Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dbaj o swój kręgosłup, by Ci służył jak najdłużej

Wiktor Sawiuk
Statystyki i naukowe badania nie pozostawiają wątpliwości: co drugi człowiek ma lub będzie miał problemy z kręgosłupem a bolący kręgosłup to druga, po infekcjach dróg oddechowych, przyczyna nieobecności w pracy, wśród osób po 45. roku życia - pierwsza.

Te statystyki to pierwszy powodów, dla którego powinniśmy interesować się, co się dzieje z naszym kręgosłupem. Drugi powód to rola, jaką pełni on w organizmie. Jest to bowiem, wraz z żebrami i mostkiem, swoiste rusztowanie ciała, zapewniające nam wyprostowaną sylwetkę. Umożliwia wykonywanie ruchów tułowia, rąk i nóg, amortyzuje wstrząsy, jakim poddawane jest ludzkie ciało choćby podczas chodzenia. Kręgosłup chroni tez rdzeń kręgowy i korzenie nerwowe.

Skąd się biorą kłopoty z kręgosłupem? - Mimo upływu milionów lat od czasu gdy człowiek „zszedł z drzewa”, ludzki kręgosłup nie przystosował się jeszcze w pełni do postawy wyprostnej - mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Wall, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu z NZOZ Creator. - Jeszcze nie wszystko się w nim należycie ukształtowało, zwłaszcza w obrębie pogranicza lędź-wiowo-krzyżowego, czyli dolnej części kręgosłupa. To tam występują często tzw. wady asymilacji, wynikające z tego niedopasowania, które osłabiają mechanicznie sam kręgosłup i prowadzą do jego przeciążenia.

Większość kłopotów z kręgosłupem to jednak skutek jego nieprawidłowego „używania”. Sposób, w jaki podnosimy ciężary, siedzimy, schylamy się, nie pozostaje bez wpływu na kręgosłup. Nawet spanie na zbyt dużej poduszce może powodować przewlekłe przeciążenie kręgosłupa.

- Bólów spowodowanych przyczynami mechanicznymi jest dziś więcej niż kiedyś. Przyczyna leży głównie w rozpowszechnieniu się siedzącego trybu życia a mało kto zdaje sobie sprawę, że siedzenie bardziej obciąża kręgosłup niż stanie - mówi prof. Andrzej Wall. - Drugim czynnikiem sprzyjającym chorobom układu ruchu jest nadwaga - te dodatkowe kilogramy musi udźwignąć dolny odcinek kręgosłupa - dodaje profesor Wall.

Jak więc o kręgosłup dbać, by nie narażać się na bóle i zwyrodnienia (lub przynajmniej je opóźnić)? Przede wszystkim ruszać się. Biegać, ćwiczyć skłony, pokręcić głową i całym tułowiem. - Ruch jest także podstawą leczenia chorób kręgosłupa. Oczywiście, odpowiednio dawkowany, który wzmacnia mięśnie dokoła kręgosłupa, czyli tzw. gorset mięśniowy - mówi prof. Andrzej Wall.

O objawach niedomagań kręgosłupa i o metodach ich terapii napiszemy w kolejnych odcinkach poradnika, dziś wspomnimy tylko, że i tu widać postęp. Już nie tylko masaż kręgosłupa i ćwiczenia z rehabilitantem. To także metoda DBC, polegająca na kompleksowym rozpoznaniu ograniczeń ruchomości kręgosłupa u pacjenta i dopasowania indywidualnych ćwiczeń do tych ograniczeń.

Na zakończenie kilka ważnych wiadomości. Otóż mamy dla Czytelników konkurs, w którym do wygrania są wejściówki na zabiegi w kriokomorze Ośrodka Profilaktyki i Rehabilitacji Creator w Łodzi przy ul. Kopernika 55a. Na nasze pytanie „Z ilu kręgów składa się kręgosłup człowieka (bez kości ogonowej!)” odpowiadać można już jutro, w czwartek, pod nr tel. 42 665-93-54 od godz. 10 do 11. Wejściówki dostanie troje pierwszych autorów prawidłowych odpowiedzi. Uwaga! w drugim cyklu poradników będą do wygrania wejściówki na zabiegi innowacyjną metodą DBC (na zdjęciu obok).

Już w listopadzie (w godzinach popołudniowych) ośrodek zaprasza na „Drzwi otwarte”. Będzie można wysłuchać wykładu na temat rehabilitacji kręgosłupa i służącej temu nowatorskiej metody DBC. W planie jest też zwiedzanie kliniki. Co więcej, każdy uczestnik spotkania/wykładu otrzyma kupon na 50-procentowy rabat na zabieg DBC. Zapisy i szczegóły: [email protected].

Czytelnicy zainteresowani profilaktyką i rehabilitacją schorzeń kręgosłupa mogą zadawać pytania specjalistom z ośrodka „Creator”. Pod internetowym adresem [email protected], czekamy na pytania, przekażemy je fachowcom. Odpowiedzi na najciekawsze zagadnienia opublikujemy w naszym internetowym serwisie www.dzienniklodzki.pl/creatorzdrowia.

Twój kręgosłup

Kręgosłup dzieli się na pięć odcinków:

– szyjny - 7 kręgów szyjnych, najmniejszych i najbardziej ruchomych w całym kręgosłupie.

– piersiowy - 12 kręgów piersiowych. Wychodzi z nich 12 par żeber, z których 10 łączy się mostkiem.

– lędźwiowy - 5 kręgów lędźwiowych. To one są najbardziej obciążone kiedy chodzimy, siedzimy i dźwigamy ciężary lub swoją nadwagę.

– krzyżowy - 5 zrośniętych ze sobą kręgów, tworzących kość krzyżową. Wraz z miednicą osłania pęcherz i narządy układu rozrodczego.

– guziczny - 4 lub 5 kręgów guzicznych zrośniętych w kość ogonową.

– Kręgi pooddzielane są krążkami. Krążki te (dyski) są sprężyste, pełnią więc funkcje amortyzatorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki