MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawosławna i greckokatolicka Wielkanoc w niedzielę 5 maja 2024. W Łodzi księża spodziewają się tysięcy osób i tłoku w świątyniach

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Prawosławni i grekokatolicy z Łodzi i regionu przygotowują się do świąt Wielkanocy. Duchowni spodziewają się tysięcy wiernych, kolejek do święconki i tłoku na liturgiach. Świętować będą głównie mieszkający w Łódzkiem Ukraińcy, Białorusini i Gruzini.

Prawosławna Wielkanoc (5 maja) będzie obchodzona także w Łodzi i regionie

Prawosławni i greckokatoliccy mieszkańcy regionu łódzkiego w niedzielę (5 maja) obchodzą Wielkanoc. Chociaż w tym roku święta przypadają w czasie polskiej majówki, nie wszyscy wierni będą mogli pojechać w rodzinne strony. Dlatego parafie spodziewają się tłumu wiernych, głównie zza wschodniej granicy. Podobnie jak u katolików obrządku rzymskiego będzie święcenie pokarmów i najbardziej uroczysta w roku sobotnia liturgia wieczorna.

W Łodzi prawosławne obchody odbędą się w cerkwi św. Olgi przy ul. Piramowicza, bo główna cerkiew katedralna św. Aleksandra Newskiego jest teraz w remoncie. Wierni prawosławni pojawią się w Wielką Sobotę z pokarmami do poświęcenia, zaś główne nabożeństwo paschalne zacznie się pół godziny przed północą.

Ks. Eugeniusz Fiedorczuk, proboszcz parafii św. Aleksandra Newskiego w Łodzi spodziewa się nawet kilku tysięcy osób ze święconkami.

- W ubiegłym roku kolejka sięgała aż do Narutowicza i świateł - wspomina proboszcz. W Wielkanoc ze święconką ze względu na szacunek do tradycji pojawiają się nawet ci, którzy w zwykłe niedziele na liturgie nie chodzą. - Raz w roku wszyscy do kościoła muszą przyjść, bo tak robiły ich prababcie i babcie - mówi ks. Fiedorczuk.

Parafia służy wiernym nie tylko z Łodzi, sporo osób dojeżdża do cerkwi z Zgierza i Strykowa, a nawet dalszych miast. Jedynie wierni z południa regionu mogą korzystać z drugiej w Łódzkiem parafii prawosławnej w Piotrkowie Trybunalskim. Dlatego w niedzielę w cerkwi św. Olgi w tym roku będzie dodatkowa, trzecia liturgia wielkanocna.

Grekokatolicy z Łódzkiego też mają Wielkanoc 5 maja. To głównie Ukraińcy

Także greckokatolicka parafia Ofiarowania Pańskiego z Łodzi przygotowała się na dużą liczbę wiernych z Ukrainy. Święcenie pokarmów odbędzie się w sobtoę w kościele Jezuitów przy ul. Sienkiewicza, ale główna liturgia paschalna odprawiona zostanie o godz. 22 w kościele Pasjonistów na Teofilowie. Natomiast niedzielna liturgia odprawiona zostanie przy ul. Sienkiewicza. Żeby zmieściło się więcej wiernych przeniesiona została ze służącej zwykle grekokatolikom kaplicy św. Krzysztofa do głównego kościoła Najświętszego Imienia Jezus.

Święta wielkanocne u prawosławnych i grekokatolików obchodzone są w podobny sposób jak w rodzinach katolickich. Tu również jest ona najważniejszym świętem w roku. W Wielki Piątek nie odprawia się mszy i obowiązuje ścisły post, Wielka Sobota to czas święcenia pokarmów i przygotowania do najważniejszej w roku wieczornej liturgii paschalnej.

Wielkanoc w chrześcijańskiej tradycji wschodniej

Termin świąt jest o miesiąc późniejszy niż u katolików i wynika z innych zasad wyznaczania terminu. W Kościele rzymskokatolickim Wielkanoc wypada w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca i liczona jest według kalendarza gregoriańskiego. W kościołach prawosławnych obowiązuje przesunięty o dwa tygodnie kalendarz juliański, święta muszą być aż trzy dni po pierwszej wiosennej pełni, a dodatkowo także po żydowskim święcie Paschy, które zakończyło się dopiero we wtorek 30 kwietnia. Podlegający papieżowi, ale zachowujący tradycje wschodnie Kościół greckokatolicki zmienił w ubiegłym roku terminy świąt nieruchomych na kalendarz gregoriańskim, jednak Wielkanoc nadal obchodzona jest w terminie prawosławnym.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki