Czy dojdzie zaskarżenia uchwały o łączeniu opłaty za śmieci ze zużyciem wody w Zgierzu. Co wówczas zrobią Łodzi? Będą podwyżki opłat?

Marcin Darda
Marcin Darda
Kolejny zwrot akcji w sprawie systemu opłat za śmieci w Łodzi. Po tym jak w Urzędzie Miasta Łodzi zdecydowano, że zostanie wprowadzony system powiązania opłat za wywóz śmieci ze zużyciem wody tak jak w Zgierzu, Regionalna Izba Obrachunkowa rozważy, czy... zaskarżyć system działający w Zgierzu.  Czytaj dalej na kolejnym slajdzie: kliknij strzałkę w prawo
Kolejny zwrot akcji w sprawie systemu opłat za śmieci w Łodzi. Po tym jak w Urzędzie Miasta Łodzi zdecydowano, że zostanie wprowadzony system powiązania opłat za wywóz śmieci ze zużyciem wody tak jak w Zgierzu, Regionalna Izba Obrachunkowa rozważy, czy... zaskarżyć system działający w Zgierzu. Czytaj dalej na kolejnym slajdzie: kliknij strzałkę w prawo Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Udostępnij:
Czy dojdzie zaskarżenia uchwały o łączeniu opłaty za śmieci ze zużyciem wody w Zgierzu. Co wówczas zrobią Łodzi? Będą podwyżki opłat? Kolejny zwrot akcji w sprawie systemu opłat za śmieci w Łodzi. Po tym jak w Urzędzie Miasta Łodzi zdecydowano, że zostanie wprowadzony system powiązania opłat za wywóz śmieci ze zużyciem wody tak jak w Zgierzu, Regionalna Izba Obrachunkowa rozważy, czy... zaskarżyć system działający w Zgierzu.

Czy dojdzie zaskarżenia uchwały o łączeniu opłaty za śmieci ze zużyciem wody w Zgierzu. Co wówczas zrobią Łodzi? Będą podwyżki opłat?

Rada Miejska Łodzi ma głosować zmianę systemu opłat za wywóz śmieci w środę (20 stycznia). System ma być zmieniony z obowiązującego "na osobę", na powiązanie opłaty za wywóz śmieci ze zużyciem wody. Dziś obowiązuje stawka 24 zł od osoby, od lutego ma wejść stawka 34 zł za osobę, a zaś w środę Rada Miejska zajmie się projektem powiązania śmieci z wodą, który miałby obowiązywać od 1 lipca. W czwartek (14 stycznia) zapowiedziała to wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka (SLD) - 9.60 zł za metr sześć. zużytej wody ma być opłatą za wywóz śmieci, z tym, że średnie zużycie wody na mieszkańca to 3 m. sześć. Według radnych Koalicji Obywatelskiej i SLD to system sprawiedliwy, bo nie ominie nikogo, a podwyżka ma nie dotyczyć wszystkich, bo niektórzy zapłacą mniej. Odwrotnie niż w systemie "na osobę", który jest dziurawy, a płatnicy płacą w nim głównie za tych, którzy z systemu uciekli. Głosowanie jest formalnością, bo KO/SLD ma większość w Radzie Miejskiej.

RIO ZASKARŻY UCHWAŁĘ FUNKCVJONUJĄCĄ W ZGIERZU?

Tyle tylko, że sprawa niebezpiecznie się zagmatwała. Otóż uchwałę o łączeniu opłat za wywóz śmieci ze zużyciem wody, Rada Miejska przyjęła w listopadzie głosami radnych KO/SLD, PiS był przeciw. Jednak w grudniu uchyliła ją Regionalna Izba Obrachunkowa. Powodów było kilka, m.in. takie, że spółdzielnie i zarządcy nieruchomości nie są gotowe na nowy system, a są jego ważnym elementem, albo, że system różnicuje płatników w zależności od nieruchomości, w których zamieszkują, wątpliwości RIO wiązały się także z wstecznym zliczaniem zużycia wody, o czym łodzian nie uprzedzono. To dlatego w UMŁ zdecydowano, że nowa uchwała zostanie przygotowana na identycznych zasadach, jakie przyjęli radni ze Zgierza. Dlaczego? Bo uchwał przyjętych w Zgierzu o łączeniu opłat za wywóz śmieci ze zużyciem wody RIO nie uchyliła. Przyjęto je w lutym 2020 r., system obowiązuje od kwietnia 2020 r., czyli blisko rok.

Tymczasem we wtorek (18 stycznia) do Urzędu Miasta Zgierza dotarło pismo z RIO z informacją, że w czwartek (21 stycznia) skład orzekający Izby zajmie się... "ponowna" analiza pod kątem zgodności z prawem uchwało wodno-śmieciowych przyjętych w lutym 2020 r.

W związku z tym, że RIO nie uchyliła uchwał rok temu w marcu, w swoim terminowym czasie, teraz będzie podejmować decyzje o skarżeniu tych uchwał do sądu administracyjnego - mówi Przemysław Jagielski, zgierski radny opozycyjnego klubu KO. - Tych argumentów RIO nie dostrzegło rok temu, podjęło działania dopiero gdy miasto Łódź zdecydowała się podjąć próbę "skopiowania" i przyjęcia naszych zapisów.

Ponowna analiza uchwał zgierskich może oznaczać, że RIO zrozumiało swój błąd dopiero po uchyleniu uchwał łódzkich radnych. Z drugiej zaś stronny pierwotna narracja radnych KO/SLD, że RIO uchyliło łódzką uchwałę na "życzenie PiS", właśnie się wywraca, bo w Zgierzu powiązanie śnieci z wodą przeszło dzięki głosom m.in. radych PiS, którzy współrządzą miastem.

CO ZROBI ŁÓDŹ?

Informacje o interwencji RIO a propos uchwał zgierskich zaskoczyły łódzkich polityków KO i SLD. Nie jest jasne, czy uchwała w związku ze zwrotem akcji, będzie w ogóle głosowana.

- Wygląda to tak, jakby RIO stało się aktywnym graczem i to po stronie PiS - mówi Marcin Gołaszewski (KO), szef Rady Miejskiej w Łodzi. - Gdy poinformowaliśmy, że zamierzamy skonstruować uchwałę tak jak ta zgierska, przyszła informacja, że po 10 miesiącach RIO się zainteresowała uchwałą radnych Zgierza, do której wcześniej uwag nie miała. To dla nas prosta wiadomość: "uchwalcie powiązanie śmieci z wodą, a następnego dnia my zgierską uchwałę poślemy do sądu, co znaczy, że i wasza nie przejdzie".

Z prezesem łódzkiej RIO nie udało nam się skontaktować.

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie w całej Polsce

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
STE

Wg mnie to wina trochę ustawy a nie władz Łodzi. Opłata za odpady musi odpowiadać zapisom ustawy wg niej np sam mieszkaniec nie może sobie wybrać metody, musi to zrobić za niego Rada Miasta. Nie można jednak "scedować" poboru opłaty na WiK co byłoby najprostsze i logiczne - z każdym rachunkiem do ceny wody WiK naliczałby opłatę za odpady, kasował opłatę i przekazywał opłatę miastu.

Ale tak nie można, każdy musi sam wyliczać w deklaracji odpadowej opłatę i ją płacić osobno. Jak było od osoby to proste a jak jest od wody? Co miesiąc inna kwota.

Do tego nie każdy ma licznik - ktoś idzie na ryczałcie a ma 10 osób w domu - jest to sprawiedliwe? Do tego niektórzy mają ogrody - konieczność instalowania osobnych liczników na ogród...problemy, same problemy.

ł
łodzianin

Nieudolność rządów zdanowskiej i radnych ko i sld przekracza wszelkie granice , będą nas teraz doić za swoje dziesięcioletnie rządy bo im kasy brakuje

Dodaj ogłoszenie