Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domy kultury w Łodzi obawiają się zmian

Łukasz Kaczyński
Łukasz Kaczyński
Domy kultury to pierwszy punkt kontaktu z kulturą dla wielu łodzian. Jak na tak rozległe miasto, jest ich i tak za mało
Domy kultury to pierwszy punkt kontaktu z kulturą dla wielu łodzian. Jak na tak rozległe miasto, jest ich i tak za mało Anatol Chomicz
„To będzie potop” - mówią instruktorzy o zmianach, które, ich zdaniem, projektują władze miasta.

„Oderwane od rzeczywistości”, „Pozorne oszczędności”, „To będzie potop” - to kilka emocjonalnych wypowiedzi pracowników domów kultury w Łodzi, którzy się z nami skontaktowali. Lękają się, że po wyborze nowych dyrektorów instytucje czekają zmiany, które odbiorą im główne atuty.

Za kilka dni magistrat ma zacząć rozmowy z kandydatami. Pięciu dotychczasowych dyrektorów, m.in. Domu Literatury, Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, na początku roku miało wypowiedziane umowy. Magistrat tłumaczył konkurs dostosowaniem dyrektorskich umów do znowelizowanej ustawy (były na czas nieokreślony, a mają być na określony).

PRZECZYTAJ TAKŻE: Gąszcz emocji w leniwą niedzielę. „Tlen” Wyrypajewa na scenie Domu Literatury w Łodzi [RECENZJA]

Według nieoficjalnych informacji, w ostatnim kwartale 2015 roku dyrektorów wzywano do magistratu i namawiano, by „z własnej inicjatywy” wystąpili do prezydent miasta o wyprowadzenie księgowości, obsługi i części administracji z instytucji do tzw. Centrum Usług Wspólnych. Według miasta, miało to przynieść oszczędności.

Magistrat w przesłanej nam odpowiedzi twierdzi, że rozmowy zakończono, „gdy zebrano oczekiwane na tamtym etapie materiały”. Czytamy w niej również, że rozmowy służyły poznaniu „uwarunkowań i możliwości wprowadzania nowych rozwiązań w zakresie zarządzania” oraz, że nie przeprowadzano kalkulacji oszczędności dla domów po wprowadzeniu ich do CUW. Taką może podobno zrobić tylko dyrektor decydując „o przystąpieniu do wspólnej obsługi wybranych zadań”. Jasnej odpowiedzi czy UMŁ nadal stawia na CUW - nie ma. Dodajmy, że w listopadzie magistrat w sprawie CUW naciskał już na dyrektorów szkół.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Finał Sceny Ruchu w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych

Zdaniem części pracowników domów kultury, oszczędności nie będzie, budżety zaś będą obcinane o pensje osób zwolnionych i przesuniętych do CUW. Tam zaś etaty będą z czasem wygaszane, a oszczędności przekazywane na rozkręcenie działalności i stanowisk w innych instytucjach. Jako dowód instruktorzy przywołują zapis w konkursie nakazujący kandydatowi przedstawić koncepcję uwzględniającą „kierunki i harmonogram zmian w strukturze organizacyjnej instytucji, służących racjonalizacji kosztów administracji i obsługi instytucji”. Taki zapis Wydział Kultury umieścił też w konkursie na dyrektora Teatru Nowego, co zaniepokoiło środowisko nie tylko łódzkich twórców i profesorów. W niedzielę wysłali do władz i mediów list otwarty. Podpisało go 50 ważnych postaci kultury, kolejnych 130 osób poparło go na Petycje Online.com.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Teatr Nowy w Łodzi. Wkrótce mamy poznać nowego dyrektora

UMŁ twierdzi, że od wprowadzenia zmian w zarządzaniu domami „nie oczekuje konkretnych kwot oszczędności, ale racjonalizacji wydatków i przeznaczania wygospodarowanych środków na działania merytoryczne”. Instruktorzy obawiają się, że domy będą przestawiane na projekty i eventy.

- Sieć domów wykonuje trudną robotę. Jesteśmy pierwszym punktem kontaktu z kulturą - podkreśla instruktorka z 15-letnim stażem. - Dla młodych, którym pokazujemy, że jest alternatywa dla stania pod blokiem, i dla starszych, nie dość zamożnych, by pojechać na przykład do Filharmonii.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Łódzkie szkoły boją się, że miasto zabierze im księgowych

- Nasze atuty, którymi „rywalizujemy” z dużymi instytucjami, to elastyczność i rodzinna atmosfera, a tę tworzą też panie sprzątające i obsługa techniczna, wykonujący obowiązki, których nie mają w umowach. Dostosowujemy zajęcia i wydarzenia do uwag naszych gości - dodaje, prosząc o anonimowość instruktor, przez lata związany też z organizacjami pozarządowymi. - Gdy dyrektor będzie stał w kolejce do księgowego po zaliczkę na farby, soki lub opłacenie fajnego artysty, zaczniemy być schematyczni, działać pod określony z góry grafik.

Wydział Kultury deklaruje, że „domy kultury nie mają z założenia konkurować z dużymi eventami”, ale dodaje, iż „podczas spotkań z dyrektorami Wydział deklarował, że będzie wspomagał działania promocyjne instytucji starając się je koordynować w pewnym zakresie i wzmacniać ich medialny przekaz”.

MATURA 2016|MATURA 2016 POLSKI - podstawowy i rozszerzony [ARKUSZE, ODPOWIEDZI matura 2016 polski]

MATURA 2016|MATURA 2016 MATEMATYKA: poziom podstawowy [matematyka ODPOWIEDZI, ZADANIA, ARKUSZE CKE, ROZWIĄZANIA]

MATURA 2016|MATURA 2016 ANGIELSKI - poziom podstawowy i rozszerzony [ODPOWIEDZI, ARKUSZE, PYTANIA, TRANSKRYPCJE]

MATURA 2016|MATURA 2016 MATEMATYKA: poziom rozszerzony[matematyka ODPOWIEDZI, ZADANIA, ARKUSZE CKE, ROZWIĄZANIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki