Domy z bezpłatnych projektów. Już w październiku do pobrania bezpłatnie ze strony GUNB

red.
Z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju i Technologii odbyły się już trzy konkursy architektoniczne na projekty domów dla Polaków. Efekty są znakomite, a program ułatwi zainteresowanym zamieszkanie we własnych „czterech ścianach”.

To była wyczekiwana decyzja. Rozstrzygnięty został konkurs na projekty domów o powierzchni 120, 150 i 180 m kw. Do konkursu zgłoszono ostatecznie 83 prace. Już od października konkursowe projekty ekonomicznych i energooszczędnych domów, będzie można bezpłatnie pobrać ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

- Bezpłatne projekty domów do 70 m kw. okazały się prawdziwym hitem - pobrano ich prawie 62 tys. - wyjaśnia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, z którego inicjatywy konkurs został ogłoszony. - To skłoniło nas do tego, by ogłosić kolejny konkurs architektoniczny, tym razem na budynki większe, które lepiej będą odpowiadały potrzebom rodzin. Jestem pewien, że będą się one cieszyły jeszcze większą popularnością. Zdajemy sobie sprawę, że kwestia „dachu nad głową” to najważniejszy problem młodych ludzi, którzy stają przed koniecznością podjęcia życiowych decyzji, np. o założeniu rodziny. Bezpłatne projekty domów czy finansowanie ich budowy z programu Pierwsze Mieszkanie z pewnością pomogą wielu młodym ludziom w łatwiejszym starcie.

Konkurs i jego laureaci

Uczestnikami konkursu mogli być projektanci lub zespoły projektowe. Każdy uczestnik mógł złożyć pracę w jednej, kilku lub wszystkich częściach konkursu. W ramach każdej części uczestnik mógł złożyć jedną pracę konkursową. Na konkurs wpłynęły 83 prace od 32 uczestników.

Ostatecznie sąd konkursowy, złożony z przedstawicieli Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego i zewnętrznych ekspertów, wybrał jedenaście projektów. Laureatom przyznano nagrody pieniężne w wysokości od 10 do 12 tys. zł, a także zaproszono ich do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie projektu budowlanego.

Aby pobrać projekty nie jest potrzebne żadne dodatkowe oprogramowanie. Projekty są do pobrania w łatwy i dostępny sposób w ramach serwisu internetowego gunb.gov.pl.

Aktualnie w taki sposób można pobrać projekty i koncepcje domów do 70 m kw. (72 projekty) i jedenaście projektów domów rekreacyjnych, a już od października też domów o powierzchni do 120, 150 i 180 m kw.

- Był to już trzeci ogłoszony przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego konkurs, dzięki któremu Polacy mogą skorzystać z bezpłatnych projektów domów

- dodaje minister Waldemar Buda. Pierwszy konkurs dotyczył projektów architektoniczno-budowlanych domów o powierzchni do 70 m kw. Drugi - projektów koncepcyjnych domów rekreacyjnych.

- Przypominam też o naszym zakończonym konkursie na koncepcję architektoniczną wielorodzinnego budynku mieszkalnego o obniżonej energochłonności - podkreśla szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii. - Nagrodzone pracownie przygotują dokumentację projektową, w oparciu o zwycięską pracę konkursową. Na przełomie 2023 i 2024 roku projekty zasilą bazę projektów, z których gminy będą mogły bezpłatnie korzystać. Możliwie jak najbardziej ułatwiamy samorządom włączanie się w budownictwo społeczne. Nie tylko zachęcamy i przeznaczamy rekordowe środki - z puli na 2023 roku przekazaliśmy do Jednostek Samorządu Terytorialnego już 1,345 mld złotych, ale zapewniamy też bezpłatne projekty w celu szybszego rozpoczęcia inwestycji i zwiększenia liczby mieszkań w gminie.

Projekty dla samorządów

Celem konkursu na koncepcję architektoniczną wielorodzinnego budynku mieszkalnego o obniżonej energochłonności było zaplanowanie obiektu o trzech kondygnacjach nadziemnych, zawierającego 24 mieszkania. W czerwcu wystawa nagrodzonych prac została zaprezentowana w sejmie.

Z projektów będą mogły bezpłatnie skorzystać gminy, jednoosobowe spółki gminne i społeczne inicjatywy mieszkaniowe.
- Liczymy na pozytywny odzew samorządów, ponieważ możliwie jak najbardziej ułatwiamy im włączanie się w budownictwo społeczne - zauważa minister Waldemar Buda. - Nie ma dla architekta większej satysfakcji niż możliwość oglądania swojej pracy w terenie, gdy jego wizja przeradza się w rzeczywistość. Jestem pewien, że już niedługo będą się z tego cieszyć nasi laureaci, my jako urzędnicy, a co najważniejsze - mieszkańcy takich bloków.

Budownictwo socjalne i komunalne

Bezpłatne projekty domów wielorodzinnych mogą zostać wykorzystane również w budownictwie społecznym, które w ostatnim czasie systematycznie się rozwija. W niedalekiej przyszłości bezpłatne projekty pomogą znacząco obniżyć koszty takich inwestycji. W wielu miastach powstają albo wkrótce rozpoczną się budowy nowych budynków, są też przykłady realizacji z Łodzi i regionu łódzkiego.

Niedawno minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przekazał władzom Łodzi oraz Widzewskiemu TBS-owi dotację w wysokości 29,5 mln zł na budowę budynku mieszkalnego przy ul. Lubelskiej.

- Program Pierwsze Mieszkanie to nie jedyny sposób rządu na poprawę mieszkaniowej sytuacji Polaków - poinformował w Łodzi minister rozwoju i technologii Waldemara Buda. - Nie zapominamy także o tych, którzy z różnych losowych powodów nie są w stanie kupić lub wynająć sobie mieszkania na zasadach komercyjnych. Lokale, które powstaną w Łodzi, będą wynajmowane przez miasto, a czynsze w nich będą znacząco niższe niż w podobnych mieszkaniach oferowanych na rynku.

Nowy budynek przy ul. Lubelskiej 9/11 będzie miał cztery kondygnacje i znajdzie się w nim 70 mieszkań na wynajem dla szczególnie potrzebujących osób (w tym pięć mieszkań przystosowanych dla osób niepełnosprawnych). Budynek będzie wyposażony w windy, komórki lokatorskie oraz garaż. Całkowity koszt budowy to ponad 34,7 mln zł. Rządowe wsparcie wynosi blisko 29,5 mln zł, czyli 85 procent wartości inwestycji.

Minister Waldemar Buda, przekazując dyrektorowi inwestycji symboliczny czek, zwrócił uwagę na znaczenie przekazanego dofinansowania. - To rewolucyjna i przełomowa informacja, bo tylu mieszkań z takim finansowaniem nie było realizowanych w Łodzi od lat - mówił szef MRiT.

Warto przypomnieć, że w ramach rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego w latach 2007-2015 z województwa łódzkiego zostało zakwalifikowanych 40 wniosków o dofinansowanie. W latach 2016-2023 z województwa łódzkiego zostało zakwalifikowanych 57 wniosków. Kwota przyznanego wsparcia wyniosła 123 mln zł, dzięki czemu powstało lub w najbliższej przyszłości powstanie 882 lokali mieszkalnych.

W dodatku władze Radomska, Sieradza, Skierniewic i Tomaszowa Mazowieckiego właśnie otrzymały z rąk ministra rozwoju i technologii blisko 34 mln zł dotacji przeznaczonych na remonty lub budowę nowych mieszkań komunalnych. Dzięki wsparciu państwa w województwie łódzkim powstanie 265 nowych lub całkowicie wyremontowanych mieszkań dla najbardziej potrzebujących.

Złota Setka Województwa Łódzkiego

Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest partnerem merytorycznym i honorowym naszej nowej akcji - Złota Setka Województwa Łódzkiego. Grupa Polska Press we współpracy z uznanym, globalnym dostawcą danych i analiz, istniejącym na rynku od dwustu lat, opracuje rankingi stu przedsiębiorstw działających w trzynastu województwach. Podstawowym kryterium rankingu będzie przychód netto ze sprzedaży osiągnięty w 2022 roku. Projekt zakończy się uroczystą galą finałową w październiku, podczas której nagrodzimy najlepsze firmy w regionie.

Domy z bezpłatnych projektów. Już w październiku do pobrania bezpłatnie ze strony GUNB

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki