Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co łodzianie sądzą o legionelli? Czy boją się zachorowania na legionelozę? SONDA

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Wideo
od 16 lat
Co łodzianie sądzą o zagrożeniu bakterią legionella pneumophilia? Czy boją się zachorowania na tzw. chorobę legionistów? Zapytaliśmy łodzian spacerujących w piątek po ulicy Piotrkowskiej.

Co łodzianie sądzą o legionelli? Czy się jej boją?

Zapytaliśmy mieszkańców Łodzi co sądzą o zagrożeniu legionelozą? Czy się jej boją? Zrobiliśmy to w piątek (1 września), czyli w dniu, w którym sanepid potwierdził informacje o trzech przypadkach legionelozy w województwie łódzkim. Łodzianie jeszcze o tym nie wiedzieli.

Okazuje się, że łodzianie... niezbyt przejmują się potencjalnie groźną bakterią.

Dlaczego łodzianie nie boją się legionelozy? Niektórzy wiedzą, że choroba ta często przebiega łagodnie i nie można zarazić się nią przez samo picie wody. Inni nie śledzą doniesień medialnych i śpią spokojnie. Wiele osób przypomina o niedawnej pandemii koronawirusa. Łodzianie przez kilka lat musieli radzić sobie z zagrożeniem. Do chorobotwórczych mikrorganizmów po prostu przywykli.

- Legionella to drobnoustrój, który bytuje praktycznie wszędzie - uspokajał pan Marcin. - Nie chcę lekceważyć, ale podchodzę do tego z dużym dystansem - dodawała pani Karina.

Legioneloza już także w Łódzkiem

Tymczasem fala zachorowań na legionelozę dotarła w tym tygodniu do Łódzkiego. W piątek (1 września) Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi potwierdziła trzy zachorowania: w Łodzi, Poddębicach i w Sieradzu. Przypadki te nie są ze sobą powiązane.

Legioneloza to choroba układu oddechowego wywołana przez bakterię legionella pneumophila. Bakteria ta żyje w ciepłej wodzie i jest powszechna. W niewielkiej ilości nie jest groźna, jednak w letnie dni potrafi się rozmnożyć, kolonizując krany, prysznice i inne urządzenia rozprowadzające wodę. Gdy dostanie się do układu oddechowego (na przykład przy zakrztuszeniu się lub wdychaniu aerozolu wodnego) może doprowadzić do poważnego zapalenia płuc i z szybko postępującą niewydolnością oddechową. U osób osłabionych i z chorobami współistniejącymi może być śmiertelna.

W województwie łódzkim notuje się co roku kilka lub kilkanaście zachorowań, zwykle łagodnych. Jednak w sierpniu na Podkarpaciu zachorowało prawie 160 osób, zmarło z tego powodu aż 18 osób.

Sposobem na walkę z legionelozą jest czyszczenie i przepłukiwanie gorącą wodą kranów i pryszniców i zachowanie higieny urządzeń sanitarnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki