Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Decyzja radnych w sprawie opłat za żłobki ma zapaść przez internet. Czy będzie ważna?

md
Rada Miejska Łodzi ma techniczne możliwości do przeprowadzenia sesji on-line dzięki służbowym tabletom radnych.
Rada Miejska Łodzi ma techniczne możliwości do przeprowadzenia sesji on-line dzięki służbowym tabletom radnych.
Szef Rady Miejskiej Łodzi chce zwołać sesję nadzwyczajną i przeprowadzić ją on-line. Sprawa jest pilna, bo chodzi o zmianę przepisów dotyczących opłat za miejskie żłobki. Problem w tym, że nie wiadomo, czy wojewoda łódzki nie unieważni uchwał podjętych de facto przez internet.

- Statut miasta i regulamin pracy Rady Miejskiej nie przewiduje wprawdzie przeprowadzenia sesji on-line ale ja w dniu dzisiejszym ze względu na sytuację epidemiologiczną panującą w naszym kraju, wystosuję pismo do wojewody łódzkiego, który jest organem nadzoru dla samorządu Łodzi z pytaniem, czy taka sesja on-line może się odbyć z zachowaniem oczywiście wszelkich uwarunkowań prawnych - zapowiedział wczoraj (26 marca) Marcin Gołaszewski (KO), przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.

Gołaszewski dodał, że w jego piśmie będzie też pytanie, jak wojewoda zareaguje na uchwały podjęte, jakby nie patrzeć, przez internet. Poprzednia sesja - również nadzwyczajna - odbyła się 18 marca, ale poprzedziły ją wątpliwości niektórych radnych, czy w dobie szybko rozprzestrzeniającej się epidemii, warto ryzykować zdrowie własne i urzędników, tym bardziej, że według przecieków z urzędu, miała tam panować wręcz panika. Sesja w okrojonym porządku i przy zachowaniu sanitarnego rygoru w końcu się odbyła, trwając niespełna 40 minut.

Teraz o zorganizowanie sesji nadzwyczajnej wniosła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (PO). To zaś oznacza, że przewodniczący powinien ją zwołać w ciągu siedmiu dni. Sprawa jest pilna, bo dotyczy zmiany regulaminu opłat za pobyt dzieci w miejskich żłobkach. O ile w przedszkolach rodzice płacą za realny czas pobytu, o tyle w żłobkach rodzice płacą bez względu na obecność dziecka. Teraz płacą zatem za nic, bo żłobki są zamknięte, tymczasem w skali miesiąca jest to suma około 1 mln zł. Prezydent Zdanowska już tydzień temu podczas internetowego czatu z mieszkańcami Łodzi obiecała zmianę uchwały Rady Miejskiej w tej kwestii, a było to jedno z pytań najczęściej padających od łodzian.

Na sesji ma również zapaść inna ważna decyzja, czyli przekazania 10 mln zł do Funduszu Poręczeń Kredytowych. Te pieniądze mają posłużyć łódzkim przedsiębiorcom po kryzysie epidemiologicznym.

Rada ma techniczne możliwości by taką sesję przeprowadzić, bo wszyscy radni wyposażeni są w służbowe tablety.

Sprawa sesji on-line ma też ciekawy kontekst natury politycznej. Otóż PO nie chce się zgodzić na zmianę regulaminu Sejmu, bo uważa, że zmiany zaproponowane przez mający większość w izbie niższej parlamentu PiS, idą za daleko. Jednocześnie europosłowie Koalicji Obywatelskiej, czyli także wywodzący się z PO, bez problemu biorą udział w posiedzeniach on-line Parlamentu Europejskiego. Teraz zaś o sesję on-line wnosi prezydent Łodzi z PO do przewodniczącego z KO...

Choć w sprawie zwołania pilnej sesji liczy się każdy dzień, to decyzja wojewody łódzkiego nie będzie potrzebna, o ile Sejm w piątek 27 marca przegłosuje cztery specustawy, w tym jedną, dzięki której głosowania on-line w samorządach zostaną usankcjonowane prawnie.

***

Kryzys epidemiologiczny zmienia terminarz rekrutacji do przedszkoli i szkół. Pierwotnie rozpoczęcie rekrutacji w Łodzi planowano na 1 kwietnia, teraz wiadomo, że rozpocznie się 4 maja. Do szkół podstawowych rekrutacja w formie elektronicznej potrwa do 29 maja, do przedszkoli, także w tej formie, do 15 maja, o ile minister edukacji narodowej nie przedłuży zawieszenia zajęć w szkołach i przedszkolach, które póki co potrwa do 10 kwietnia. Rekrutację do szkół ponadpodstawowych ogłasza kurator oświaty. Miasto Łódź poinformowało, że jak dotąd nie ma informacji od kuratora o zmianie terminów.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki