Dni Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Łodzi odbędą się po raz...

  Dni Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Łodzi odbędą się po raz ósmy

  Dariusz Pawłowski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Po raz ósmy odbędą się Dni Pamięci o Ofiarach Holocaustu
  1/5
  przejdź do galerii

  Po raz ósmy odbędą się Dni Pamięci o Ofiarach Holocaustu ©Krzysztof Szymczak

  VIII Dni Pamięci o Ofiarach Holocaustu, organizowane przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, rozpoczną się we wtorek w Łodzi. Przygotowano wiele wydarzeń, które potrwają do 29 stycznia.
  27 stycznia na całym świecie odbywają się liczne uroczystości poświęcone pamięci ofiar Holocaustu. W Łodzi już ósmy rok z rzędu, podczas Dni Pamięci, w Teatrze im. Stefana Jaracza, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Sztuki zbliżyć się będzie można do świata kultury i historii polskich Żydów. Organizatorzy przygotowali liczne propozycje: wykłady, spektakle teatralne, wystawy, pokazy filmów, spotkania i dyskusje.


  We wtorek o godz. 17.30 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przy ul. Wojska Polskiego 83 zostanie otwarta wystawa „Obecnie nieobecni - Currently absent”, a o godz. 18 rozpocznie się spotkanie pod hasłem „Dziennik Rywki Lipszyc z getta łódzkiego”. W środę zaś, od godz. 18, odbędzie się pokaz filmu „W imię ich matek. Historia Ireny Sendlerowej” w reżyserii Mary Skinner. Będzie to zarazem inauguracja Roku Ireny Sendlerowej w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

  Film „W imię ich matek. Historia Ireny Sendlerowej” zainauguruje Rok Ireny Sendlerowej w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

  Tegoroczne uroczystości rozpoczną się 26 stycznia na Stacji Radegast, gdzie o godz. 12 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem. Na godz. 15 zaplanowane uroczyste otwarcie VIII Dni Pamięci - gościem specjalnym będzie Tadeusz Rolke, prekursor polskiej fotografii reportażowej. O godz. 17 rozpocznie się panel poświęcony „Wielkanocy” Stefana Otwinowskiego w reżyserii Leona Schillera, w którym udział wezmą prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, teatrolog; Andrzej Bart, dyrektor Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi; Ewa Wiatr, historyk z Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego i Artur Hofman, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i reżyser. „Wielkanoc” wystawiona 1 października 1946 roku w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi (obecnie Teatr im. Stefana Jaracza) była pierwszą sztuką wyreżyserowaną przez Leona Schillera po wojnie i jednocześnie pierwszą mierzącą się z tematyką Zagłady. Wieczorem, o godz. 20, Teatr im. S. Jaracza zaprosi na performatywne czytanie „Wielkanocy” w reż. Waldemara Zawodzińskiego.

  W sobotę 27 stycznia o godz. 13 Muzeum Tradycji Niepodległościowych zaprosi na oprowadzanie z przewodnikiem po Stacji Radegast. W Centrum Dialogu o godz. 15.30 zostanie otwarta wystawa Tadeusza Rolke, przedstawiająca fotografie z 16 miejscowości Podlasia. Wernisażowi będzie towarzyszyło spotkanie z kuratorem Żydowskiego Instytutu Historycznego, Teresą Śmiechowską oraz autorem zdjęć. Dwie godziny później pokazany zostanie film dokumentalny w reż. Katarzyny Imielskiej „Wytrwałość”, opowiadający historię Bena Barenholtza, amerykańskiego producenta i dystrybutora filmowego.

  W niedzielę 28 stycznia Teatr im. Jaracza pokaże spektakl „Podróże Salomona”. W Muzeum Miasta Łodzi odbędzie się wykład „Podwórko”, a w Centrum Dialogu - spotkanie z Marią Stachurską, reżyserką filmu „Położna” o Stefanii Leszczyńskiej. W poniedziałek 29 stycznia w Teatrze im. Jaracza odbędzie się Koncert Galowy. Gwiazdą wieczoru będzie Lena Piękniewska, która zaprezentuje utwory napisane przez młodych poetów getta.  WYNIKI EUROJACKPOT 19.01.18 WYNIKI LOTTO EUROJACKPOT 19 stycznia 2018. GŁÓWNA WYGRANA NADAL NIE PADŁA W EUROJACKPOT! - 21-01-2018

  Wizyta duszpasterska. Jak się przygotować, gdy ksiądz przychodzi "po kolędzie"?

  Bitcoin: kurs. Ile kosztuje Bitcoin? [KURS BITCOIN, BTC KURS, BTC - PLN]

  Wikingowie s05e09 | Wikingowie sezon 5 online| Wikingowie 5 | Wikingowie 5 | Wikingowie nowe odcinki

  Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi online. Gdzie oglądać cały film. CDA, zalukaj?

  Thor: Ragnarok ONLINE. Thor: Ragnarok CDA. Thor: Ragnarok Youtube [THOR: RAGNAROK CAŁY FILM]

  Piła: Dziedzictwo Piła: Dziedzictwo CDA Piła: Dziedzictwo ONLINE Piła Dziedzictwo za darmo cały film 21 01 2018

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Did Six Million Jews Really Die in The Holocaust
  https://www.youtube.com/watch?v=-3pL11BGhxc

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo PiS i CBA!!!

  Dobra zmiana! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Brawo PiS i CBA!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo