Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy będzie matura z religii? Na razie ministerstwo edukacji nie wie, ilu uczniów chodzi na katechezę. Kuratorium Oświaty w Łodzi również

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Czy w polskich szkołach pojawi się matura z religii? W styczniu 2021 r. Przemysław Czarnek, minister edukacji, spotkał się z przedstawicielami Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi od lat domagają się uwzględnienia religii jako jednego z maturalnych przedmiotów (do wyboru – z puli nieobowiązkowej). Do grona zwolenników takiego rozwiązania należy Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i poseł PiS z Kutna. Przedstawiciele resortu oświaty zapowiadają poważniejsze niż obecnie traktowania religii w polskich szkołach, ale z drugiej strony twierdzą, że nie zbierają danych o tym, ile uczniów aktualnie korzysta z katechezy. Takich liczb – dla naszego regionu – nie posiada także Kuratorium Oświaty w Łodzi. >>> Więcej informacji przy kolejnej ilustracji >>>
Czy w polskich szkołach pojawi się matura z religii? W styczniu 2021 r. Przemysław Czarnek, minister edukacji, spotkał się z przedstawicielami Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi od lat domagają się uwzględnienia religii jako jednego z maturalnych przedmiotów (do wyboru – z puli nieobowiązkowej). Do grona zwolenników takiego rozwiązania należy Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i poseł PiS z Kutna. Przedstawiciele resortu oświaty zapowiadają poważniejsze niż obecnie traktowania religii w polskich szkołach, ale z drugiej strony twierdzą, że nie zbierają danych o tym, ile uczniów aktualnie korzysta z katechezy. Takich liczb – dla naszego regionu – nie posiada także Kuratorium Oświaty w Łodzi. >>> Więcej informacji przy kolejnej ilustracji >>>Mariusz Kapala / archiwum Polska Press (zdjęcie ilustracyjne)
Czy w polskich szkołach pojawi się matura z religii? W styczniu 2021 r. Przemysław Czarnek, minister edukacji, spotkał się z przedstawicielami Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi od lat domagają się uwzględnienia religii jako jednego z maturalnych przedmiotów (do wyboru – z puli nieobowiązkowej). Do grona zwolenników takiego rozwiązania należy Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i poseł PiS z Kutna. Przedstawiciele resortu oświaty zapowiadają poważniejsze niż obecnie traktowania religii w polskich szkołach, ale z drugiej strony twierdzą, że nie zbierają danych o tym, ile uczniów aktualnie korzysta z katechezy. Takich liczb – dla naszego regionu – nie posiada także Kuratorium Oświaty w Łodzi.

Matura z religii 2021?

O styczniowym spotkaniu Przemysława Czarnka z biskupami z KEP od kilku dni informują ogólnopolskie media. Wypowiedzi dla nich udzielił również Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji, przekonując, że przeprowadzanie egzaminu maturalnego z danego przedmiotu oznacza jego poważne traktowanie w szkole, zaś wiedza teologiczna na to zasługuje, skoro w Polsce wykłada się ją na poziomie akademickim.

Jednak, z uwagi na procedury, matury z religii nie uda się już wprowadzić do wiosennej serii egzaminów dla absolwentów ogólniaków i techników z 2021 r. (zdający wybierali przedmioty dodatkowe do 8 lutego).

Ministerstwo edukacji odpowiada Hannie Gill-Piątek z Łodzi: „zajęcia religii i etyki są de facto zajęciami obowiązkowymi”

Do poważnego traktowania religii jako przedmiotu szkolnego wezwał także inny z obecnych zastępców Przemysława Czarnka – Dariusz Piontkowski. Taką wymowę ma jego odpowiedź (z 3 lutego) na interpelację grupy posłów (w tym łodzianki Hanna Gill-Piątek z Polski 2050).

W treści interpelacji pojawił się zarzut, że lekcje religii są „na życzenie strony kościelnej i bez konsultacji z rodzicami uczniów wplatane pomiędzy zajęcia obowiązkowe”.

W odpowiedzi Dariusz Piontkowski dowodzi, iż religia też jest obowiązkowa.

„Po złożeniu pisemnego oświadczenia przez rodziców (lub pełnoletniego ucznia) zajęcia religii i etyki są de facto zajęciami obowiązkowymi dla uczniów zgłoszonych na tę naukę. O obowiązkowym charakterze tych zajęć świadczy m.in. ich wpływ na ustalenie frekwencji ucznia i konieczność ustalenia oceny rocznej. Oceny z religii i etyki są bowiem umieszczane na świadectwie szkolnym ucznia i wliczane do średniej ocen” – argumentuje Dariusz Piontkowski.

Ilu uczniów chodzi na religię. Ministerstwo edukacji nie zbiera danych. Kuratorium w Łodzi również

Hanna Gill-Piątek (w ramach grupy, która złożyła interpelację) starała się również dowiedzieć, ilu uczniów korzysta z lekcji religii oraz etyki w województwie łódzkim.

„Nie są zbierane dane, dotyczące liczby uczniów uczęszczających na zajęcia religii lub etyki” – stwierdził Dariusz Piontkowski.

Zbieżną odpowiedź przesłało – po pytaniu od naszej redakcji – Kuratorium Oświaty w Łodzi.

W świetle tych deklaracji, do oszacowania skali wyborów rodziców uczniów (lub osób już pełnoletnich kształcących się w szkołach) odnośnie uczestnictwa w katechezie można polegać tylko na danych kościelnych oraz samorządowych.

Coraz mniej wiernych w kościołach. Diecezja łódzka jedną z najmniej religijnych. Wyniki badań dominicantes 2018 Kościoła katolickiego. GDZIE NAJMNIEJ WIERNYCH CHODZI DO KOŚCIOŁA? KLIKNIJ TUTAJ I ZOBACZW całej Polsce Kościół traci wiernych. Diecezja łódzka jest jedną z najmniej religijnych a uczniowie z łódzkiego są w krajowej czołówce wypisujących się z lekcji religii.Gdzie mieszkają najbardziej religijni mieszkańcy Łodzi i regionu a gdzie najmniej? ZOBACZ TUTAJInstytut Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawił 7 stycznia 2020 roku wskaźniki dotyczące religijności w różnych regionach kraju. Badanie przeprowadzono jesienią 2018 r. licząc wiernych wchodzących do kościołów i przystępujących do komunii św. i porównując z liczbą wiernych, którzy powinni być w kościele. Archidiecezja łódzka wypadła słabo. Frekwencja na mszach św. wyniosła 24,5 proc. Gorzej w Polsce wypadła jedynie diecezja  szczecińsko-kamieńska z frekwencją 24,1 proc. W całej Polsce frekwencja wyniosła średnio 38,2 proc.

Coraz mniej wiernych w kościołach. Diecezja łódzka jedną z n...

Ilu uczniów wybiera katechezę? Dane Archidiecezji Łódzkiej oraz Urzędu Miasta Łodzi

Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w grudniu 2020 r. podał swoje dane dotyczące poprzedniego roku szkolnego: najniższy odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii odnotowano w diecezji warszawskiej – 76,0 proc. – oraz łódzkiej: 76,2 proc.

Urząd Miasta Łodzi na przełomie września i października udostępnił nam szczegółowe dane z prowadzonych przez siebie placówek – już z bieżącego roku szkolnego.

Na ogółem 60778 uczniów z łódzkich szkół samorządowych na katechezę jest zapisanych 36257 – czyli 60 proc. Zgodnie z obowiązującym prawem uczeń może, zamiast religii, zaliczać etykę, oba te przedmioty – nie musi też przychodzić na żaden z nich. Etyki, w miejsce religii, w Łodzi uczy się trzy proc. szkolnej populacji. Dużo popularniejsza jest decyzja o unikaniu i katechezy i etyki: robi tak 34 proc. uczniów.

W łódzkich liceach ogólnokształcących na religię jest zapisanych 35 proc. z ich 12689 uczniów.

Najbardziej niepokojąco dla katechetów wygląda sytuacja w łódzkich szkołach zawodowych. W miejskich technikach oraz w branżówkach na religię jest zapisanych 24 proc. z ogółem 8543 uczniów.

Szczepienia nauczycieli. Większość uprawnionych do szczepień nauczycieli z województwa łódzkiego zgłosiła się na przyjęcie AstraZeneca

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki