Spis treści
Jagoda kamczacka to potoczna nazwa wiciokrzewu sinego, sam krzew może mieć różne odmiany. W Azji od dawna mówi się, że to owoc długiego życia, w Polsce zaczyna się go traktować jako superfood. Niebieskie kuleczki sprawdzą się w kuchni, mają też miejsce w medycynie.
Jagoda kamczacka to nie borówka amerykańska
Jak rozpoznać owoce jagody kamczackiej? Ciemnoniebieskim kolorem przypominają borówki, ale różnią się kształtem, są podłużne, cylindryczne. Dojrzałe jagody są jędrne i twarde. W środku, w przeciwieństwie do znanej koleżanki borówki, mają ciemny miąższ, a nie jasny.
Różnice widać również w owocowaniu. Jagoda kamczacka pojawia się wcześniej, dostarcza owoców na przełomie maja i czerwca, w zależności od odmiany jeszcze w lipcu.
Na zbiory borówki amerykańskiej musimy czekać dłużej, bo pierwsze owoce zbierzemy w połowie lipca, ostatnie – pod koniec sierpnia i na początku września, dodaje Katarzyna Laszczak, RegioDom.
Polski superfood dla zdrowia
Spożywanie jagód kamczackich wpływa na zdrowie, mają działanie przeciwzapalne, antynowotworowe i antywirusowe. Mają więcej antyoksydantów niż borówka, mogą być skuteczne przy infekcjach układu moczowego i obniżaniu ciśnienia krwi. Dojrzałe owoce są słodkie, jednak niektóre odmiany mają wyczuwalną nutkę goryczy. Doskonale sprawdzą się do jedzenia na surowo, a także wykorzystania w ciastach, dżemach i nalewkach.
Właśnie rozpoczął się na nie sezon, więc warto sięgnąć po smak pełen witamin i minerałów, zwłaszcza że to bogactwo antyoksydantów. Jagody kamczackie dostarczają też mnóstwo witaminy C.
Pod względem zawartości cennych składników przewyższa przy tym borówkę amerykańską, w której ciemna jest tylko skórka, a miąższ – jasny, przekazuje Anna Rokicka-Żuk, Strona Zdrowia.
Ile kosztuje kilogram jagody kamczackiej?
W tym roku większość roślin rozpoczęła wegetację wcześniej, dlatego i zbiory przeprowadzane są nawet z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Choć w wielu sadach przymrozki spowodowały straty, plantacjom jagody kamczackiej udało się przetrwać.
Wysyp owoców trwa, można kupić owoce prosto od rolnika, niektórzy oferują też możliwość samozbiorów, gdzie cena za kilogram jest niższa.
Oto kilka ofert:
Lubelskie. Sprzedam owoce jagody kamczackiej, 18 zł/kg, przy samodzielnym zbiorze 10 zł/kg.
Łódzkie. Owoce jagody kamczackiej, idealne na przetwory. 20 zł/kg, przy większej ilości cena do ustalenia.
Pomorskie. Sprzedam owoce jagody kamczackiej. Posiadamy certyfikat ekologiczny. Cena detal 15 zł/kg.
Kujawsko-Pomorskie. Jagoda kamczacka z własnej uprawy, co najważniejsze owoce są bez chemii nawozów oraz oprysków. 28 zł/kg.
Mazowieckie. Sprzedam owoce jagody kamczackiej, zbierane ręcznie po wcześniejszym umówieniu. Cena 18 zł/kg.
Chcesz mieć krzew w ogrodzie? Zobacz, kiedy go sadzić
Krzew jagody kamczackiej ma niewielkie wymagania glebowe, przetrwa suszę lub niskie temperatury. Warto wybierać ziemie lekko kwaśne, piaszczyste lub gliniaste. Choć roślinę można sadzić przez cały okres wegetacyjny, najlepiej wybrać termin jesienny. Odmiany są obcopylne, najlepiej posadzić kilka obok siebie, aby cieszyć się obfitymi zbiorami. Pojedynczy krzew wprawdzie zaowocuje, ale słabiej.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?