Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe porady prawne w Łodzi i regionie

Jacek Losik
archiwum Polska Press
Prace nad ustawą, która ma ułatwić najmniej zamożnym Polakom dostęp do adwokatów i radców, dobiegają końca. Wyrównanie szans w dostępie do porad prawnych ma zapewnić 1,5 tys. punktów darmowej pomocy prawnej. W Łodzi ma ich być 28, w województwie - 104.

Porad udzielą adwokaci i radcy prawni, z którymi umowę podpiszą powiatowe władze. Prawnicy pomogą na każdym przedsądowym etapie sprawy (sporządzenie wniosku itp.). Nie będą jednak reprezentować klienta przed sądem.

Pomoc skierowana będzie do osób, które ukończyły 75 lat, weteranów i kombatantów, rodzin wielodzietnych, podopiecznych ośrodków pomocy społecznej, dotkniętych klęską żywiołową.

Z darmowych porady będzie można korzystać po 1 stycznia 2016 r. W pierwszym roku państwo ma wydać na to 95 mln zł.
Ponadto ma działać infolinia prawna, prowadzone będą też akcje edukacyjne. Infolinia ma zacząć działać w 2017 r.

Ustawa nie jest pierwszą tego typu inicjatywą, skierowaną do biednych osób, które potrzebują pomocy prawnej. Od 2001 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego działa "Klinika prawa", w której porad udzielają studenci (pod nadzorem wykładowców). Ponadto od 2009 r. Naczelna Rada Adwokacja organizuje Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich.

- Inicjatorem akcji była adwokat Joanna Agacka-Indecka, prezes NRA, która zginęła w katastrofie smoleńskiej - mówi mecenas Piotr Kaszewiak, rzecznik Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi. - 18 kwietnia akcja odbędzie się po raz dziewiąty. W godz. 9 - 15 adwokaci i aplikanci adwokaccy będą czekać w kancelariach na potrzebujących pomocy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki