Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Demografowie z Uniwersytetu Łódzkiego: Imigracja z Ukrainy nie jest cudownym środkiem, ale złagodzi kryzys demograficzny w regionie łódzkim

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
Demografowie z Uniwersytetu Łódzkiego, dr hab. Piotr Szukalski i dr Marcin Gońda poddali analizie prognozę demograficzną GUS do roku 2060 ze szczególnym uwzględnieniem Łodzi i regionu łódzkiego
Demografowie z Uniwersytetu Łódzkiego, dr hab. Piotr Szukalski i dr Marcin Gońda poddali analizie prognozę demograficzną GUS do roku 2060 ze szczególnym uwzględnieniem Łodzi i regionu łódzkiego fot. Sławomir Sowa
Imigracja z Ukrainy nie jest cudownym remedium, ale pomoże złagodzić kryzys demograficzny w Łodzi i regionie. To jeden z wniosków, jakie przedstawili demografowie z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy poddali analizie katastrofalną w wydźwięku prognozę demograficzną dla Polski do roku 2060 przygotowaną przez Główny Urząd Statystyczny. Dr hab. Piotr Szukalski i dr Marcin Gońda skupili się na przyszłości województwa łódzkiego i Łodzi w świetle opulikowanej prognozy.

Przypomnijmy, że według GUS województwo łódzkie do roku 2060 straci 600 tysięcy mieszkańców, a liczba mieszkańców Łodzi spadnie w przybliżeniu z 658 tysięcy do 458 tysięcy. Demograficzna zapaść dotyczy wszystkich województw, ale województwo łódzkie będzie w grupie najbardziej poszkodowanych.

Piotr Szukalski zastrzegł, że im prognoza demograficzna bardziej wybiega w przyszłość, tym większe ryzyko, że przewidywania się nie sprawdzą, co niejednokrotnie się zdarzało, ale spadek populacji jest nieunikniony i trzeba się na to przygotować.

Powiaty na obrzeżach stracą najbardziej

W województwie łódzkim zmniejszanie liczby mieszkańców w największym stopniu dotknie powiatów leżących na obrzeżu regionu. To m.in. powiaty łęczycki, opoczyński, radomszczański i pajęczański. Ten spadek może sięgać nawet 30 procent. W lepszej sytuacji będą powiaty położone wokół dużych ośrodków miejskich takich Łódź , Piotrków Trybunalski i Skierniewice. Tam również w dłuższe perspektywie ubędzie mieszkańców, ale nie będą to tak dotkliwe straty jak w innych powiatach.

Wielkim problemem będzie starzenie się ludności. Jak zauważyli demografowie, gwałtowny wzrost liczby seniorów w całej populacji województwa, ale szczególnie najstarszej grupy, zacznie się już w latach 30.

Zmniejszanie się liczby ludności i starzenie się społeczeństwa to wielkie wyzwanie dla planowania inwestycji w poszczególnych powiatach. Samorządy staną przed dylematem, czy budować szkoły, czy przeznaczyć więcej pieniędzy na inwestycje związane z potrzebami osób starszych, tym bardziej, że seniorów zacznie szybko przybywać w szybkim tempie już mniej więcej za 10 lat.

Czy imigranci z Ukrainy rozwiążą problem?

Jak zauważył dr Marcin Gońda, środkiem łagodzącym kryzys demograficzny może być imigracja, przede wszystkim ukraińska, ze względu na skalę , jak też bliskość kulturową. Zaznaczył jednak, że nie jest to cudowne remedium.
Z danych dotyczących wniosków o nadanie statusu cudzoziemca w związku z wojną w Ukrainie wynika, że od momentu nadawania numeru PESEL dla obywateli Ukrainy, czyli od 16 marca do 28 listopada 2022 r. wydano ich w Łódzkiem około 61 tys. Dane Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, które dotyczą zadań realizowanych na terenie województwa finansowanych lub dofinansowanych z Funduszu Pomocy Ukrainie pokazują zaś, że w listopadzie 2022 r. w województwie przebywało 77,4 tys. uchodźców wojennych, z czego 28,6 tys. w Łodzi.

Według niektórych szacunków, na stałe chce pozostać w województwie ok. 25 proc. Ukraińców (średnia dla przedstawicieli imigracji zarobkowej i wojennej). Wszystkie symulacje pokazują natomiast, iż imigracja z Ukrainy może w pewnym stopniu przyczynić się do poprawy sytuacji demograficznej województwa łódzkiego i jego stolicy.

– Pozwoli zyskać czas na przygotowanie innych rozwiązań przeciwdziałających negatywnym konsekwencjom zapaści demograficznej, np. podnoszenie dzietności, rozwój tzw. srebrnej ekonomii, czyli pracy osób starszych. Działania władz powinny jednak być zorientowane na zachęcanie do pozostania w Polsce przybyłych już imigrantów – podkreśla dr Marcin Gońda.
Dodaje przy tym, że imigranci ukraińscy statystycznie są młodsi i lepiej wykształceni w stosunku do mieszkańców regionu łódzkiego.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki