Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doradcy emerytalni zaczną pracę w cieniu sporu z dyrekcją ZUS

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Od początku lipca 40 doradców emerytalnych będzie do dyspozycji klientów trzech oddziałów ZUS w województwie łódzkim.

W I Oddziale ZUS w Łodzi w roli doradców emerytalnych sprawdzi się 13 pracowników, tyle samo będzie ich w II Oddziale ZUS w Łodzi. W oddziale w Tomaszowie Mazowieckim doradców będzie natomiast 14.

Ich zadaniem będzie pomoc tym mieszkańcom regionu, którzy od października będą mogli przejść wcześniej na emeryturę. Panie będą miały taką możliwość, gdy skończą 60 lat, a panowie pięć lat później. Do października natomiast obowiązują stare przepisy, zgodnie z którymi wiek emerytalny wynosi 67 lat dla kobiet i mężczyzn.

– W województwie łódzkim z wcześniejszej emerytury w ostatnim kwartale roku mogą skorzystać dodatkowe 23 tys. osób, w całym kraju może być ich ok. 331 tysięcy – mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik ZUS województwa łódzkiego. – Doradcy pomogą im wyliczyć wysokość przyszłej emerytury, by klienci mogli podjąć decyzję, czy już chcą przejść na emeryturę, czy jeszcze dłużej popracować.

**CZYTAJ TEŻ:

Nowi dyrektorzy ZUS-u w Łódzkiem

**

Tymczasem związkowcy w ZUS alarmują, że pracownicy Zakładu są zbytnio obciążeni pracą i grożą strajkiem, jeśli nie dostaną podwyżek. Zdarza się, że spędzają w pracy nawet sto dodatkowych godzin rocznie.

– Pracy jest tyle, że nie jesteśmy w stanie jej wykonać w wyznaczonych godzinach 
– mówi Anna Gondorek z Solidarności w łódzkim ZUS. – Do obsługi tych, którzy wcześniej przejdą na emeryturę, nie zostały zatrudnione nowe osoby, tylko przesunięto osoby z innych działów. Ich standardową pracę będą musieli wykonać ci, którzy w tych działach zostali. Wszyscy są przeciążeni pracą, nasza frustracja rośnie.

Związkowcy protestują w całym kraju. Domagają się kilkuset złotych podwyżki pensji dla pracowników, obawiają się dalszego dokładania obowiązków. Związkowcy – jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione – nie wykluczają strajku.

**CZYTAJ TEŻ:

Urzędowe pisma ZUS będą zrozumiałe dla petentów

**

Wojciech Andrusewicz, rzecznik prasowy ZUS, zgadza się z tym, że pracownikom systematycznie przybywa zadań, a każda zmiana w prawie to nowe obowiązki.

– Obniżenie wieku to duże przedsięwzięcie logistyczne dla Zakładu, z którym z pewnością sobie poradzimy, ale to również wymaga wzmożonego wysiłku od pracowników – twierdzi Andrusewicz.

Rzecznik mówi, że trwają negocjacje ze związkowcami i do ich zakończenia nie może podać żadnych szczegółów.

W Łódzkiem w trzech oddziałach, 13 inspektoratach oraz 6 biurach terenowych ZUS pracuje 2005 osób.

CZYTAJ TEŻ: Łódzki ZUS w gmachu za 30 mln zł [ZDJĘCIA]

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki