MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dojazd do Konstantynowa to dramat! A miała być nowa droga i nowy szybki tramwaj... Będzie kolejna budowlana obsuwa?

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Mijanka na Brusie
Mijanka na Brusie UMŁ
Mieszkańcy Zdrowia, Brusa oraz Konstantynowa Łódzkiego nie mogą się doczekać zakończenia prac na ul. Konstantynowskiej.

Czekają na to zarówno kierowcy, którzy już od ponad roku muszą jeździć objazdami przez Retkinię, jak i pasażerowie MPK. Odbudowa linii tramwajowej łączącej Łódź i Konstantynów Łódzki miała zakończyć się rok temu, tymczasem wciąż jest w proszku i nie widać końca tej inwestycji. Co gorsza, miastu po raz drugi grozi utrata dotacji unijnej przeznaczonej na ten cel.

Połowa linii nie wystarczy...

Tramwaj do Konstantynowa jest wspólnym przedsięwzięciem władz tego miasta oraz Łodzi. Swoją część Konstantynów zbudował już w ubiegłym roku, w umówionym wcześniej terminie. Łódź niestety nie zdążyła, co spowodowało brak możliwości uruchomienia komunikacji szynowej, bo połowa linii do tego nie wystarczy. Łódź wystąpiła do Urzędu Marszałkowskiego o przedłużenie terminu zakończenia budowy do czerwca 2024, co miało uratować część dotacji, jaką Unia Europejska przyznała na odbudowę tramwaju. Widząc zaawansowanie tej budowy można jednak wątpić, czy w tym przedłużonym już terminie budowa linii po stronie łódzkiej zostanie zakończona. Tory są częściowo już ułożone, ale dłuższych gotowych odcinków nie ma, bo co kawałek pojawia się przerwa. O sieci trakcyjnej czy przystankach nawet nie ma co mówić. Co gorsza nieprzejezdna jest też droga, na której wciąż trwają wykopki.

ZOBACZ ZDJĘCIA

– Wykonawca skupia się obecnie przede wszystkim na budowie trzech mostów tramwajowych - wszystkie nad rzeką Łódką, przy ul. Krakowskiej, ul. Krańcowej oraz w okolicy ul. Brus. Ponadto układane są płyty, a na nich montowane jest torowisko. Dobiega końca stawianie słupów sieci trakcyjnej w okolicach zajezdni, a także w stronę ul. Krakowskiej. Robotnicy prowadzą również prace drogowe po północnej stronie na odcinku od ul. Lontowej do ul. Prochowej – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta Łodzi. – W sumie modernizacja obejmie 7 km linii tramwajowej, na które składają się dwa odcinki. Łódzka część ul. Konstantynowskiej – od ul. Krakowskiej do ul. Przygranicznej oraz konstantynowska – od ul. Przygranicznej do pl. Wolności w Konstantynowie Łódzkim. Wzdłuż ul. Konstantynowskiej zasadzonych zostanie blisko 100 drzew, ponad 6 tys. krzewów i 900 traw i bylin. Wartość całej inwestycji to ok. 81 mln zł. Zadanie wykonuje konsorcjum firm KEMY i MPK-Łódź.

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dojazd do Konstantynowa to dramat! A miała być nowa droga i nowy szybki tramwaj... Będzie kolejna budowlana obsuwa? - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki