„Czarownice z Salem” w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi...

  „Czarownice z Salem” w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi [ZDJĘCIA,FILM]

  Dariusz Pawłowski

  Dziennik Łódzki

  „Czarownice z Salem” w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi [ZDJĘCIA,FILM]
  1/19
  przejdź do galerii

  ©Fot. Krzysztof Szymczak

  Mariusz Grzegorzek reżyseruje w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi „Czarownice z Salem” Arthura Millera
  Falująca przestrzeń okolona płachtami materiału, energetyczna muzyka, intensywne projekcje, nieposkromiona wyobraźnia reżysera i wspaniali łódzcy aktorzy. W Teatrze im. S. Jaracza już w sobotę premiera „Czarownic z Salem” Arthura Millera w reżyserii, adaptacji, z kostiumami i scenografią Mariusza Grzegorzka.

  Dramat Arthura Millera, jedno z najważniejszych dzieł dramatycznych XX wieku, powstał w 1952 roku.
  Przywołuje religijny proces o czary sprzed przeszło trzystu lat w miasteczku Salem, by zastanowić się nad niezmiennymi mechanizmami manipulacji i sprawowania władzy. – Nie uciekamy oczywiście od wszystkich wątków społecznych, religijnych, politycznych zawartych w tej sztuce, ale pragniemy przyjrzeć się manipulacji na poziomie bliższym każdemu z nas, między kobietą a mężczyzną, bardzo osobistym – podkreśla Mariusz Grzegorzek. – Zachowujemy przy tym realistyczną tkankę, która rozbiera na części pierwsze mechanizm manipulowania nami, ale zarazem staraliśmy się, by było to przedstawienie poetyckie, niejednoznaczne i, jak się okazuje, bardzo współczesne.

  Silną inspiracją do powstania sztuki były osobiste doświadczenia pisarza. W latach 40. Arthur Miller pojawiał się na spotkaniach organizowanych dla pisarzy przez Amerykańską Partię Komunistyczną. Był później inwigilowany, zawezwano go przed oblicze komisji Kongresu – mimo groźby zakończenia kariery, zakazu publikacji, a nawet aresztowania, Miller odmówił ujawnienia nazwisk uczestników spotkań. W 1956 roku został ukarany za obrazę komisji rokiem więzienia w zawieszeniu i grzywną 500 dolarów.
  W rolach głównych występują Agnieszka Więdłocha i Ireneusz Czop. Na scenie zobaczymy również aktorów, którzy grali w poprzedniej, bardzo dobrej inscenizacji sztuki Arthura Millera w Teatrze im. S. Jaracza, zrealizowanej przez Remigiusza Brzyka: Matyldę Paszczenko, Zofię Uzelac, Dorotę Kiełkowicz, Bogusława Suszkę, Piotra Krukowskiego oraz Andrzeja Wichrowskiego, który powraca do roli gubernatora gubernatora Danfortha. – Zmienił się kontekst, w roku 2000 ten tekst dotykał innych elementów rzeczywistości, która dzisiaj stała się bardziej wyrazista – zauważa aktor.

  W spektaklu występują również Michał Staszczak, Marek Nędza, Mariusz Słupiński oraz studentki Szkoły Filmowej w Łodzi: Paulina Walendziak, Anna Paliga, Elżbieta Zajko, Izabela Dudziak. Premiera honoruje 70-lecie Wydziału Aktorskiego łódzkiej placówki. Warto zauważyć, że przedstawienie reżyseruje jej rektor, a na scenie widzowie zobaczą prorektora uczelni, dziekan Wydziału Aktorskiego, wykładowców oraz kształcącą się w szkole aktorską młodzież.

  – Choć spotykamy się przy okazji wspaniałego jubileuszu nie myślimy o uroczystych obchodach. Pracujemy z całych sił nad poruszającym, ważnym przedstawieniem, które jest nie tylko manifestacją naszego artystycznego potencjału, lecz próbą wzmacniania wspólnoty, by nie zagubić się w coraz bardziej nieprzyjaznym świecie
– dodaje Mariusz Grzegorzek.

  Reżyserią światła zajmuje się Jolanta Dylewska, za dźwięki odpowiada Aleksander Raczyński. Premiera 1 i 2 kwietnia na Dużej Scenie Teatru im. S. Jaracza w Łodzi. Kolejne pokazy 4,5, 20, 21 i 23 kwietnia.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A tłumacz?!

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Pragnę przypomnieć redakcji, że Arthur Miller nie pisał po polsku.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo