MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego warto zastrzec swój PESEL? Sprawdź, jak to zrobić i jakie będą z tego korzyści

Dariusz Gabryelski
Dariusz Gabryelski
Każdy może już zastrzec swój PESEL i może to zrobić w aplikacji mObywatel lub w swoim urzędzie gminy.
Każdy może już zastrzec swój PESEL i może to zrobić w aplikacji mObywatel lub w swoim urzędzie gminy. Archiwum Polska Press
Wszyscy obywatele mogą już zastrzec swój PESEL i mogą to zrobić w aplikacji mObywatel. Warto to zrobić, bo pozwoli nam to zabezpieczyć swoje dane przed przestępcami, którzy mogliby zaciągnąć na nas kredyty, pożyczki lub inne zobowiązania.

Zobacz dlaczego warto zastrzec PESEL

Wdrażanie możliwości zastrzegania PESEL zaczęło się 17 listopada 2023 roku. Każdy Polak może teraz zastrzec swoje dane bezpłatne przez stronę gov.pl lub w swoim urzędzie gminy. Do zastrzeżenia numeru w urzędzie konieczny będzie papierowy wniosek, który trzeba podpisać. Trzeba jednak pamiętać, że w praktyce nasze dane będą w pełni chronione dopiero od 1 czerwca 2024 roku.

Po co zastrzegać swój PESEL

Najważniejszym celem zastrzeżenia danych jest zwiększenie ochrony przed kradzieżą naszej tożsamości. Oszuści potrafią zaciągać na cudze nazwisko wysokie kredyty, a to powoduje dla oszukanego wielkie problemy.

Możliwość wprowadzona dzięki nowelizacji ustaw o ograniczeniu niektórych skutków kradzieży tożsamości ma temu zapobiec. Zgodnie z ustawą obywatele nie będą obciążani za zobowiązanie, które zostało zaciągnięte bez ich wiedzy mimo istniejącego zastrzeżenia.

Dlaczego warto zastrzec PESEL?

Gdy oszust złoży do banku wniosek o kredyt, w którym będą nasze dane. To pracownik banku wejdzie do rejestru i sprawdzi, czy numer PESEL danej osoby został zastrzeżony. Co ciekawe od 1 czerwca 2024 r. banki będą musiały to robić. Jeśli dojdzie to takiej sytuacji, że placówka bankowa udzieli na przykład komuś kredytu bez weryfikacji PESEL, to nie będzie mogła domagać się od poszkodowanego zaspokojenia roszczenia z tytułu tej umowy ani sprzedać wierzytelności powstałej z tego powodu firmie windykacyjnej. W takiej sytuacji będzie jeden wyjątek - gdy umowa została zawarta przez internet, a pożyczkobiorca został uwierzytelniony z wykorzystaniem indywidualnych danych uwierzytelniających.  

Zastrzeżony PESEL sprawdzi nie tylko bank

Banki to nie jedyne instytucje, które będą mogły zajrzeć do rejestru PESEL. Mogą zrobić to także operatorzy telefonii komórkowej przed wydaniem duplikatu SIM, a także notariusz przed dokonaniem czynności związanej ze sprzedażą domu lub mieszkania oraz przy sporządzeniu pełnomocnictwa w celu dokonania takich transakcji oraz firmy leasingowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki