Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z pieniędzmi dla polskich rolników i na politykę spójności? Z Brukseli dochodzą nas ciekawe wieści

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Unia Europejska przewiduje w przyszłym roku spadek dochodów i wzrost wydatków
Unia Europejska przewiduje w przyszłym roku spadek dochodów i wzrost wydatków 123rf.com/profile_adrianhancu
Polskim negocjatorom udało się zwiększyć środki na wymiany studenckie (program Erasmus), wsparcie połączeń transportowych, w tym militarnych z Ukrainą oraz pomoc humanitarną, zarówno dla Ukrainy, jak i Bliskiego Wschodu. Głównym celem było jednak pozyskanie dalszego finansowania dla polityki spójności oraz środków dla rolników. Co z tego udało się wynegocjować w Brukseli?

Spis treści

W nocy z 10 na 11 listopada zakończyły się negocjacje między Radą Unii Europejskiej a Parlamentem Europejskim w sprawie unijnego budżetu na 2024 r. Zdaniem Komisji Europejskiej oraz polskich negocjatorów budżet UE na 2024 r. zagwarantuje równowagę między sprawną realizacją projektów a wyzwaniami stojącymi przed całą UE – wynika z informacji opublikowanej przez Ministerstwo Finansów. Co to dokładnie oznacza?

Państwa przyjmujące uchodźców z Ukrainy będą mogły liczyć na dodatkowe pieniądze

Jak wynika z komunikatu MF, udało się zwiększyć fundusze na „polskie priorytety”, czyli pomoc państwom przyjmującym uchodźców ukraińskich, połączeń transportowych, w tym militarnych z Ukrainą oraz pomoc humanitarną, zarówno dla Ukrainy, jak i Bliskiego Wschodu w związku z wojną w Izraelu.

Zgodnie ze stanowiskiem polskich negocjatorów: potrzeby wynikające z rewizji wieloletnich ram finansowych, w tym warty 50 mld euro Instrument Ukraiński, zostaną ujęte w budżecie UE na rok 2024 r. Stanie się to jednak, po ostatecznym uzgodnieniu kształtu rewizji wieloletnich ram finansowych.

Środki na politykę spójności oraz wsparcie dla rolników bez konkretów

Poza środkami związanymi z wojną na Ukrainie Polska może liczyć także na wsparcie wymian studenckich (program Erasmus), połączeń transportowych, w tym militarnych z Ukrainą oraz pomocy humanitarnej, zarówno dla Ukrainy, jak i Bliskiego Wschodu. Nie są jednak jeszcze znane szczegóły dotyczące pomocy dla polskich rolników i środków na kontynuacje polityki spójności.

– Naszym sukcesem jest zapewnienie odpowiednich środków na finansowanie polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej o kluczowym znaczeniu dla Polski – komentuje minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Wiadomo na razie tyle, że finansowanie to będzie zapewnione zarówno na projekty z kończącego się okresu programowania 2014-2020, jak i na przyspieszenie realizacji projektów z programów operacyjnych dla ram finansowych na lata 2021-2027.

Unia Europejska będzie miała mniej pieniędzy, przy jeszcze większych wydatkach

Zobowiązania UE wynikające z przyszłorocznego budżetu wyniosą 189,4 mld euro (więcej o 2,6 mld euro w porównaniu do roku 2023 r.). Z kole wpływy szacowane są na 142,6 mld euro, co oznacza, że zmniejszą się o 25,6 mld euro w porównaniu do roku 2023. Większe wydatki od wpływów to nie jedyny problem Brukseli. Wciąż wyzwaniem pozostaje sposób sfinansowania odsetek od długu na Fundusz Odbudowy. Czytaj więcej

Jak podkreślają urzędnicy, priorytetami w przyszłym roku będą: wsparcie zielonej i cyfrowej transformacji, silna reakcja UE na wojnę w Ukrainie, poprzez finansowanie działań, zarówno wewnątrz UE, jak i poza granicami oraz odpowiedź UE na narastające globalne kryzysy. Osiągnięte porozumienie ma zostać potwierdzone przez Radę UE oraz Parlament Europejski w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Wówczas będzie wiadomo też nieco więcej o podziale środków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co z pieniędzmi dla polskich rolników i na politykę spójności? Z Brukseli dochodzą nas ciekawe wieści - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki