MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy religia wlicza się do średniej w 2024 roku? Ważna zmiana już potwierdzona. Wiemy, od kiedy wchodzi w życie

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Zmiany w zakresie wliczania religii i etyki do średniej.
Zmiany w zakresie wliczania religii i etyki do średniej. Arkadiusz Dembinski/Polskapresse
Uczniowie zastanawiają się, czy religia wlicza się do średniej. W związku z podpisanym przez Barbarę Nowacką rozporządzeniem szykują się zmiany w tym zakresie. Religia i etyka nie będą wliczać się do średniej od roku szkolnego 2023/2024 czy od roku 2024/2025? Sprawdź szczegóły, dowiedz się, jak obliczać średnią na koniec roku i co trzeba zrobić, by dostać świadectwo z paskiem.

Spis treści

Czy religia wlicza się do średniej?

Religia lub etyka jest przedmiotem dodatkowym w szkołach. W związku z tym wielu młodych ludzi zastanawia się, czy religia wlicza się do średniej. Dotychczas tak było, jednak teraz nadchodzą zmiany.

Minister edukacji podpisała rozporządzenie, które reguluje m.in. kwestię braku prac domowych w szkole podstawowej, ale także wprowadza zmianę polegającą na niewliczaniu oceny z religii lub etyki do średniej ocen na koniec roku.

– W związku z tym, że zajęcia religii i etyki nie są zajęciami, na które uczeń jest obowiązany uczęszczać nie jest uzasadnione, aby roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna z tych zajęć miała wpływ na średnią uzyskanych ocen – poinformowano.

Ta wiadomość może nie ucieszyć uczniów, którzy starają się o otrzymanie tzw. świadectwa z paskiem. Uczniowie zazwyczaj z religii lub etyki otrzymują piątki i szóstki, co dotychczas podnosiło im średnią. Pamiętajmy, że z powodu tych przedmiotów nie można nie otrzymać promocji do następnej klasy. Ponadto ta ocena jest umieszczana na świadectwie na samym końcu.

Od kiedy ocena z religii nie wlicza się do średniej?

Niewliczanie religii i etyki do średniej ma obowiązywać od roku szkolnego 2024/2025, w związku z tym w roku szkolnym 2023/2024 te przedmioty będą jeszcze wliczać się do średniej ocen.

Co trzeba zrobić, żeby dostać świadectwo z paskiem?

Uczeń, który chciałby otrzymać świadectwo z paskiem, musi spełnić dwa warunki. Pierwszym z nich jest bardzo dobra lub wzorowa ocena z zachowania (o czym uczniowie niekiedy zapominają), drugim zaś – uzyskanie średniej minimum 4,75. Uczniowie zazwyczaj nie mają problemu z pierwszym warunkiem, z drugim już tak. Proszą więc nauczycieli poszczególnych przedmiotów o możliwość poprawy ocen. Stopień z religii czy etyki mógł dotychczas pomóc w staraniach o wyższą średnią, jednak w roku szkolnym 2023/2024 się to zmieni.

Jak obliczyć średnią na koniec roku?

Obliczanie średniej na koniec roku czy półrocza wcale nie jest trudne. Wystarczy dodać do siebie wszystkie stopnie z poszczególnych przedmiotów, które wliczają się do średniej, a później podzielić je przez liczbę tych przedmiotów. Dla przykładu uczeń, który będzie miał następujące oceny z poszczególnych przedmiotów: 5, 6, 3, 4, 3, 5, 6, 4, 5, 6, 4, 5, 3, otrzyma średnią 4,53.

Kiedy zakończenie roku 2023/2024?

Uczniowie oficjalnie zakończą naukę 21 czerwca 2024 i udadzą się na dwumiesięczne wakacje. Do szkół powrócą w poniedziałek, 2 września.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy religia wlicza się do średniej w 2024 roku? Ważna zmiana już potwierdzona. Wiemy, od kiedy wchodzi w życie - Strefa Edukacji

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki