Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z remontem kamienicy w której mieszkał Julian Tuwim? "Mając na uwadze stan prawny..." ZDJĘCIA

Marcin Darda
Marcin Darda
Mieszkańcy kamienicy przy ulicy Struga 42, tej samej, w której przeszło 100 lat temu mieszał Julian Tuwim, skarżą się, że zabytkowy budynek niszczeje, a Urząd Miasta Łodzi im nie pomaga. Miasto Łódź ma plany remontu, ale tłumaczy, że sprawa prosta nie jest.
Mieszkańcy kamienicy przy ulicy Struga 42, tej samej, w której przeszło 100 lat temu mieszał Julian Tuwim, skarżą się, że zabytkowy budynek niszczeje, a Urząd Miasta Łodzi im nie pomaga. Miasto Łódź ma plany remontu, ale tłumaczy, że sprawa prosta nie jest. Marcin Darda
Mieszkańcy kamienicy przy ulicy Struga 42, tej samej, w której przeszło 100 lat temu mieszał Julian Tuwim, skarżą się, że zabytkowy budynek niszczeje, a Urząd Miasta Łodzi im nie pomaga. Miasto Łódź ma plany remontu, ale tłumaczy, że sprawa prosta nie jest.

Kamienica przy ulicy Struga 42: "noclegownia dla bezdomnych"

W imieniu mieszkańców kamienicy interwencję w sprawie odwlekającego się gruntownego remontu tej zabytkowej nieruchomości podjął Tomasz Anielak, radny Prawa i Sprawiedliwości. Radny zapytał ponadto, dlaczego miasto Łódź pozwala, by kamienica niszczała zamieniając się w noclegownię dla bezdomnych, bo mieszkańcy nie mogą doprosić wymiany bramy, stąd może tam wejść każdy kto tylko chce. Radnego interesuje też, w jaki sposób doszło do tego, że zabytkowy budynek w centrum miasta nie został włączony do miejskiego program rewitalizacji. I cóż na to miasto Łódź?

Zarząd Lokali Miejskich wybiera wykonawcę dalszej części remontu dachu

Otóż według UMŁ sprawa prosta nie jest, a podstawową przyczyną jest stan prawny kamienicy: miasto Łódź jest tylko jej współwłaścicielem z osobą prywatną, ale zarządcą nieruchomości jest Zarząd Lokali Miejskich. Jak tłumaczy nadzorująca ZLM wiceprezydent Łodzi Joanna Skrzydlewska, nie jest tak, że miasto zapomniało o tej kamienicy. Wiceprezydent wylicza, że w porozumieniu ze współwłaścicielem, jeszcze w 2019 roku zakończone remont dachu frontowej części kamienicy, teraz zaś trwać mają przymiarki do remontu dachu obu oficyn, który ma się rozpocząć gdy tylko ZLM wybierze wykonawcę. Kiedy konkretnie? Tego nie wiadomo, acz w pierwszej lipca ZLM powinien otworzyć oferty zgłoszone w przetargu na wyłonienie inspektora nadzoru inwestorskiego właśnie przy remoncie i wzmocnieniu dachów prawej i lewej oficyny przy Struga 42.

Kiedy nowa brama w kamienicy przy Struga 42?

Wiceprezydent Skrzydlewska zwraca też uwagę, że w tym roku przy Struga 42 zbito luźne i odparzone tynki ze ścian budynków od strony podwórza oraz z płyt balkonowych. Planowana jest wymiana części stolarki okiennej, ale wedle wiceprezydent inwestycja uzależniona jest od zgody Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Co z bramą, czyli najbardziej palącym obecnie problemem mieszkańców?

- Renowacja, remont lub wymiana bramy wjazdowej uzależniona jest od środków finansowych jakimi będą dysponować współwłaściciele - odpowiada radnemu wiceprezydent Skrzydlewska.

.

Kamienica przy Struga 42 w centrum Łodzi, ale... poza centrum Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi

Pozostaje jeszcze kwestia związana z niewłączeniem kamienicy przy Struga 42 do miejskiego programu rewitalizacji. Jak wiceprezydent Łodzi, ma to związek właśnie ze statusem prawnym nieruchomości, która jest współwłasnością, a zatem "brak było możliwości "złożenia wniosku o uzyskanie dofinansowania na jego rewitalizację". Drugi argument to fakt, że kamienica choć stoi w centrum miasta, to jednak znajduje się... poza obszarem Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi, czyli ośmiu wielkich projektów w sporej mierze dofinansowywanych przez Unię Europejską.

Kamienica przy Struga 42, czyli Dom Tuwima

Czterokondygnacyjną kamienicę przy Struga 42 postawiono pod koniec XIX wieku, często nazywana jest Domem Tuwima z uwagi na fakt, że przez 12 lat wraz z rodzicami i siostrą mieszkał tam Julian Tuwim, jeden z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku. Na froncie kamienicy wmurowano tablicę pamiątkową: "W domu tym mieszkał w latach młodzieńczych Julian Tuwim, poeta, syn robotniczej Łodzi 1894-1953". Dom Tuwima odwiedzany jest często przez turystyczne wycieczki.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki