MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej ubezpieczonych mieszkań w Łódzkiem. Do Europy nam jednak daleko [INFOGRAFIKA]

Agnieszka Jasińska
Pomysłowość złodziei w Łódzkiem nie zna granic. Wchodzą na przykład do mieszkań pod pretekstem przeglądów szybów kominowych.

W województwie łódzkim ubezpieczone jest niemal co drugie mieszkanie. W Niemczech czy Francji ta statystyka wynosi prawie 90 proc.

Policja, straż pożarna i firma Uniqa rozpoczęły właśnie akcję edukacyjną "Bezpiecznie jak w domu".

- Wspólnie przygotowaliśmy broszurę prewencyjną, która zawiera wskazówki i porady dotyczące bezpieczeństwa w domu. Trafiły do mieszkańców współpracujących z nami spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych - mówi Rafał Kukier, dyrektor departamentu współpracy z mieszkalnictwem Uniqa.

Komisarz Adam Kolasa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi ostrzega, że pomysłowość złodziei w regionie nie zna granic.

- Ostatnio najpopularniejszą metodą kradzieży jest wejście do mieszkania pod pretekstem przeglądu szybów kominowych, instalacji gazowej czy wentylacyjnej - zaznacza Kolasa. - Do środka wchodzą dwie osoby. Jedna rzekomo dokonuje przeglądu, a druga plądruje mieszakanie. Poza tym złodzieje wcale nie muszą wyważać drzwi. Najczęściej wchodzą do mieszkania przez niezamknięte drzwi lub okno.

Ze statystyk wynika, że mieszkańcy Łódzkiego dopiero uczą się zapobiegliwości.

- Od wielu pokoleń ludzie mieszkający we Francji czy Niemczech wiedzą, że to oni przede wszystkim są odpowiedzialni za bezpieczeństwo posiadanego majątku. Natomiast w Polsce taka mentalność została zaburzona przez wprowadzenie poglądu, że to państwo troszczy się o obywatela i jego majątek - zaznacza Adam Łoziak, wiceprezes Uniqa.

Prezent na Walentynki 2015. Prezent na Walentynki dla niego i dla niej. Co na Walentynki?

St. kpt. Adam Antczak, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, przyznaje, że wielu interwencji udałoby się uniknąć, gdybyśmy byli bardziej przezorni.

- Mamy sporo wyjazdów z powodu garnków pozostawionych na ogniu. Wszystko przez to, że ludzie są zabiegani, żyją szybko, nie przykładają wagi do codziennych spraw. Myślą na przykład, że już dawno skończyli obiad, a jeszcze nawet go nie ugotowali - mówi Antczak.

Walentynki 2015. Gdzie na Walentynki? Zobacz romantyczną mapę Polski

Według danych firmy Uniqa, najczęściej na ubezpieczenie mieszkania czy domu decydują się osoby w wieku ponad 40 lat. To 56 proc. wszystkich korzystających z ochrony. Osoby w wieku 30 - 40 lat to około 42 proc. ubezpieczonych.

- Najmniej liczną grupą są osoby poniżej 30 lat. To 2 proc. wszystkich ubezpieczonych - dodaje Leon Pierzchalski, dyrektor departamentu ubezpieczeń majątkowych Uniqa. - W województwie łódzkim częściej umowy zawierali właściciele mieszkań niż domów. Mieszkańcy regionu zainteresowani byli zawieraniem ubezpieczeń z kompleksowym zakresem ochrony, czyli korzystali z najszerszych dostępnych wariantów ubezpieczenia.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki