Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz młodsi piją alkohol. Problem upijania się młodzieży narasta w wakacje

Jacek Losik
Jacek Losik
60 procent 15-latków przyznaje, że piło mocne trunki w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Najczęściej polskie nastolatki sięgają po alkohol w wieku 13 lat. Jak pokazują dane, we wczesnej inicjacji alkoholowej pomagają polskiej młodzieży osoby dorosłe, w tym ich rodzice

Ta wakacyjna „przygoda” mogła zakończyć się tragedią. Na przełomie lipca i sierpnia dwie 15-latki z Radomska ze-chciały spróbować czegoś nowego. Uznały, że nigdy wcześniej nie piły mocnego alkoholu i chcą sprawdzić, jak smakuje.

Wódkę kupiła nastolatkom przypadkowo spotkana osoba. Dziewczyny zdecydowały, że po wypiciu części alkoholu pójdą do jednej z nich. Jak się okazało - na szczęście. Rodzice nastolatki, którzy wieczór spędzali w domu, zauważyli, że dziewczyny bardzo źle się czują i wezwali pogotowie. Ratownicy medyczni zdecydowali, że stan jednej z nastolatek jest na tyle poważny, że trzeba ją zawieźć do szpitala.

Czytaj też: Gimnazjalistka upiła się na szkolnej choince. Trafiła do szpitala

Badanie przeprowadzone później w radomszczańskiej placówce medycznej wykazało, że nastolatka miała w organizmie blisko 4 promile alkoholu. O sprawie poinformowano policję. Przypomnijmy, że za rozpijanie nieletnich, na przykład przez kupienie alkoholu, ułatwianie spożycia lub nakłanianie do wypicia, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Sięgają po alkohol w coraz młodszym wieku

Szokująca sprawa nastolatek z Radomska to niestety nie jest jedyny przypadek picia alkoholu przez nieletnich. Sprawę badał m.in. Urząd Miejski w Pabianicach. Jak się okazało, po alkohol sięgają coraz młodsi mieszkańcy tego miasta. 37 proc. spośród wszystkich przepytanych uczniów szkół podstawowych przyznało się do spożycia napojów procentowych. Jeszcze gorzej jest w przypadku gimnazjalistów. Jak wynika z przeprowadzonych badań, 85 proc. uczniów szkół gimnazjalnych spożywa alkohol.

Pabianice nie są tu wyjątkiem. Z badań Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii wynika, że blisko 60 proc. 15-latków w Polsce przyznaje, że piło alkohol w ciągu ostatniego miesiąca.

3,8 promila alkoholu miała w organizmie nastolatka z Radomska, która pod koniec lipca trafiła do szpitala

Problem obrazują również statystyki Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Każdego roku mundurowi zatrzymują w naszym województwie ponad tysiąc pijanych nieletnich. W ubiegłym roku policjanci zatrzymali 1043 osoby poniżej 18. roku życia. Problem narasta zwłaszcza późną wiosną i latem, gdy uczniowie mają wiele wolnych dni od szkoły. Dane KWP w Łodzi pokazują, że spośród wszystkich podchmielonych małolatów, którzy wpadają w ręce policji, blisko 40 proc. jest zatrzymanych w okresie od maja do końca sierpnia.

Dzieci piją, bo piją ich rodzice

Psychoterapeuci zwracają uwagę, że za problemy dzieci z alkoholem odpowiadają przede wszystkim dorośli. Zdaniem Jakuba Rychtera, łódzkiego specjalisty od psychoterapii uzależnień, młodzież sięga po alkohol m.in. przez presję rówieśniczą oraz wzorce przekazywane dzieciom przez rodziców. Innymi słowy, jeśli rodzice się upijają, jest duże prawdopodobieństwo, że będzie to robić również ich potomstwo.

Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi alarmuje, że od lat alkohol jest największym problemem woj. łódzkiego. Badanie przeprowadzone dla RCPS przez pracownię „Perspektywy” wykazało, że prawie 90 proc. ankietowanych dorosłych piło mocne trunki w ciągu ostatniego roku. Niebezpiecznie dużo (10 litrów w przypadku mężczyzn i 7,5 litra w przypadku kobiet) pije natomiast 9,8 proc. mieszkańców Łódzkiego.

Nadal sporym problemem jest spożywanie alkoholu przez ciężarne matki. 13,8 proc. z nich przyznało się, że piło alkohol w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ta liczba jednak z roku na rok maleje. Procent pijących ciężarnych dekadę temu był dwukrotnie większy.

Po alkohol sięgają coraz młodsi. Sylwester, weekend, wakacje - dla nich każdy pretekst jest dobry

Profilaktyka

W czerwcu mł. insp. Dariusz Walichnowski, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Łodzi, przygotował wytyczne dotyczące działań związanych z aktywnością policji w woj. łódzkiego w związku z wakacjami. Polecono m.in.:
  • kontrolowanie punktów sprzedaży alkoholu, wyrobów tytoniowych oraz tzw. dopalaczy pod kątem dostępu do nich osób nieletnich edukowanie właścicieli i sprzedawców w zakresie ewentualnych sankcji prawnych w związku ze sprzedażą wskazanych środków osobom małoletnim. Kontrole sklepów polegają m.in. na obserwacji punktów przez nieumundurowanych funkcjonariuszy
  • zintensyfikowanie działań prewencyjnych w zakresie zapobiegania i zwalczania demoralizacji i przestępczości nieletnich na terenie województwa łódzkiego pn. „NIELAT”
  • wzmocnienie realizacji zadań wynikających z „Wojewódzkiego programu działań Policji
  • w ramach ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi dot. sprzedaży napojów alkoholowych osobom, które nie ukończyły 18. roku życia” (projekt prowadzony od 2009 roku).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki