Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Diakoni stali, pierwsi w historii łódzkiego kościoła, przyjęli święcenia. Są ojcami i mężami, a udzielą komunii, chrztu i ślubu

md
Diakon stały ma prawo do odprawiania nabożeństwa, udzielania ślubów, chrztów i komunii mimo, że jest ojcem czy mężem. W sobotę (28 maja) w Archikatedrze wyświęcono szesnastu diakonów, co jest wydarzeniem jak dotąd bez precedensu w historii łódzkiego kościoła.CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>
Diakon stały ma prawo do odprawiania nabożeństwa, udzielania ślubów, chrztów i komunii mimo, że jest ojcem czy mężem. W sobotę (28 maja) w Archikatedrze wyświęcono szesnastu diakonów, co jest wydarzeniem jak dotąd bez precedensu w historii łódzkiego kościoła.CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>Grzegorz Gałasiński
Diakon stały ma prawo do odprawiania nabożeństwa, udzielania ślubów, chrztów i komunii mimo, że jest ojcem czy mężem. W sobotę (28 maja) w Archikatedrze wyświęcono szesnastu diakonów, co jest wydarzeniem jak dotąd bez precedensu w historii łódzkiego kościoła.

- Dlaczego zostałem diakonem? Przyszło takie pragnienie w sercu - mówi Dariusz Mroczek z parafii Wniebowzięcia N.M.P. w Skoszewach Starych. - Jako nadzwyczajny szafarz komunii św. posługiwałem chorym, ale chciałem więcej. Mam trzech synów, jeden jest ceremoniarzem, drugi lektorem, trzeci ministrantem, ale trudno było z żoną, bo nie wiedziała na czym ta posługa polega, co ona miałaby robić jako żona diakona, ale chwała Panu, że się zgodziła. Jako diakon chcę być dobry jak chleb, chcę, aby każdy kroił ze mnie kawałek i najadał się, chcę pomagać biednym i potrzebującym

.

Tak jak Dariusz Mroczek, święcenia w sobotę przyjęło jeszcze piętnastu diakonów stałych. By zostać diakonem, wcale nie trzeba żyć w celibacie, bycie mężem i ojcem nie wyklucza z tej ważnej w kościele funkcji. Wśród wyświęconych na diakona są i osoby publicznie w Łodzi kojarzone, jak choćby Romuald Bosakowski, jeszcze kilka lat temu prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, parafianin kościoła p.w. św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi.

- To nie jest tylko zaangażowanie w życiu społecznym, ale i duszpasterskim, będę mógł się podzielić swymi doświadczeniami osobistymi, religijnym. - mówił Romuald Bosakowski w materiale archidiecezjalnym. - Chciałbym być blisko ludzi, być potrzebnym potrzebującym. - Chcę ofiarować czas, który mi pozostał do przeżycia, społeczeństwu, wiernym, ale również niewierzącym.

Diakon stały to nowość w łódzkim kościele. Powołanie Ośrodka Formacji Diakonów Stałych to efekt dekretu abp Grzegorza Rysia z 2019 r. Okres formacji diakonów to właśnie trzy lata, o ile nie ukończyło się studiów teologicznych. Diakon stały ma prawo do odprawiania nabożeństwa, udzielania ślubów, chrztów, komunii czy prowadzenia uroczystości pogrzebowych, a także czytania Ewangelii podczas mszy, a nawet wygłaszać kazania. Nie mogą natomiast odprawiać mszy św., spowiadać i udzielać sakramentu namaszczania chorych, powinni za to zajmować się działalnością charytatywną.

Diakon, który jednak zobowiąże się do celibatu, powinien mieć co najmniej 25 lat, żonaci mężczyźni chcący zostać diakonami, nie mogą mieć mniej, niż 35 lat, muszą natomiast mieć zgodę żony. Inne warunki to bycie zdrowym fizycznie i psychicznie, odznaczanie się głęboką religijnością, być otwartym i mieć zdolność do łatwego nawiązywania kontaktów.

W bazylice archidiecezjalnej wyświęcono diakonów związanych z parafiami m.in. z Łodzi, Pabianic, Mileszek czy Rąbienia. Na świecie, w 130 krajach jest ich ponad 50 tys., w Polsce, wraz z najświeższymi, wyświęconymi w Łodzi, łącznie 63. W sobotę święcenia diakonatu przyjął także jeden kleryk z Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki