W liczeniu kart brali udział członkowie i przyjaciele gminy żydowskiej. Jedną z wolontariuszek była pani Magdalena Jureńczyk. Miała nadzieję, że odnajdzie karty swoich przodków. - Niestety nie udało się - mówi łodzianka.

Cmentarz żydowski w Łodzi. Jeden z największych w Europie

Cmentarz przy ul. Brackiej w Łodzi jest jednym z największych cmentarzy żydowskich w Europie. Zajmuje aż 42 ha. Zmarli chowani są tu od 1892 roku do czasów obecnych. Według różnych szacunków może tam być pochowanych od 160 do 230 tys. osób. Wśród pochowanych tu osób są m.in. rodzice Juliana Tuwima i Artura Rubinsteina oraz Izrael Poznański.

Cmentarz wpisany jest do rejestru zabytków. Trwają przygotowania do wpisania łódzkiego cmentarza na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki