Disco Polo w Łódzkiem. Coraz więcej zespołów w regionie...

  Disco Polo w Łódzkiem. Coraz więcej zespołów w regionie [ZOBACZ TELEDYSKI]

  Anna Gronczewska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Disco Polo w Łódzkiem. Coraz więcej zespołów w regionie [ZOBACZ TELEDYSKI]
  1/6
  przejdź do galerii
  L-Dee, Rokets, Mixdance: w regionie łódzkim powstaje coraz więcej zespołów grających disco polo. Można je obejrzeć na koncertach, YouTube i w telewizji.
  Leszek Danych razem ze swym zespołem L-Dee właśnie wrócił z Woli Gościeradowskiej koło Świdnika. Grali tam na dożynkach.

  - Wyszło super! - cieszy się lider i twórca L-Dee. - Dwa razy bisowaliśmy. Już mamy zaproszenia na trzy koncerty w przyszłym roku.

  Leszek Danych pochodzi ze Zgierza. Z zawodu jest fryzjerem. Osiem lat temu wyjechał do Anglii. Tam prowadzi zakład fryzjerski. Ale w maju, gdy zaczyna się sezon, zamyka interes na Wyspach, przyjeżdża do Polski i staje na scenie jako zespół L--Dee. rowadzi też program poświęcony muzyce disco polo w telewizji LOVE.  L-Dee to jeden z wielu zespołów z naszego regionu, grających disco polo. Z roku na rok tych grup jest coraz więcej, a ten gatunek muzyki przeżywa renesans.

  A wszystko zaczęło się na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, wraz ze zmianą ustroju. Na rynkach, bazarach zaczęto sprzedawać kasety z muzyką łatwą i przyjemną, szybko wpadającą w ucho, z prostymi, wręcz banalnymi słowami. Początkowo były to utwory wykonywane przez polonijne zespoły z Chicago, z których najsłynniejszy to Polskie Orły. Szybko jednak podobne kasety zaczęły wydawać, często domowymi sposobami, polskie grupy, grające wcześniej na weselach.

  Furorę zaczął robić pochodzący z Żyrardowa Fanatic, którego przebój o czarownicy rozbrzmiewał ze wszystkich bazarów w Polsce. Początkowo tę muzykę nazywano chodnikową. W 1992 roku do Sali Kongresowej na "Galę muzyki chodnikowej" ciągnęły tłumy. Nic dziwnego, bo nawet Marek Kondrat razem z Marleną Drozdowską śpiewał wtedy przebój o mydełku Fa.  Z czasem zmieniono nazwę tego gatunku muzyki. Muzykę chodnikową zastąpiło disco polo. Mało kto pamięta, że twórcą nazwy disco polo był Sławomir Skręta. Były piłkarz trzecioligowego Ursusa, właściciel hurtowni kaset w Żyrardowie, założył Blue Star, pierwszą w Polsce wytwórnię płyt discopolowych.

  Disco polo miało nawiązywać do popularnego w połowie lat osiemdziesiątych we Włoszech Italo Disco. Discopolowy biznes w Polsce szybko się rozwijał. Obroty na tym rynku szacowano na 50 milionów dolarów.

  Najlepsze zespoły i soliści, takie jak Boys, Bayer Full, Imperium czy Shazza, sprzedawali po kilkaset tysięcy płyt i kaset. Discopolowe gwiazdy pojawiały się w czasie kampanii prezydenckiej. Aleksander Kwaśniewski, starając się o fotel prezydenta, tańczył i śpiewał razem z Top One, a Waldemara Pawlaka reklamował Bayer Full.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zespół extravaganza

  Daniel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Jest wiele naprawdę dobrych zespołów disco polo i oni naprawdę odwalają kawał pracy żeby coś stworzyć, to nie jest takie proste. Obserwuje od jakiegoś rozwój zespołu Extravaganza i wygląda to...rozwiń całość

  Jest wiele naprawdę dobrych zespołów disco polo i oni naprawdę odwalają kawał pracy żeby coś stworzyć, to nie jest takie proste. Obserwuje od jakiegoś rozwój zespołu Extravaganza i wygląda to dobrze, zwłaszcza, że główni liderzy zespołu (2) mają solidne wykształcenie muzyczne i bazę do tego żeby coś tworzyć.

  Tutaj ich można obejrzeć:

  http://www.youtube.com/watch?v=NmFbNNjrpiA Pink & Lila

  utwory do legalnego ściągnięcia --> http://www1.plus.pl/muzodajnia/main/artist.html?artistId=940140&t=Extravaganzazwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo