Dłużnicy w Łódzkiem. Rekordzista z naszego regionu ma 1,7 miliona zł długu

Alicja ZboińskaZaktualizowano 
Nie oddajemy pożyczonych pieniędzy bankom, firmom pożyczkowym, nie regulujemy rachunków telefonicznych, opłat telewizyjnych, nie płacimy za dostęp do internetu. Kolejną pozycję na liście zaległości zajmują opłaty za czynsz, prąd, wodę i gaz
Nie oddajemy pożyczonych pieniędzy bankom, firmom pożyczkowym, nie regulujemy rachunków telefonicznych, opłat telewizyjnych, nie płacimy za dostęp do internetu. Kolejną pozycję na liście zaległości zajmują opłaty za czynsz, prąd, wodę i gaz archiwum Polskapresse
W poniedziałek (17 listopada) obchodzimy Dzień bez Długów. Okazji do świętowania nie mają miliony Polaków, którzy różnym firmom są winni miliardy złotych.

Dług tylko tych, którzy zostali wpisani do baz danych Krajowego Rejestru Długów, przekroczył 15,5 mld zł! Jak wyliczyli eksperci KRD, za tę kwotę można np. kupić lotniskowiec, zbudować osiem stadionów narodowych lub 450 budynków ZUS-u.

Okazuje się, że statystyczny dłużnik to mężczyzna spod znaku Barana, który ma od 26 do 35 lat, pochodzi z województwa mazowieckiego lub śląskiego, a jego dług wynosi średnio 7.909 zł.

Tylko mieszkańcy Mazowsza i województwa śląskiego mają do spłaty ponad 4,5 miliarda złotych starych długów.

Pod względem liczby dłużników województwo łódzkie zajmuje szóste miejsce w kraju, a mieszkańcy naszego regionu stanowią niewiele ponad 6,5 proc. wszystkich dłużników w bazie danych Krajowego Rejestru Długów.

Infografika: Tomasz Frączek

- Średnie zadłużenie mieszkańca województwa łódzkiego notowane w KRD wynosi 7.458,12 zł, a średnia dla Polski to 7.909 zł - mówi Kornelia Hendżak z biura prasowego Krajowego Rejestru Długów. - Kobiety w województwie łódzkim stanowią prawie 40 procent wszystkich dłużników. Dłużniczki z Łódzkiego są zadłużone średnio na kwotę 6.539 zł (a średnia kwota dla kraju to 5.804 zł), z kolei mężczyźni na kwotę 8.130 zł (średnia dla kraju 9.189 zł).

Najbardziej zadłużona osoba z naszego regionu to 45-letni mężczyzna z powiatu tomaszowskiego. Ma do spłaty ponad 1,7 mln zł. Natomiast najbardziej zadłużona kobieta w Łódzkiem ma 63 lata, jest spod znaku Bliźniąt i mieszka w okolicach Bełchatowa. Ma do spłaty prawie 1,3 mln zł.

Niechlubni polscy rekordziści w zadłużeniu mieszkają w Wielkopolsce i Zachodniopomorskiem. Najbardziej zadłużony mężczyzna w kraju ma do spłaty aż ponad 8,5 mln zł. Ten 57-latek jest spod znaku Wagi i mieszka w Wielkopolsce.

- Ma przykładzie tego dłużnika możemy pokazać, gdzie i jak zadłużają się Polacy - mówi Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów. - Wśród wierzycieli tego pana znajdziemy i operatorów komórkowych, i firmę komunikacyjną, jak i dostarczycieli telewizji, ubezpieczyciela. Do tego liczne firmy sekurytyzacyjne, które przejęły długi pierwotnych wierzycieli. Patrząc na wysokość dopisywanych kwot, można przypuszczać, że były to głównie długi bankowe.

Prawie 5 milionów złotych wynoszą natomiast zaległe płatności najbardziej zadłużonej kobiety w kraju, czyli 51-letniej mieszkanki województwa zachodniopomorskiego (dłużniczka jest spod znaku Koziorożca).

Okazuje się, że Polacy trafiają do Krajowego Rejestru Długów głównie za sprawą firm windykacyjnych. Ich kłopoty biorą się więc ze starych długów. Nie oddajemy też pożyczonych pieniędzy bankom, firmom pożyczkowym, nie regulujemy rachunków telefonicznych, opłat telewizyjnych, nie płacimy za dostęp do internetu. Kolejną pozycję na liście zaległości zajmują opłaty za czynsz, prąd, wodę i gaz.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

polecane: 60 Sekund Biznesu: Niemcy najważniejszym partnerem handlowym.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehe

Jest kilka rdzennie polskich banków, będących polską własnością, np. spółdzielcze, czy PKO BP. A kredyty w nich mają podobne oprocentowanie, więc cały twój wywód można sobie wsadzić ...tam gdzie masz rozum.

Są też firmy lichwiarskie NIEBĘDĄCE BANKAMI, część z nich działa legalnie, a są też zwykli oszuści i wyłudzacze. Ci ostatni wyłącznie polskiej narodowości ;-)

Ile kosztuje kredyt to można sprawdzić w banku, choćby przez Internet, a twoje wyliczenia są warte tyle co twój rozum.

c
chłodnym okiem

1. Gazety coraz częściej piszą o bardzo wysokich kosztach kredytów i pożyczek jakie muszą ponosić klienci banków i firm pożyczkowych. Niby zgodnie z prawem wszystko powinno być jasne. Maksymalne oprocentowanie kredytu nie może być wyższe niż 4 krotność stopy lombardowej banku centralnego. Od jesieni 2008 roku stopy NBP są sukcesywnie obniżane ( w tym stopa lombardowa), w związku z tym maksymalne oprocentowanie kredytów zgodnie z prawem bankowym także malało z 30% do 21% .Od marca 2009roku maksymalne odsetki nie mogą być wyższe niż21%.

Ale koszty kredytu, czy pożyczki to nie tylko odsetki to także różnego rodzaju prowizje, opłaty, a ostatnio nowe formy zabezpieczeń proponowane przez bank takie jak ubezpieczenia kredytów. W tym zakresie ograniczenia wprowadza kodeks cywilny, który np. dla kredytów konsumenckich do 80 tys zł przewiduje,że suma wszystkich dodatkowych opłat nie może przekroczyć 5% wartości kredytu.

Dziennik Gazeta Prawna sprawdził koszty kredytów gotówkowych w bankach funkcjonujących w Polsce. Koszty takiego kredytu w Getin Banku sięgały 60%, w Eurobanku, PNB Paribas i Fortis 57%, a w BPH, Banku Ochrony Środowiska i Banku Pocztowym powyżej 40%. Dwa ostatnie banki to banki z większościowym udziałem Skarbu Państwa a więc na kredytach konsumenckich w sposób lichwiarski chcą zarabiać i banki państwowe

2. Jeszcze bardziej niż banki drenują kieszenie swoich klientów firmy udzielające pożyczek albo tez firmy sprzedające towary na kredyt .Koszty takich pożyczek sięgają blisko 100% ich wartości. Na przykład firma Provident pobiera dodatkowe opłaty za dostarczenie pieniędzy do domu(ok. 1 tys. zł)a koszt ubezpieczenia kredytu sięga aż 25% jego wartości. Za pożyczkę udzieloną przez tą firmę trzeba zapłacić i 100% jej wartości.

Tego rodzaju firmy często udzielają pożyczek osobom, które gdzie indziej pieniędzy by nie otrzymały a więc mogą sobie pozwolić na stawianie warunków, które przez normalnych klientów nie zostałyby zaakceptowane. Klienci którzy korzystają z tego rodzaju pożyczek często są bez wyjścia i akceptują takie umowy

Trzeba jednak wyrazić zdziwienie,że nie reaguje na tego rodzaju sytuacje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.,który właśnie chroniąc konsumentów powinien ścigać lichwiarskie firmy. Niestety tego nie robi mimo publicznych informacji medialnych na ten temat.

E
Ehe

Nie dostanę żadnej podwyżki.
"Na horyzoncie" to jest koniec świata, wygaśnięcie słońca i takie tam.
A twoje kłamstwa i wyliczanki są warte tyle co przedwyborcze wypowiedzi.

l
lodzermansz

dostaniesz podwyżkę do zapłacenia tyle a tyle na horyzoncie prywatyzacja zwiku i opłata za wodę o 100 % w górę

m
marzenia o potedze

Po co przecietnemu obywatelowi potrzebny lotniskowiec, 8 stadionow narodowych czy 450 budynkow ZUS?
Chyba lepiej te pieniadze wydac na pralke, meble, studia, wyjazd za granice lub mieszkanie?

C
Ciekawe

Bardzo ciekawe podejście.
Stosowane przez każdego złodzieja. Zawsze jest jakieś usprawiedliwienie, co nie?

G
Gość

Lepiej krasc niz pozyczac na taki procent

T
Trzeźwy

Liczb. Pleciesz jak to u nas źle, a gdzie indziej dobrze, tylko że to "źle" i "dobrze" da się wyrazić liczbami, których ...ty nie znasz.

Bo tylko tak pleciesz, żeby ponarzekać, jak nam Polskę rozkradli.

T
Trzeźwy

Nie używaj słów, których nie rozumiesz.

c
chłodnym okiem

Pożyczamy cudze, ale oddajemy swoje.

c
chłodnym okiem

Warto zobaczyć, jakie oprocentowanie dają banki w Niemczech na budowę domu.

No ale to niemieckie banki dają niemieckim obywatelom.

A Polsce my już nie mamy sektora bankowego, który będzie dbał również o interesy polskich obywateli.

Można podziękować za to Balcerkowi.

b
bank

to nie lichwiarze??

E
Ehe

I jak tam po wyborach? Nie sprawdziły się twoje proroctwa? ;-)))

Nie wiem jak ty, ale ja nie jestem zadłużony. Ani dzięki Hance, ani inaczej.
Moje podatki nie zależą od zadłużenia miasta. Ceny w sklepie też nie.

Twoje wyliczanki możesz sobie zwinąć w rulonik i wsadzić.

T
Trzeźwy

Nie pożyczać.

A swoją drogą w artykule umknęła jedna myśl, szalenie istotna: są długi i długi.
Jeżeli pożyczam na dom i jest to np. 30% wartości nieruchomości, a rata miesięczna jest taka, że można ją spłacać z jednej pensji (na wypadek utraty pracy) - to wszystko OK.

Gorzej jeżeli zaciągam dług, którego nie mam szansy spłacić, a potem zaciągam kolejną pożyczkę u lichwiarzy, żeby spłacić ten pierwszy dług...

H
Hahaha

Dobre wasze co wy gadacie chociaż Łodzi na razie jest ciężko to zwrócić uwagę na to że będzie miasto miało pierwsze w Polsce system prowadzący ruchem żeby tramwaje i autobusy nie stały w korkach i w latach 2016-2020 powstanie metro sami chcieliście że podziemiom jechał pociąg do centrum miasta to będziecie mieli i mam być połączony z dworcem łódź fabryczna. Mają też jeździć koleje aglomeracyjne po naszym województwie i trzeba przecierpieć wszystkie budowy i remonty dróg będzie też trasa W-Z kamienice wyznaczone w naszym mieście nie które niszczały to były odnowione nap. na ulicy pomorskiej na odcinku plac wolności - rondo solidarności, + na starych bułatach,teatr wielki i muzyczny teraz ładnie są odnowione wszystkiego nie powiem co Hanna Zdanowska Zrobiła dla Łodzian i zwrócić uwagę na to że te projekty dworzec łódź fabryczna i trasa w-z zwlekały nap.od 2008 roku wreszcie coś się dzieje a nas prezydent Kropiwnicki tylko większości robił imprezy i tylko zrobić galerie Łódzką, stacje radegast - park ocalały a z remontami i projektami zwlekał. dzięki pani prezydent jest akcja mia100 kamienic, szkół, dróg i tak wiekszości od 2006 kiedy jest manufaktura to przejeła wszyskie imprezy i przyciąga turystów i łodzian to jest główny powód że miasto wycofało większości imprez i od tamtej pory wszystko ruszyło co napisałem a te odsetki to jeszcze nie tak źle i 6 miejsce a w mazowieckim 14,53 to dużo wszyskie problemy są w tym że za dużo osób beże kredyt zwłacza młodzi.
Chociaż na te czasy polsce ciężko zdobyć prace to wada nie tylko w Łodzi lecz w całej polsce i w mazowieckim wszystkie wypadki przy budowie metra w warszawie i też zamieszki z tymi actami i co roku na maszu niepodległościowym ciąle się biją kibice zrobili nie jedną zadymę na stadionie i + te bójki kibiców w trakcje meczu lu po Toje główny powód że mazowieckie jest najbardziej obciążone podatkami i pod wyżkami nap.nieruchomości i ma zbyt dużo długu. a ten wypadek z tą kamienicą przy zielonej jak się zawaliły ściany budynku przyczyną było to że od lat stoi pusta i wtym każda temperatura bardzo niska powoduje że ściany pękają i w środku niszczeje i końcu zapały się ściany budynku i na koniec powiem że główną wadą test to że zwlekają w całej polsce z wyburzeniec zniszczonych kamienic i opuszczonych.
tu też jest duży plus że reżyserów interesuje się miastem naszym Łódź serial powstał komisarz alex i wile filmów + bajki semafor dam jeszcze jedno że do gry resident evil 6 dodali jedną z naszym Łódzkich kamienic filmy i seriale ma powodzenie od lat nikt jeszcze z reżyszerów nie opuszczał naszego masta i ma duże zainteresowania do kręcenia filmów i seriali zwrocie uwagę na to uwagę i się zastanówcie co mówicie na przyszłość o naszym mieście i naszej prezydent.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3