MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy tegoroczne przymrozki wpłyną na zbiory miodu? W niektórych regionach tak. Anomalia mogą dotknąć miód akacjowy i rzepakowy

Redakcja Strefy Agro
Zawirowania pogodowe wpłynęły na pracę pszczół? W niektórych regionach pasieki mogą wyprodukować mniej miodu.
Zawirowania pogodowe wpłynęły na pracę pszczół? W niektórych regionach pasieki mogą wyprodukować mniej miodu. Szymon Starnawski/Polska Press
Według szacunków Polskiej Izby Miodu tegoroczne zbiory miodu w kraju mają tendencję spadkową. Klienci mogą to odczuć szczególnie w przypadku popularnych miodów odmianowych. Dlaczego tak się dzieje? Wpływ na to ma pogoda, jednak nie w każdej części kraju pszczelarze mają problem.

Spis treści

Pogoda nie sprzyja pszczelarzom? Zbiory miodu mogą być mniejsze

Tegoroczna wiosna przyniosła pogodowy miszmasz. Ciepłe dni przeplatały się z falami burz i przymrozków, co przełożyło się nie tylko na poziom produkcji warzyw i owoców, ale także miodu. Przykład? Drzewa i krzewy akacji zakwitły tylko w części kraju, a dodatkowo zbiory miodu akacjowego pokryły się z kwitnieniem rzepaku, co jest zjawiskiem nietypowym dla tego okresu.

Zawirowania pogodowe z początku roku sprawiły, że konieczna była zmiana przewidywań dotyczących poziomu zbiorów. Spodziewamy się, że w tym roku krajowa produkcja miodu może spaść nawet o 20-30 proc. w porównaniu do lat ubiegłych. To o tyle niepokojące, że już teraz zbiory z rodzimych pasiek nie są w stanie całkowicie zaspokoić zapotrzebowania polskich konsumentów, co jest jednym z powodów sprowadzaniem surowca z innych części świata, tłumaczy Przemysław Rujna, sekretarz generalny Polskiej Izby Miodu.

Właściciele pasiek są w trudnej sytuacji, w połowie maja związkowcy zaapelowali do resortu rolnictwa o wsparcie. Sytuację odczują również kupujący, mniejsza dostępność miodu akacjowego czy rzepakowego przełoży się u niektórych producentów na wzrost cen.

Zobacz więcej: Najpopularniejsze miody w Polsce. 5 typów, które kupujemy najczęściej. Jest tu twój ulubiony?

Sytuacja w pasiekach. Jedni chwalą, drudzy się żalą

Niektórzy właściciele pasiek nie odczuli rozdźwięku między stadium rozwoju rodzin pszczelich a stopniem rozkwitu przyrody. Pszczoły pracują, miód produkuje się jak zawsze. Pojawiają się jednak głosy, że w części regionów warunki pogodowe wpłynęły na to, ile płynnego złota wyrabia się w danym okresie. Szczególnie chodzi o miody z tzw. wczesnych pożytków – wierzb, mniszka czy rzepaku.

Obserwowaliśmy szybki rozwój roślinności, ale później nastąpiły gwałtowne i duże spadki temperatury, na zmianę z obfitymi deszczami. Na ogół kwiaty nie nektarują, gdy jest zimno i sucho, pszczoły natomiast nie latają, gdy pada deszcz. Zatem okien pogodowych, kiedy zsynchronizowane warunki umożliwiają pszczołom zbieranie nektaru, jest mniej, niż może się wydawać, mówią Strefie Agro Katarzyna i Piotr, właściciele rodzinnej pasieki w centralnej Polsce.

Nietypowy skok temperatur, a potem spadek w fazę przymrozków złapały pszczoły i roślin w pewną pułapkę rozwojową. Pod koniec kwietnia w niektórych gospodarstwach przemarzły rozpoczynające swój rozwój robinie akacjowe – jedne z głównych pożytków miodu towarowego w Polsce. Jak wskazują rozmówcy, pogoda jest niejednorodna i są miejsca, gdzie szkody pogodowe są na pewno mniejsze.

W naszym rejonie rzepak nektarował jedynie przez kilka ostatnich dni swojego kwitnienia, kiedy pogoda się ustabilizowała. Robinia akacjowa natomiast, mimo wizualnie obfitego kwiecia, nie nektarowała prawie wcale, dodają.

Kupuj miody tylko ze sprawdzonych pasiek

Miody odmianowe powstają w regionach, gdzie kwitną duże skupiska określonych drzew i kwiatów, zwykle z jednego konkretnego gatunku. To, kiedy do sprzedaży trafia konkretny produkt, jest uzależnione od pory roku. Na przełomie maja i czerwca zwykle produkuje się miód akacjowy, na przełomie czerwca i lipca – lipowy, zaś jesienią pszczoły zaczną pracę nad wrzosowym. Tegoroczne anomalia mogą zakłócić ten rytm i przyspieszyć zbiory.

Nie brakuje uczciwych pszczelarzy, którzy produkują dobry jakościowy towar, są też jednak tacy, którzy wykorzystują niewiedzę klientów. Na co zwrócić uwagę przy zakupie miodu? Warto skupić się na:

  • konsystencji,
  • cenie,
  • objętości,
  • pochodzeniu.

Jak podaje Agata Wodzień-Nowak, Strefa Agro, świeży miód z pasiek to koszt minimum 45-50 zł/900 ml. Tani wyrób może okazać się miodem sztucznym lub mieszanką.

Czytaj więcej: Miód z promocji? Uważaj, niższa cena kusi, ale czasem miód jest tańszy tylko pozornie. Pszczelarz wskazuje triki sklepów

Źródła: mat. prasowe, własne

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy tegoroczne przymrozki wpłyną na zbiory miodu? W niektórych regionach tak. Anomalia mogą dotknąć miód akacjowy i rzepakowy - Strefa Agro

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki